ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.09.2015
ÎNSCRIS: 16.04.13
JUL-2015

Activitati in Predeal - Traseul Clabucet

Statiunea Predeal este situata in partea superioara a Vaii Prahovei, fiind inconjurata de Muntii Bucegi, Muntii Postavaru si Muntii Piatra Mare si are 5 partii de ski de toate categoriile: usoare, medii si dificile. Clabucet cu o lungime de 2100 m, Cocosul cu o lungime de 2250 m, Subteleferic cu o lungime de 1200 m, Clabucet Sosire cu lungime de 1000 m si Clabucet Varianta cu lungime 790 m.

Ultima zi din concediul de la Predeal a fost dedicata efectuarii unui traseu montan, constienti fiind ca este destul de greu pentru ca eram insotiti de 2 copii, dintre care unul de aproape 4 ani.

Puteam sa parcurgem mai multe variante dar am ales una care ni s-a parut noua mai convenabila ca raport intre usor si scurt, urcusul catre Clabucet. Urcasem si coborasem in zilele precedente cu telescaunul dar am vrut sa incercam si varianta fara telescaun.

Biletul la telescaunul din Predeal este 30 lei/ persoana pentru urcare-coborare iar telescaunul pornea din jumatate in jumatate de ora. La fix si la si jumate de pe la 10:00 pana la 18:00. Luni era revizie tehnica. Telescaunul Clabucet are lungimea de 1713 metri, urcarea se face pana la altitudinea de 1445 de metri si dureaza 14 minute.

Ok, zis si facut. ne pregatim sufleteste si fizic si pornim la drum. Varianta 1 a partiei Clabucet. 2.100 m lungime, pana la altitudinea de 1445 metri Am parcurs-o in 3,5 ore. Cu 2 pauze de 30 minute pentru odihna.

A fost greu dar a meritat din plin. Peisaje superbe, liniste, natura minunata, aer curat, urme de urs si de cerbi, zmeura si mure. Pentru niste oraseni care nu merg pe munte, a fost putin efort dar si multumire cand am ajuns sus.

Returul l-am facut cu telescaunul pentru ca, copii nu ar mai fi rezistat. Dar daca erau mai mari, am fi facut pauza de cateva ore apoi am fi coborat pe celalata parte. Poate in anii viitori sa mai facem odata traseul.

Pozele spun totul.

Trimis de julyalina in 02.09.15 10:01:09
Validat / Publicat: 02.09.15 11:44:48
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în PREDEAL.

VIZUALIZĂRI: 2541 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (julyalina); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

• Alte impresii din această RUBRICĂRe/descoperă Predealul: