ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.09.2015
DIN: Târgu Mureş
ÎNSCRIS: 02.09.15
AUG-2015

Un sejur placut

Intre 23-30 august 2015 am petrecut un sejur placut la Alexandros Palace Hotel.

Per total am fost multumit de acest sejur, totusi as dori sa impartasesc cateva pareri personale.

In primul rand, denumirea de Alexandros Hotel mi se pare improprie, deoarece este mai mult un complex de apartamente de vacanta, construit pe un teren de cateva hectare.

Chiar si localitatea de care "apartine" mi s-a parut ciudata, deoarece localitatea Ouranopoli se afla la o distanta de aproximativ 7 km, iar alte localitati ca si Tripiti sau Nea Roda se afla mai aproape de hotel.

Hotelul este construit pe niste dealuri, cu o vedere frumoasa spre mare, insula Ammouliani. In prezent are 8 blocuri de apartamente, dintre care blocul 8, cel mai nou, are cele mai multe apartamente, 98 la numar. In total complexul insumeaza un numar de 248 apartamente.

Desi mi-a placut hotelul, nu il consider de cinci stele.

Plaja se afla la aproximativ 300 de metri de partea de jos a complexului, accesul se face printr-un parc frumos, cu umbra si mult verde, printre leandri si alti copaci. Acest drum se termina intr-un pasaj subteran care trece sub drum si iese direct la beach bar-ul hotelului aflat pe plaja.

Eu personal consider ca aceasta plimbare pana la camera e chiar placuta.

Camerele sunt frumoase, spatioase si au un balcon mare. Ele sunt dotate cu televizoare LCD si fierbatoare de apa.

La televizor se pot receptiona cateva programe locale, CNN si cateva programe germane. (fara programe romanesti, sau altele din Europe de Est)

Baia este frumoasa, dotata cu uscator de par, dozatoare de sapun si gel de dus la chiuveta si la cada.

Cada mi s-a parut nepotrivita pentru camera, este cea mai simpla cada clasica,

Noi am stat in aripa noua, grupul 8, care este cel mai nou din complex. Este o cladire cu 1 etaj si are ascensoare la fiecare intrare! Desigur ca nu le-am folosit, doar la sosire si plecare, cu bagaje multe, dar mi s-a parut dragut.

Noi am mers cu masina, masinile sa pot parca sau la intrarea in cladire, sau in spatele ei, unde era chiar mai aproape.

Mancarea mi s-a parut foarte buna. Nu o sa reusesc sa enumar prea multe din varietatile de mancare, dar o sa incerc cateva.

Noi am avut demi-pensiune (micul dejun si cina). Ambele mese sunt in stilul bufet-suedez si se pot servi la restaurant, ori in sala de mese spatioasa, ori pe terasa cu vedere spre mare si piscine.

Micul dejun se serveste intre orele 7.30:10:00

Ca si bauturi se poate servi: apa rece, ceai (4-5 tipuri), cafea (espresso, cappuccino), ciocolata calda, sucuri (portocale, grapefruit, mere, visine) si lapte.

Se poate consuma:

-diverse muesli

-oua fierte moi sau tari

-ochiuri

-omleta

-carnaciori prajiti

-clatite

-sunca prajita

-varietati de salate

-diverse zarzavaturi care se pot combina dupa gust

-compoturi

-prajituri

-gemuri, miere

-unt, margarina

-sunca, salam, cascaval

-feta

-varietati de masline

-sosuri (ketchup, mustar, tzatziki)

-mai multe feluri de chifle, franzele, paine prajita, etc

-fructe proaspete (pepene verde si galben, piersici, nectarine)

-fructe zaharisite (cirese, portocale, lamaie)

Cina se serveste intre orele 19:00-22:00.

La cina nu se mai pot servi nici un fel de bauturi gratis, nici chiar apa.

Mancarea se serveste in doua standuri mare si altele mai mici.

Una dintre standuri are mancare gatita, care se schimba in fiecare zi, contine aproximativ 8 feluri de feluri principale, care nu s-au repetat pe decursul sejurului. Celalalt stand are continut identic in fiecare seara, si contine salate, sosuri, mezeluri si lactate.

Meniul a fost foarte variat, continand si elemente locale dar si preparate traditionale.

