ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.09.2015
DIN: Craiova
ÎNSCRIS: 29.08.12
AUG-2015

Vacanta de vis

Totul a inceput prin octombrie 2014. Navigand pe net am dat de cateva impresii despre Holidays in Evia care erau foarte bune. Am adancit cautarile si numai pareri bune asa ca in ianuarie am luat un pachet de 7 zile la un pret bun.

A venit si ziua plecarii asteptata cu nerabdare de cea mica, in ultimele doua luni ne intreba zilnic cat mai este pana plecam la "entertainmentul pt copii" (asa i-am prezentat locatia unde urma sa mergem deoarece la inceput nu voia sa merga decat unde am fost anii trecuti si anume Perea langa Salonic).

Dupa un drum facut din doua bucati, cu o escala de o noapte la Paralia Kolios (vezi impresii) si cateva peripetii pe autostrada (apropo mod mai stupid de plata decat la greci nu am vazut, am dat 25.6 euro in 10-12 transe, la un moment dat platim ne scoate de pe autostrada si cand intram platim iar, asa ca nu sunt lamurit cum se plateste la ei: cand intri sau cand iesi de pe autostrada) am ajuns in locatie.

Am parcat in fata receptiei si am intrat, in 5 minute aveam bratarile pe maini si o harta a locului pentru a ajunge la bungalow.

Complexul este format (cum s-a mai zis) dintr-un hotel si bungalowuri de 3* si un alt grup de bungalowuri de 4* (apropo la 4* era plin de romani nu numai americani cum zicea cineva), cred ca noi am fost singurii romani de la 3* in acea perioada.

Cand am gasit locul de cazare, desi era foarte simplu nu am nimerit din prima, am intrat sa vad camera si am avut o senzatie neplacuta holul fiind neluminat. Am intrat in camera unde am avut o surpriza: aerul conditionat era pornit deci dupa arsita de afara era excelent. O chestie buna: nu trebuie "bagata cheia in perete" pentru a merge instalatia electrica. Seara s-a luminat si holul.

Camera mare, avea si pat suplimentar desi nu am cerut, baia imensa cu cada noua, singurul lucru ciudat era televizorul un model cu tub si diagonala mica (lucru care nu deranjeaza in Grecia la hotel neavand decat posturi grecesti). Frigiderul in schimb chiar functiona!

Am primit camera la parter in vila cu 800, precizez asta pentru ca e o vila care la balcon are o mica gradina asa ca cea mica a cules portocale, fructe de cactus si rodii lucru care a incantat-o. Alt lucru care l-am observat si nu am o explicatie, toti cei ce locuiau acolo (deci si noi) aveau bratari cu "eretria village" fapt ce ne permitea sa accesam allinclusivul de la 4 stele (un restaurant si barul de la piscina cu apa dulce a complexului).

S-a lamurim aceste lucruri: cei de la 3 stele puteau merge oriunde in complex, repet piscina cu apa dulce, imensa, era in zona de 4 stele dar nu beneficiau de all decat in restaurantul de la hotel, barul de la piscina cu apa de mare (situata pe plaja) si barul de la hotel dechis intre 17-23. Cei de la 4 stele aveau all in tot complexul (diferentierea se facea prin bratarile inscriptionate cu "eretria village" pt 4*, cei de la 3* avandu-le neinscriptionate).

Tot complexul este plin de verdeata, pomi in afara de ce am mentionat erau maslini, brazi si multi arbusti. Zgomotul cicadelor care bazaiau continu te facea sa te crezi in padure.

Cateva cuvinte despre ce am gasit acolo:

- masa buna, nu exceptionala, cam la fel si la 3* si la 4* cu cate ceva in plus la 4* (ca exemplu dimineata aveau in plus o budinca pentru copii). Am mancat la inceput la 3* pana sa ne lamurim ce bratari aveam, dar la 4* era o dezorganizare cumplita (poate si datorita faptului ca erau multi romani!?), chelnerii nu faceau fata cu adusul tavilor asa ca erau mereu feluri care lipseau (asteptai 5 minute si apareau) ca uramare chelnerii nu aveau timp sa debaraseze mesele. Prin urmare mancam dimineata si seara la 4* si la pranz la 3*.

- plaja mica, trebuia sa te duci devreme sa prinzi sezlong, intrare lina in apa excelenta pentru copii

- o piscina imensa cu apa dulce, una mica pentru copii si una cu apa sarata

- personal serviabil, m-a uimit seful de sala de la 3* care organiza treaba foarte bine astfel incat sa nu stai cu farfuria in mana.

