ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.09.2015
DIN: Timisoara
ÎNSCRIS: 09.09.14
AUG-2015

Apartmani Nevenka – gazda noastră din Krk Town

Lungă a fost pregătirea şi mai lungă aşteptarea, iar când în sfârşit a venit, a trecut pe nerăsuflate. Am vizitat trei ţări, am urcat de la zero la 2800 de metri, am văzut marea şi muntele, ne-am plimbat prin sate pitoreşti şi am poposit pe malul unor lacuri de poveste, am avut parte de soare în locuri în care doar speram şi de ploaie unde nici nu ne gândeam. Cu ce am rămas? Cu un geamantan de amintiri, cu dorinţa de a reveni în unele locuri, cu mulţumirea că am ajuns o dată în viaţă în altele şi cu vreo 3 mii de poze din care-mi va fi tare greu de selectat.

Aşadar, vacanţa din 2015 a sunat cam aşa: 6 nopţi în insula Krk, 2 nopţi în Veneţia, 4 nopţi în Dolomiţi şi 2 nopţi în Ljubljana. În total 14 nopţi şi 3700 km prin 3 ţări dintre care două necunoscute până acum: Italia şi Slovenia. Ca şi anul trecut, mării i-am acordat cea mai mare parte a concediului însă de această dată am introdus şi o porţie zdravănă de munte. Şi ce munte! Dar despre Dolomiţi vă voi povesti mai târziu. Acum să ne concentrăm pe partea de mare. Dacă ultimii 2 ani reginele absolute ale concediilor au fost insulele Greciei, anul acesta am vrut să rupem puţin rutina şi să ne orientăm spre o altă ţară, Croaţia, respectiv insula Krk. Văzusem deja Dubrovnik, Plitvice şi Zagreb, dar nu fusesem niciodată pe o insulă croată. Şi pentru că pe Krk se poate ajunge fără feribot, ni s-a părut cea mai potrivită pentru un debut. Pe baza impresiilor citite aici şi urmând obiceiul din insulele greceşti, cazarea am ales-o în capitala Krk Town sau Veglia.

Apartmani Nevenka – Krk Town/Veglia

Amplasare și date generale

Proprietatea, o afacere de familie, este situată la aproximativ 10 minute de mers pe jos de oraşul vechi, într-o zonă liniştită, plină de pensiuni şi studio-uri. Pe firmele amplasate la stradă croaţii au prostul obiecei de a scrie doar „Rooms, Sobe, Camere”, fără a menţiona şi numele proprietăţii, aşa încât am avut nevoie de câteva minute s-o găsim pe a noastră. Noroc că doamna Nevenka se afla în stradă şi văzându-ne puţin dezorientaţi, ne-a abordat şi ne-a scos din impas şi din... ploaie :)). Pentru că, da, în Krk a plouat. Şi a plouat mult. Pensiunea e compusă din două corpuri: un corp principal cu doua niveluri, cu camere şi studio-uri unde locuieşte şi proprietara şi un corp secundar, parter, compus dintr-un apartament cu 2 camere pentru oaspeţi şi dintr-un fel de debara/spaţiu de depozitare. Unele apartamente au vedere la mare (cele situate în cladirea principală, la etaj), altele la grădină sau la stradă. Noi am luat în primire apartamentul cu 2 camere situat în corpul 2, aşa că am beneficiat de o terasă măricică şi de vedere la grădină. Practic e singurul apartament cu terasă, cele aflate la parterul cladirii principale au mici balconaşe cu vedere spre stradă.

Grădina e destul de mare şi bine întreţinută şi, cu acordul doamnei Nevenka, am putut să ne servim cu smochine şi struguri după bunul plac.

În apropierea pensiunii există o staţie de autobuz care asigură conexiunea cu celelalte oraşe ale insulei, dar noi ne-am descurcat pe cont propriu aşa că nu ştiu să vă spun preţul biletelor şi nici dacă se pot procura direct din autobuz sau nu. Tot la câteva minute distanţă e un supermarket deschis până la ora 21 şi un restaurant, Torkul se numeşte, deschis până la ora 22, pe care l-am vizitat aproape în fiecare seară şi pe care vi-l recomand cu toată căldura. Mâncarea e senzaţională, cea mai bună din tot ce-am încercat pe insulă, porţiile mari şi preţurile pe jumătate faţă de restaurantele din port. O să vă povestesc despre Torkul mai în detaliu, cu preţuri şi imagini, în articolul de călătorie.

Wi-fi-ul este menţionat ca fiind disponibil în toată proprietatea, în realitate însă e foarte slab pe terasă şi inexistent în cameră. Poate în corpul principal lucrurile stau mai bine, dar nouă cel puţin ne-a dat mari bătăi de cap.

Pensiunea are parcare privată gratuită, mai exact 3 locuri şi încă unul al proprietarei care probabil că la nevoie e folosit tot de clienţi.

Despre doamna Nevenka numai de bine, exceptând faptul că nu ştie o boabă de engleză. Cu italiana şi germana stă impecabil, nici nu e de mirare avand în vedere că insula pare stăpânită de aceste două naţii. Rar mai vezi câte-o maşină de Polonia, Austria sau dintr-o ţară mai îndepărtată. Nici vorbă de americani sau asiatici în Krk. Aşa că e de înţeles că doamna nu simte nevoia să înveţe engleza, nu are nevoie, germana şi italiana ii sunt arhisuficiente. Norocul nostru cu similitudinea dintre română şi italiană, vreun sfert am înţeles uşor şi încă vreun sfert am potrivit, aşa că până la urmă am putut schimba câteva fraze. În rest, simpatică şi atentă, de fiecare dată când ne intersectam prin grădină ne adresa câteva cuvinte şi ne zâmbea.