Enumar cateva:

Gyros cu pita

Souvlaki

Pastitsio

Moussaka

Quiche Lorraine

Eu in decursul sejurului am mancat carne de:

-Porc

-Vita

-Miel

-Pui

-Peste (Cod, dar si peste marunt prajit)

-Calmar

-Sepia

Garniturile se pot alege dupa gust, exista cartofi piure, cartofi prajiti, cartofi pai, mai multe feluri de orez, risotto, si multe-multe legume.

Si la cina se servesc fructe proaspete si zaharisite, foarte multe feluri de prajituri si patru feluri de inghetata.

Eu am citit diverse pareri despre mancarea de la Alexandros, dar am fost placut surprins, dupa parerea mea ea satisfice orice gusturi.

Alexandros are mai multe piscine in incinta. Ele sunt foarte curate, se filtreaza non-stop si curata si igienizeaza in fiecare seara. Sunt si bazine pentru copii mici, dar si bazine pentru adulti si Jacuzzi. Aici singurul lucru negativ mi s-a parut ca dupa ora 19 nu se mai pot folosi, doarece se igienizeaza (se baga clor, etc)

In complex se mai afla o taverna, spa, un mini-market, beach-bar si in theatre-bar unde seara este muzica live.

Totul este foarte frumos, si desi misuna sute de oameni, totusi nu e aglomerat, fiindca camerele sunt dispersate.

Aici as dori sa amintesc un aspect negativ: in camere internetul era inutilizabil.

Semnal slab, dar chiar daca era semnal, router-ul nu aloca IP. Daca totusi aloca IP, atunci pur si simplu nu intrau paginile. Desi pe mine nu m-a deranjat foarte mult, dar este cel putin ciudat, la un hotel de 5 stele (?!).

Am incercat si pe hol, si in alte camere, rezultatul a fost acelasi. Singurul loc unde merge acceptabil internetul, a fost fost langa piscina.

Apropo de piscine... si langa piscine, dar si pe plaja sunt sezlonguri care se pot folosi gratuit. Nu este obligatorie nici consumul, dar daca totusi doriti sa consumati ceva, fiecare umbrela de pe plaja are un buton cu care se poate apela personalul. Cateodata ei intreaba si din proprie initiativa daca nu doriti ceva, dar fara sa fie obligatoriu.

Un alt aspect negativ, chiar daca nu e asa de important... in jurul hotelului nu e nimic... chiar nimic. Nici un magazin, o terasa, o taverna, etc.

Noi am incercat sa mergem pe jos pana la portul Tripiti de unde porneste bacul. Ei bine, a fost un cosmar.

Incolo am mers pe plaja, dar nu exista nici macar o poteca, nu e foarte placut. La intoarcere am venit pe sosea, dar acolo nu exista trotuar si soseaua e foarte ingusta. Era intuneric si era riscant sa nu ne loveasca vreo masina. Deci cine merge la Alexandros, ori se deplaseaza la cativa kilometri cu masina (la Nea Roda, Ouranopolis, etc), ori sta in hotel, alte optiuni nu sunt.

Noi am mers intr-o zi pe insula Ammouliani, recomand tuturor.

Bacul costa 2 euro de persoana si insula e foarte frumoasa. Apa placuta, nisip frumos, terase dragute.

La Alexandros plaja nu este tocmai de 5 stele. Au facut ei un efort si au largit plaja, au dus nisip, etc, dar imediat la intrarea in apa sunt pietre. Noi am dus pantofi de apa si bine am facut. Pantofii de apa sunt recomandati si impotriva pietrelor, dar exista si arici de apa care pot intepa piciorul gol. Aricii nu ne-au deranjat, nici nu i-am vazut pana nu i-am cautat cu ochelari si tub de scufundare,

Personalul de la hotel a fost foarte amabil, chiar daca limba engleza nu e punctual lor forte. Nu am avut absolut nici un incident si intotdeauna i-am vazut cu zambetul pe fata.

Curatenia se face zilnic, doar daca nu afisati pe usa semnul sa nu faca curat.

Camerele se predau pana la ora 12.

Familiile cu copii au la dispozitie bazinele pentru copii si un mic teren de joaca cu tobogan, leagan, etc.

Camerele au seifuri, dar dupa cate am inteles, cheia se poate solicita contra cost zilnic.

Daca cineva are nevoie de alte detalii, poate sa ma contacteze, raspund cu placere.

Trimis de Janos_MS in 02.09.15 17:21:24
Validat / Publicat: 02.09.15 20:03:41
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Paralia Katerini, Olympic Beach, Nei Pori

VIZUALIZĂRI: 3603 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Janos_MS); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P07 Aripa noua Alexandros

[02.09.15 18:12:09]

@Janos_MS: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Noi am mers intr-o zi pe insula Ammouliani, recomand tuturor.

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

Marian Preda
    [03.09.15 15:27:59]

@Janos_MS:

Bun venit în comunitatea AFA-istă!

Drept recompensă îţi ofer... Superbonusul de PMA-uri!

Să mai scrii, da?

[03.09.15 15:38:48]

@Marian Preda -

Multumesc, Marian!

O sa ma straduiesc sa mai scriu, pentru ca si mie imi place sa citesc impresiile altora

[03.09.15 15:41:04]

@webmasterX

Multumesc, webmasterX

Margareta Maria
    [18.04.16 15:22:20]

@Janos_MS - Buna

Nu ne-am hotarat la timp si am pierdut camerele cu vedere la mare.

Din foto nu imi dau seama daca acele camere care dau la piscina au si vedere la mare. Vederea la gradina... adica la dealurile cam sterpe mi s-a parut cam dezolanta.

Revenind la camerele cu vedere la piscina... sunt foarte aproape, galagia e maxima?

Suntem cu masina si am mai fost la Akti, aproape de Ouranopoilis, totusi nu stiu cum ne vom descurca acum masa de prinz. In iulie si pe caldura e cam greu sa mergi zilnic in alta parte.

Cum este taverna din interior, ma refer la oferta, prospetime si nu in ultimul rind preturi?

Intreb acest lucru pentru ca din cite stiu la DP si seara daca vrei sa bei ceva, inclusiv apa, este tot pe buzunarul propriu.

E de luat si asa ceva in calcul la bugetul total.

Multumesc

[18.04.16 20:59:25]

@marga draghici -

Buna Marga

Camerele care dau spre piscine nu au vedere la mare. Dealtfel, aripa noua a complexului este in partea de sus, si constructiile mai vechi acopera vederea spre mare.

Intr-adevar "vedere spre gradina" momentan e cam... simpla, desigur daca cresc acei puieti plantati, va arata altfel.

Camerele care au vedere la piscina sunt aproape de piscina si de pool bar, dar eu personal nu am auzit niciodata galagie (deranjanta). Desigur pragul de toleranta difera, dar complexul fiind foarte mare si avand mai multe piscine, niciodata nu am vazut multa lume la piscina. Nu prea am vazut multa lume nicaieri, poate exceptie facand restaurantul, intre anuminte ore.

Am cateva poze cu piscina, facute la o ora "de varf", si in conditii de vreme frumoasa, dar nu e nimeni pe ele :-)

Noi nu prea am servit masa de pranz, eventual un gyros sau ceva pe plaja, dar de cele mai multe ori doar fructe proaspete. Am preferat sa facem plaja, baie, sau cand e soarele prea puternic, am citit o carte.

Nu pot sa ma pronunt cu privire la preturile tavernei, pentru ca doar de cateva ori am servit ceva pe bani, si atunci preturile mi s-au parut normale.

Ai dreptate cu regimul DP (HB), seara nici macar apa nu este gratis. Mancarea in schimb a fost variata si proaspata tot timpul, presupun ca si la pranz.

Daca mai ai intrebari, sau vreisa mai postez niste poze, raspund cu placere.

Oricum, indiferent de destinatia care o alegeti, va urez o vacanta super-buna, si sunt convins ca daca alegeti grecia, asa va fi!

Margareta Maria
    [19.04.16 09:08:21]

@Janos_MS - Buna dimineata,

Multumesc pentru raspuns. Detaliat si, sper eu, de bun augur.

Acum daca ar fi sa ne faci o sugestie... camere cu vedere la piscina sau la "gradina"?

In legatura cu ceva pe plaja... inteleg ca in afara de un suc si o cafea ni se ofera si o mica gustare. Noi mergem cu o prietena si incerc sa organizez o vacanta cit mai frumoasa pentru fiecare dintre noi. Ea adora piscina... noi marea.

Abia asteptam sa plecam in vacanta...

Multumesc inca o data. Marga

Janos_MS, Margareta Maria, Marian Preda