Acum sa trecem la animatori: EXCELENTI, au facut in asa fel incat nu am simtit nevoia sa iesim din complex timp de 7 zile. Fetita s-a indragostit de ei. Trupa era formata din 3 francezi, o italianca, o grecoaica, un sarb si 4 sarboaice (3 dintre ele se ocupau, in special, de copii impreuna cu grecoaica). Cei mici aveau un miniclub unde desenau, pictau si modelau, in plus li se organizau diverse jocuri pe iarba sau pe plaja iar seara aveau minidisco. Prin urmare programul nostru era destul de strict: dimineata trebuia sa ajungem la desen, apoi ceva plaja masa si putin somn, intre 4 si 5 era "ice time" apoi iar jocuri. Seara trebuia sa mancam pana in 9 cand incepea minidisco si nu trebuia ratat nimic. Dupa minidisco urma un spectacol asigurat in special de francezi, una dintre sarboaice care era dansatoare excelenta si italianca. Spectacolele bune asa ca nu am rata nici unul, cel mai slab a fost folclorul grecesc. Si cand am ajuns acasa cea mica ne spune ca ii e dor Tomi (unul dintre animatori, un negru extraordinar de simpatic) si ne canta din repertoriul de la disco. Am uitat, pentru ca pe noi nu ne interesa, dupa spectacole era disco la piscina de pe malul marii.

Concluzia: un sejur excelent, mai ales la pretul platit cu early booking, animatorii facand "toti banii". Locatia excelenta, cel putin vila unde am stat eu, plin de pomi si verdeata.

Nu pot spune prea multe despre Eretria, dar mi s-a parut o zona saracacioasa si unde nu prea ai ce face.

Recomand cu caldura celor cu copii.

Trimis de nrs † in 02.09.15 11:54:07
Validat / Publicat: 02.09.15 12:44:37
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 3405 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (nrs †); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

webmasterX [02.09.15 12:39:25] »

Super fain descris. Totul

unde am fost anii trecuti si anume Perea langa Salonic

AM vrea, dacă se poate, un "bis" şi pentru Perea

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

gettyy [02.09.15 15:43:20] »

@nrs:

Foarte frumos review!

Felicitări!

nrs † [02.09.15 18:21:18] »

@gettyy - multumesc, astept intrebari daca sunt lucruri nelamurite

danoradea [02.09.15 20:14:25] »

@nrs a-ți fost extrem de norocoși, pentru noi nu a fost tocmai o vacanță perfectă, de altfel ma uimesc notele extrem de mari pe care le-ați dat, în special cele de la bucătărie. Însă în ceea ce privește partea de animație pentru cei mici, aveți perfectă dreptate, este excelentă.

Pentru webmaster, am să revin cât mai rapid posibil cu un review, doar să-mi permită timpul.

nrs † [03.09.15 08:14:21] »

@danoradea - nu suntem foarte pretentiosi si atata timp cat am avut ce manca la fiecare masa e ok. intradevar meniul nu e diversificat dar sa nu uitam ca vorbim de un resort de 3* nu de 5*. totusi la pranz si seara era in fiecare zi vita sau porc si pui, plus paste (preferatele fetitei) asa ca pentru noi a fost suficient.

nrs † [03.09.15 08:30:53] »

@danoradea - si mai e ceva: pe un sejur de 7 zile am platit 450 euro cand o cazare decenta in Grecia pe 7 zile costa 350-400 euro asa ca nu ma asteptam sa gasesc la masa 3-4 feluri de branzeturi si 5 feluri de masline. oricum fiecare vede lucrurile plecand si de la asteptarile care le are ori la mine asteptarile au fost depasite cu mult

danoradea [03.09.15 13:02:47] »

@nrs în ceea ce priveşte mâncarea nu am făcut deloc referire la numărul sortimentelor, acestea au fost destule la restaurantul de la Eretria Village Resort, dar şi la Holidays in Evia Beach Hotel, ci la calitatea acesteia, nici noi nu suntem deloc pretenţioşi, din contră, dar totuşi...

Şi noi am plătit 500 de euro pentru 8 nopţi, dar la preţul acesta există destule locaţii cu all inclusive cu servicii (de masă) mult mai bune. Dar promit ca în maxim 2-3 zile să detaliez totul într-un review.

nrs † [03.09.15 19:30:40] »

@danoradea - astept sa vad ce nu ti-a placut, oricum nu suntem toti la fel si nu avem aceleasi gusturi. pentru mine a fost combinatia perfecta: entertainment-ambianta-pret si poate am trecut mult mai usor peste faptul ca intr-o seara am gasit un pahar cam nespalat.

calatorul [01.11.16 22:08:52] »

@nrs: Felicitari pentru frumoasa vacanta petrecuta, Grecia este destinatia mea preferata pentru sezonul de vara.

calatorul, danoradea, gettyy, nrs
Alte impresii din această RUBRICĂHolidays in Evia Beach Hotel (Eretria Resort):