ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.09.2015
ÎNSCRIS: 05.09.10
AUG-2015

E loc de mult mai bine!

Ne-am intors aseara de la Delphin Botanik Lara si mi-am propus sa scriu review-ul cat am impresiile proaspete in minte.

Am ales acest hotel intrucat a fost preluat de lantul Delphin si asta a atarnat mult in balanta. In plus, nici nu prea aveam alte optiuni intrucat am luat biletele pe la sfarsitul lunii mai, cand preturile pentru un sejur in luna august erau mult peste bugetul alocat vacantei.

Nu vreau sa reiau ceea ce s-a mai spus, Nicole33 a scris pe larg tot ce se putea despre acest resort. Vreau doar sa punctez ce mi-a placut & displacut in mod deosebit.

In primul rand check-in s-a facut foarte greu. A fost pentru prima data cand am asteptat fix pana la ora 14, desi am cotizat cu suma de 20 euro in pasaport. In schimbul ei mi s-a oferit o camera land view, desi eu achitasem la agentie sea view, pe care am refuzat-o in mod politicos, in pofida argumentelor pe care mi le aducea receptionerul (camera land view fiind mai spatioasa decat cea cu sea view).

Am intrat in camera. Aici ma mai astepta o “surpriza” curatenia fusese facuta pe fuga. Toaleta, desi avea banderola pe colac, nu fusese igienizata, fiind ingrozitor de murdara. De asemenea, masuta din camera era murdara de suc, asa ca mi-am suflecat manecile si am trecut la curatat. Intrucat am un copil, care pune mana peste tot, nu plec fara sprayul cu dezinfectant pentru suprafete asa ca am facut eu ceea ce trebuia sa faca menajera (a nu se intelege ca sunt o persoana carcotasa, care cauta praful dupa draperii si petele la colturile mochetelor, dar chiar nu puteam folosi toaleta in halul in care era). N-am avut asteptari mari de acasa, stiam ca voi gasi mobilierul vechi, ca vor renova din septembrie, insa n-au nici o scuza sa predea o camera in halul in care am gasit-o noi.

A doua zi, m-a abordat d-na M.K de la guest relation, dansa a fost dornica sa ne ajute, astfel incat curatenia sa se faca intre orele 8,00 – 14,00. In acea zi lasasem in camera 5 euro pentru camerista, rezultatul a fost cel asteptat, cand ne-am intors la ora 14,00 aveam decorurile obisnuite de pat si camera & baia igienizate. A treia zi, n-am mai lasat nimic, asa ca la ora 14,30 am constatat ca nici nu trecuse prin camera. Am reclamat la receptie si le-am spus si de episodul din ziua de check-in. Din ziua urmatoare pana la sfarsitul sejurului s-a facut curatenie in fiecare zi, s-a schimbat lenjeria de pat la 2 zile si s-a aspirat. In ultima zi, camerista chiar mi-a batut la usa sa ma intrebe daca mai e vreo problema si daca am completat formularul cu feedback-ul (pe care l-am avut in camera din prima zi). L-am completat si l-am lasat la receptie.

Un alt aspect neplacut pentru mine: in restaurantul principal vesela era impropriu spalata. Chelnerul ne-a adus la masa un pahar cu urme mai mult decat vizibile. La fel erau si farfuriile, a nu se intelege ca absolut toate erau de nefolosit, dar de cele mai multe ori aveau pete pe ele.

Inca nu au dotat minibarul cu desfacator de sticle, asa ca ne-am perfectionat tehnica desfacand sticlele cu lingurita pe care am gasit-o la setul de cafea/ceai.

Cam astea au fost aspectele neplacute din punctul meu de vedere.

Pana la seara de gala, chelnerii parca se miscau in reluare, ca sa ma exprim asa, insa dupa aceasta seara, au schimbat o parte din personal si parca totul a intrat in normal. Debarasau repede, gaseai mese desi resortul era full, ce sa zic, foarte eficienti. Tot din acea seara, managementul si-a facut aparitia mai des atat prin restaurant cat si prin incinta hotelului.

Am apreciat efortul intregii echipe pentru a face sederea turistilor cat mai placuta. Spectacolul de gala a fost unul reusit, la fel cele din serile precedente. Pe 30 august a fost ziua Turciei (a victoriei lor) si ne-au rasfatat cu torturi tematice si decoruri deosebite.

Plaja si marea au facut toti banii. Plaja este lata, cu nisip fin, intrare lina in mare. Am gasit intotdeauna la ora 8,00 sezlonguri libere in primul rand. Apa a fost nemaipomenita, limpede si calda.

Am avut parte de o vreme incredibil de frumoasa, cu temperaturi mai mult decat suportabile, cred ca a fost chiar mai frumoasa decat in iunie (de ani buni am mers numai la sfarsitul lunii iunie, acesta este al doilea an in care am fost la sfarsitul lunii august insa prima data n-am avut asa o vreme buna ca acum)

Nu pot sa spun ca am vazut personalul curatand sezlongurile in fiecare zi, din tot sejurul meu, intr-o singura zi am vazut menajerele echipate cu perii curatandu-le dimineata si stergand masutele de nisip.

Mi-au placut gradinile si zona de relax. Mi-a placut promptitudinea fetelor care serveau pe role si a celorlalti angajati care serveau cu zambetul pe buze desi erau probabil franti de oboseala dupa atatea ore de munca…...

Mi-a placut, de asemenea, faptul ca aveau frigidere cu apa si sucuri la indemana celor de pe plaja / ponton si ca nu trebuia sa te deplasezi prea mult ca sa-ti iei ceva sa te racoresti.

N-am lasat aspectele neplacute sa-mi strice vacanta pe care am asteptat-o atat de mult. As mai reveni in acest hotel pentru ca sunt sigura ca serviciile vor atinge la un moment dat standardele binecunoscute ale lantului Delphin, dorinta managementului de a ridica stacheta este mai mult decat vizibila. Overall a fost un sejur frumos si recomand acest hotel, poate ca situatia mea a fost o intamplare nefericita si singulara, din cauza numarului foarte mare de turisti din aceasta perioada, nu trebuie generalizata si nu trebuie sa umbreasca imaginea de ansamblu a hotelului. Este un hotel bun in care, cu siguranta, fiecare va gasi ceva pe placul lui, iar faptul ca e situat aproape de aeroport si ca are o plaja atat de frumoasa constituie niste atuuri importante.

Trimis de celena2 in 01.09.15 17:59:02
Validat / Publicat: 01.09.15 22:38:45
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Bodrum, Marmaris, Alanya, Antalya, Kemer, Kusadasi

VIZUALIZĂRI: 2815 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (celena2); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P02 Vedere din balcon

• Alte impresii din această RUBRICĂDelphin BE Grand Resort: