ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.09.2015
DIN: Braila
ÎNSCRIS: 01.08.14
AUG-2015

Foarte nemulțumit

Acceptabil, daca nu aveti pretentii de trei stele

Pentru a ajunge la pensiune am mers pe TransBucegi pana la Cabana Dichiu, dupa care am continuat deplasarea catre Lacul Bolboci, iar de la Campingul Zanoaga am circulat pe drumul din partea dreapta a lacului, care este asfaltat, cu exceptia a vreo 6 podete, insa este foarte ingust - respectiv are vreo 3 metri, ceea ce il face destul de periculos, fiind posibil in caz de neatentie maxima sa acrosezi masinile care circula din sens opus (si care bineinteles nu respecta limita de 25 km/h), in special in curbe, ori daca incerci sa mergi cat mai pe dreapta sa lovesti vegetatia de pe margine si, deci, sa zgarii masina. De la intrarea pe Valea Ialomitei propriu-zisa si pana la pensiune mai sunt vreo 3 km, drumul nemaifiind asfaltat si este destul de prost, putandu-se circula cu viteza a II-a si viteza I pe anumite portiuni.

Pensiunea este amplasata langa Hotelul Pestera si la aproximativ 500 metri de Pestera Ialomitei, avand in vedere drumul scurt pe scari, prin zona chiliilor manastirii.

Desi este la altitudinea de 1600 metri, pensiunea este in plin soare, nu are copaci care sa umbreasca cladirea, curtea sau parcarea si este inconjurata de drumul care merge catre Pensiunea Valea Cocorei, pe care circula frecvent ATV-uri ce ridica praf purtat de vant peste pensiune si parcare.

Pensiunea este pe structura de lemn/metal si nu este prea bine izolata fonic, auzindu-se aproape tot din camerele alaturate, inclusiv sforaituri noaptea, ceea ce este destul de deranjant.

Are un teren de fotbal si un mic teren de sport asfaltat, precum si parcare cu locuri suficiente. Am constatat ca vreo cativa turisti au vrut sa se joace cu mingea pe terenul de fotbal si nu au fost lasati, spunandu-li-se ca este voie doar pentru cei care vin in cantonament, ceea ce nu este in regula. Apropo de atitudinea personalului, nici nu am ajuns bine si un domn ne-a abordat daca avem revervare, altfel nu au camere. Exemplu de solicitudine, dar deh, aveau grad de ocupare 100% in acel week-end foarte calduros (28-30 august).

Pensiunea este clasificata cu trei stele, dar am constatat ca doua ar fi fost cel mai corect. Televizorul din camera in care am stat, desi un LCD de buget, este foarte mic - nu prea se vede bine din pat-, in baie lipsesc articolele de toaleta gratuite, cu exceptia unui asa-zis sapun lichid, de care cred ca nu s-a atins nimeni de cand a fost pus, gresia este crapata, prosoapele au fost probabil candva albe si nepatate, iar daca faci dus, jumatate din apa se scurge din cabina pe gresie. Nu aveau nici macar perie de WC, iar hartia igienica era cea mai ieftina de pe piata.

Lenjeria de pat este creponata si foarte aspra, usa de la balcon avea scotch sa nu intre curentul, iar pervazurile PVC de la fereastra nu aveau folia luata. Senzatia este ca pensiunea a fost amenajata in mare graba, fara a se pune accentul pe calitatea lucrarilor ori a materialelor.

Nu as reveni la aceasta pensiune si oricum nu ai ce sa faci in zona pentru a sta acolo mai mult de o noapte.

Trimis de Ionel G. in 02.09.15 11:59:57
Validat / Publicat: 02.09.15 12:39:51
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MOROENI. A mai fost în/la: In toata tara.

VIZUALIZĂRI: 3080 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Ionel G.); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P02 Scotch pe usa balconului

[02.09.15 12:30:43]