ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.09.2015
AUG-2015

Către satisfăcător
Sub orice critică

Un hotel categoria economica

Hotelul este clasificat la 4 stele, insa este la nivel de 3 stele maxim. Mobilierul destul de obosit, usa de la cabina de dus nu s-a inchis, drept pentru care apa iesea din cabina, camera a fost murdara de la inceput, era praf pe jos si pe mobilier. Camera a fost cu vedere spre strada din spatele hotelului, ceea ce a fost foarte bine, restul camerelor aveau vedere fie la piscina, fie la strada cu baruri si magazine, care era foarte zgomotoasa, nu stiu cum am fi reusit sa dormim noaptea. Ca si dimensiuni, atat camera cat si baia au fost ok, in special baia, am avut loc suficient.

Curatenia lasa de dorit, baietii vin in fiecare zi, ce-i drept, dar sunt superficiali, stergeau gresia doar pe unde se vedea, de ex. prin fata paturilor, nu si printre ele, praful pe mobilier nu l-au sters niciodata, prosoapele le-au schimbat de vreo 2 ori, lenjeria o data. Noroc ca noi nu suntem genul de turisti care cauta nod in papura, si am reusit sa ne bucuram de vacanta, in ciuda acestor mici detalii...

Sejurul a inceput cu un soc, am ajuns la hotel seara la 9, ne-am cazat si am intrat la dus, normal, unde, surpriza, nu era apa calda! Am crezut ca este vreo defectiune, ceva, si am coborat la receptie sa semnalez problema. Receptionerul, foarte relaxat, mi-a explicat ca managerul a stabilit un program de furnizare a apei calde, care suna asa: dimineata intre orele 4 si 8, seara intre 18 si 20. Really!! La un hotel de 4 stele... A incercat sa il sune pe manager, nu a reusit sa il gaseasca, nu am avut incotro si am facut un dus rece, copilul (4 ani) nu am putut sa il spal cu apa rece, asta a fost... Dimineata am mers la receptie din nou si am intrebat de manager, pregatita sa ma iau la tranta, insa nu era acolo. Noroc ca in ziua respectiva, si in toate zilele urmatoare a fost apa calda la orice ora, nu stiu cum s-a intamplat, dar n-am mai avut probleme, altfel nu stiu ce final ar fi avut aventura...

Oricum, a fost un dus rece si la propriu si la figurat, iar dupa un astfel de dus, parca incepi sa vezi si alte bube ale hotelului. Cum ar fi lumina de pe scara hotelului, foarte slaba, ziua cand veneam de la plaja, cu ochii obisnuiti la soare, orbecaiam pe scari, la propriu, pana la etajul 2 unde aveam camera...

Mancarea a fost buna, foarte variata, nici nu am avut timp sa gust din toate preparatele, si pot sa spun ca nici nu m-am atins de gratarele lor cu cartofi prajiti, unde erau cele mai mari cozi. Da, lumea se omoara dupa mancarea fast-food chiar si la all inclusive, cartofii prajiti cu gratar si nuggets de pui congelati erau cele mai cautate feluri... pacat de toate salatele si combinatiile cu rosii, vinete, dovlecei, bame, etc, cu carne de pui si peste, delicioase...

In zona restaurantului/barului, la fel, curatenia lasa de dorit, mesele erau mereu murdare, in special seara, cand probabil personalul obosea (erau aceiasi barmani/ospatari toata ziua, de dimineata pana seara).

Piscina este ok, cu sectiune pentru copii, dar noi suntem fani mare si nisip, la piscina am stat mai putin. Plaja a fost de asemenea ok, cu nisip, sezlonguri si umbrele gratuite.

Hotelul este plin de turci, polonezi si rusi, nu am intalnit romani deloc, nici la hotel nici in statiune. Un minus pentru personalul hotelului: nu vorbesc aproape deloc engleza, stiu cateva cuvinte, ne-am inteles cu ei foarte greu.

Locatia hotelului este buna, aproape de zona comerciala si baruri, insa statiunea este mica - Turgutreis, la 17 km de Bodrum, un fel de Eforie, nu prea ai ce face, mai ales ca in perioada in care am mers noi - sfarsit de august - ziua este scurta, la 8 este intuneric, si este destul de neplacut. Pentru cei cu viata de noapte, nu conteaza, dar pentru o familie cu copii, da.

In concluzie, sejurul a fost sa zicem satisfacator, intrucat nu am avut asteptari mari, am ales un hotel economic, bugetul fiind restrans, iar noi nepretentiosi. Cea mai mare problema a fost apa calda, dar s-a rezolvat. Nu ne-am stricat vacanta, insa nu vom reveni la acest hotel.

Trimis de elise in 01.09.15 16:19:07
Validat / Publicat: 01.09.15 16:57:20
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Kusadasi

VIZUALIZĂRI: 1673 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (elise); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com

[01.09.15 16:56:54]

@elise - Am setat în program coordonatele GPS ale acestei destinaţii, rezultând următoarea poziţionare pe hartă -- click aici.

Fiind un hotel nou adăugat pe AFA Câteva fotografii de pe acolo ar fi mai mult decât bine-venite... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew.php?id=19234

Mutat în rubrica "Yelken Mandalinci Spa&Wellness Hotel [Turgutreis], BODRUM" (nou-creată pe sait)

eliseAUTOR REVIEW
    [01.09.15 18:00:49]

@webmaster70 - Pozitionarea pe harta este ok.

elise