Apartament cu vedere la grădină (3 adulți)

Aşa se numeşte pe Booking apartamentul închiriat de noi pentru primele 6 nopţi ale concediului, la un preţ de 420 euro pentru 3 persoane la care s-a mai adăugat un cost de 3 euro/pers. /sejur. Suprafaţa de 32 mp este împărţită între 2 camere, hol, chicinetă şi baie. Însă punctul forte îl reprezintă terasa privată din faţa apartamentului, unde ne-am şi petrecut o mare parte a timpului, fiind şi singurul loc unde internetul era funcţional.

Holul: destul de încăpător, cu vedere spre grădină, dotat cu o masă şi 2 scaune, o oglindă de perete şi o comodă pe care e amplasat o combină muzicală în vogă probabail înainte de anul 2000. O foloseam pe post de radio seara când stăteam pe terasă.

Chicineta: mică dar bine utilată, cu plită electrică şi cuptor pe care le-am folosit din plin pentru uscarea hainelor :)), frigider, veselă şi tacâmuri.

Dormitorul 1: destul de mare, cu vedere spre terasa privată, dotat cu pat dublu, dulap încăpător, o noptieră şi un scaun. Per ansamblu mi-a plăcut, mobilierul arăta bine, patul confortabil şi aşternuturile curate.

Dormitorul 2: mult mai mic, cu vedere spre grădină, dotat cu o canapea extensibilă, un scaun şi un dulap de haine mai mic decât cel din primul dormitor.

Baia: înghesuită dar curată, dotată cu duș cu perdea, wc, chiuvetă şi un un dulăpior cu oglindă. Scurgerea de la duş avea clar o problemă pentru că în câteva munute se aduna apa în cădiţă, în rest totul ok.

Terasa privată: mi se pare punctul forte al apartamentului şi a fost locul pe care l-am frecventat cel mai mult din toată proprietatea. Destul de mare, dotata cu o masă amplă, 4 scaune din plastic şi uscător de rufe, a fost numai bună pentru petrecerea serilor la aer curat, înconjuraţi de verdeaţă.

Concluzii

O cazare de buget, dar curată si frumos mobilată, dotată cu toate utilităţile. La minusuri aş putea pune lipsa wi-fi-ului în apartament şi lipsa aerului condiţionat sau a vreunui ventilator în caz de nevoie. Nouă nu ne-a lipsit, din contră, la un moment dat chiar am pornit plita să mai creştem temperatura cu câteva grade :)).

Aş reveni la Nevenka? Pur ipotetic, în cazul în care aş reveni vreodată în Krk, probabil că da, tot acolo aş alege să stau.

Pe Booking Apartamani Nevenka are calificativul „Fabulos”, cu nota 8.7/10 din 11 opinii exprimate. Mie mi se pare puţin supraapreciată, personal aş încadra-o undeva între 8 şi 8.5, mai ales din cauza wi-fi-ului extrem de prost şi a faptului că proprietara nu vorbeşte deloc engleză, deşi ambele facilităţi apar în descrierea pensiunii. Dacă nu ar apărea, ar fi altceva. Însă dacă apar şi nu există, deja nu mai e ok.

O săptămână frumoasă vă doresc tuturor!

Trimis de Camelia19 in 01.09.15 17:52:08
Validat / Publicat: 01.09.15 22:28:40
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în CROAȚIA. A mai fost în/la: Dubrovnik, Plitvice, Slunj, Zagreb, Varazdin

VIZUALIZĂRI: 2385 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Camelia19); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P02 in fata casei e terasa privata

[01.09.15 22:28:21]

Mutat în rubrica "Apartmani Nevenka [Krk], KRK [insula]" (nou-creată pe sait)

rog aruncă o privire peste următorul link amfostacolo.ro/src_google ... p.php?hid=19235.

• - fă click pe locul unde e amplasată
  • »» coordonatele GPS vor apărea într-o mică fereastră sus-stânga;
  • copiază coordonatele și scrie-ni-le te rog aici.
  • Camelia19AUTOR REVIEW
    [01.09.15 23:04:35]

@webmasterX - Coordonatele sunt urmatoarele: 45.029733,14.566348

[01.09.15 23:31:30]

@Camelia19 - Mulţam fain.

Am adnotat, deasemenea, aceste coordonate ca fiind confirmate.

Camelia19AUTOR REVIEW
    [02.09.15 08:14:18]

Scuze, am uitat sa precizez un lucru important. Adresa proprietatii este urmatoarea: str. Ivana Mestovica 2, Krk 51500.

calatorul
    [12.09.15 00:50:07]

Ce de casti de motoare prin camera aia. Cred ca se vede altfel peisajul din miezul aventurii. VAcante frumoase.

Camelia19AUTOR REVIEW
    [12.09.15 14:33:49]

@calatorul50 - Da, am încercat să fac pozele cât de repede am putut, dar tot am prins şi boarfele noastre în cadru . Ce să zic, peisajul se vede altfel, într-adevar. Anul ăsta s-a văzut mai ploios, cu certitudine Uneori chiar nu s-a mai văzut aproape deloc, că din păcate încă nu s-au inventat căştile cu ştergător de vizieră

calatorul
    [12.09.15 23:33:36]

@Camelia19 - DA, e o situatie simpatica, m-am intrebat mereu cum fac saracii oameni de pe motoare sa vada pe asemenea vreme si drum, ca mi/e mie greu in masina pe asa o vreme, nu mai spun ca te si uda in direct ploaia, plus soferii neatenti sau necivilizati ca sa nu spun altfel, care te trateaza ca pe o bucata de fier. Drumuri bune si vacante frumoase, sa avem si ce mai citi pe aci.

calatorul, Camelia19