ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.09.2015
ÎNSCRIS: 28.11.14
JUN-2015

Un concediu tare fain...

A patra oară în Antalya, a doua oară la un hotel din lanțul Stone. Orarul de zbor a fost în avantajul nostru, respectiv cursa de plecare din București a fost la ora 7, iar cea de întoarcere la ora 20.30. Zborul a durat o ora și patruzecișicinci minute, așa că la recepția hotelului eram în jur de ora 10.

Am fost întâmpinați cu zâmbete de o recepționeră de origine rusă, spunându-ne civilizat că putem primi camera în jurul orei 14, dar am fost poftiți la micul dejun întârziat. Am lăsat bagajele la recepție și am mers să explorăm resortul.

Cea mai mare curiozitate am avut-o în legătură cu plaja și mi s-a adeverit că nisipul era mai fin și intrarea mai lină în mare decât la Royal Holiday Palace.

Camera primită era cu vedere parțială la mare, deși plătisem pentru land view, foarte spațioasă, cu un pat matrimonial și unul single pentru domnișoara noastră, așa cum eram obișnuiți de la resorturile de cinci stele din Antalya (Limak Lara, Delphin Palace DeLuxe, Royal Holiday Palace).

Baia mare, dotată cu cele necesare pentru spălat (geluri de duș, șampoane, loțiuni de corp, dischete demachiante, bețișoare de urechi, căști de duș, bureți de baie), cu prosoape de toate mărimile pentru toți membrii familiei, inclusiv papuci pentru adulți. Nu erau halate de baie. Prosoapele se schimbau zilnic iar consumabilele se completau până la trei din fiecare.

Balconul era micuț, cu o măsuță, două scaune și un uscător de rufe prins în perete.

Nelipsitul minibar, era și el umplut zilnic cu 3 doze de Efes, 3 doze dePepsi, 3 doze de Mirinda, 3 cutii de nectar cu pai, 3 ape minerale carbogazoase și 3 ape minerale plate. Nu mai aveai loc să arunci un ac. =))

Nu lipseau nici plicurile de ceai, cafeaua instant, pe care le puteai prepara singur în cameră, fierbând apa în cana electrică.

Lenjeria se schimba la 2-3 zile, curățenia se făcea zilnic, cam până la ora 14. Fața pernei mele era schimbată zilnic deoarece mai rămâneau mici urme de la vopseaua de păr.

La capitolul mâncare totul o.k. Ajungeam predominant la micul dejun întârziat, unde găseam suficiente feluri de mâncare, dar mai puține, comparativ cu restaurantul principal (ouă, brânzeturi, gemuri, clătite, legume, măsline, fructe, cornuri, mezeluri etc). Cafeaua era la dozator, mai mult instant, dar dacă la baruri cereai cafea turcească, erai servit cu cafea naturală. La restaurantul principal nenumărate feluri de mâncare la prânz și seara, unele care se repetau, altele nu, foarte multe preparate pe loc, gen grătare, paste, pește, cartofi prăjiți, etc. Foarte multe legume și fructe, nenumărate feluri de baclavale, toate găsindu-se la orice oră. Este foarte greu de descris capitolul gastronomic, fiind foarte mult și foarte variat, pentru toate gusturile și toate pretențiile. Era și o sală destinată copiilor mici, cu meniuri pentru ei.

Băutura era servită la masă de ospătari care zâmbeau în permanență.

În zona amfiteatru erau tonete cu mâncare gen fast food, fructe, kebab, prăjituri, gozleme, înghețată, la ore diferite, pe tot parcursul zilei. Freshul era la restaurantul principal, gratis, de roșii, castraveți, mere.

Și la capitolul băutură stau destul de bine. Berea Efes este numai la dozator, predomină băuturile autohtone, dar sunt câteva sortimente și de import. Sunt servite numai la cererea consumatorului. Răcoritoarele numai din gama Pepsi, tot la dozator.

Piscinele erau mari, cu mai multe secțiuni, foarte curate. Șezlongurile erau suficiente, chiar dacă ajungeai mai târziu la plajă tot găseai loc. Piscina cu tobogane a avut cel mai mare succes pentru noi. Toboganele funcționau cu program (2 ore dimineața și două ore după amiaza). Mai era o piscinuță cu tobogane pentru copilași mititei.

Pe parcursul zilei diverse activități la piscină și pe plajă cu animatorii, iar seara spectacole la amfiteatru, unele mai reușite, altele mai puțin.

Deși hotelul este nou, din 2013 parcă, vegetația era destul de crescută.

Plaja curată, cu nisip fin și lipsă de pietre și pietricele. Drumul pană la plajă era cam de 8 minute, cu posibilitate de popas la barurile de la piscină, la barul din apropierea plajei sau chiar la cel de pe plajă.

Era să uit de Luna Park, distracția din fiecare seară dinaintea spectacolului, cu corabia, roata, masinuțele etc. :)

Recomand acest resort tuturor, mai ales familiilor cu copii, pentru liniște, confort și servicii.

Vreau să mulțumesc pe această cale domnului Cristi de la AFA Travel, pentru sugestiile date și pentru promptitudinea rezervării. Sper să ne ajute în luarea deciziilor și pentru sejurul din 2016, tot în Antalya.

Trimis de elisav in 02.09.15 21:48:35
Validat / Publicat: 02.09.15 23:34:34
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Antalya (Limak Lara, Delphin Palace DeLuxe, Royal Holiday Palace)

VIZUALIZĂRI: 1688 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (elisav); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Fotografie de ansamblu asupra piscinelor.

[02.09.15 22:53:01]

La primul articol publicat pe site, îți urăm bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

= = =

[02.09.15 23:37:57]

@elisav -

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

krisstinna
    [03.09.15 05:05:56]

@elisav - Felicitări! Foarte bine scris, bine ai venit printre noi!

Spune-mi te rog frumos dacă funcționa net-ul.

elisavAUTOR REVIEW
    [03.09.15 07:50:57]

@cristinaoranici Sunt demult printre voi, citesc de foarte multa vreme impresiile de calatorie ale Afaistilor! Netul functiona binisor in tot resortul, mai putin pe plaja! Multumesc de vizita! ☺

krisstinna
    [03.09.15 08:56:20]

@elisav: Iti recomand cu drag sa scrii, asa cum te-a invitat si wm, sa interactionezi mai mult cu noi, suntem o mare familie, sa iti faci prieteni in functie de afinitatea turistica. Eu ador Turcia, acolo sunt rasfatata, sunt o adevarata sultana. Din cate am observat, avem gusturi comune asa ca nu pot sa-ti spun decat ca te plac si astept cu interes urmatoarele tale impresii de vacanta.

elisavAUTOR REVIEW
    [03.09.15 09:31:29]

@cristinaoranici Probabil am sa mai scriu si din alte destinatii turistice! Macar nu mai sunt chibit...

elisav
    Alte impresii din această RUBRICĂRoyal Alhambra Palace Hotel [Colakli]: