ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.09.2015
DIN: Târgu Jiu
ÎNSCRIS: 12.07.15
JUL-2015

Descopera orasul Split

In cea de-a patra zi de stat in Brela dupa o dimineata petrecuta la plaja ne-am indreptat spre o terasa sa servim pranzul. Din discutie in discutie am ajuns sa ne intrebam ce am putea face dupa ce servim masa si astel dupa mai multe idei ale fiecaruia dintre noi ne-am hotarat ca mai pe seara dupa ce tragem un pui de somn sa vizitam orasul Split.

Astefel in jurul orelor 17 ne-am strans la masini si am plecat sa vizitam Splitul. Pe distanta de 50 Km care face legatura dintre Brela si Split, pe un drum care serpuieste pe faleza intr-o multitudine de curbe, am facut fara exagerare vreo 2 ore mai ales in ultimi 10 Km aproximativ 1 ora deoarece se mergea bara la bara si toti cei din oras care se dusesera la plaja se intorceau inapoi in oras (am uitat sa precizez ca era duminica seara, iar a doua zi majoritatea se duceau la joburi). Asa ca dupa cateva injuraturi in trafic deoarece uni participanti la trafic nu mai respectau nici o regula de circulatie, incalcand linia continua in uenele locuri chiar dupa continua (majoritatea am vazut erau din Bosnia si Slovenia) bagandu-se in depasiri de coloane si jenand pe cei care circulau din sens opus.

Asa ca dupa o caruta de nervi am ajuns in Split iar primul lucrul care iti sare in ochi este stema clubului Hajduk Split pictata pe un zid la intrarea dinspre Brela, iar dupa acea apar la orizont macaralele care se gasest in port si putin din periferia sudica a orasului. Dupa nici 15 minute de mers cu masina ne-am trezit in parcarea portului unde am parcat intr-o parcare cu plata chiar in fata Palatului lui Diocletian (pentru apoximativ 3 ore am platit vreo 5 euro).

Imediat cum ne-am dat jos din masina primul lucrul pe care il zaresti este palatul intrat in patrimoniu UNESCO, in jurul caruia este un fel de mic bazar de suveniruri care se intinde pe toata partea sudica a zidului. Cum intri intre zidurile palatui te intampina cateva terase, o statuie cu Diocletian, si cateva garji imbricate in uniforma militara care parca iti aduc aminte de zilele de mult apuse si care iti permit contra unei sume sa faci poze cu ei. In centru palatului pe niste trepte este amenajat cu ajutorul perinelor asezate pe trepte loc de relazare si meditare asupra turnului din interiorul palatului unde poti savura un ceai, un suc, o cafea, o tigara. Din centrul palatului cobori stacrile si intri intr-un fel de subsol unde te intampina un nou bazar dar si cateva intrari pentru a vizita beciurile si coridoarele subterane ale palatului.

La iesirea din palat spre port dai nas in nas cu miile de turisti care se relazeaza la una din zecile de terase amplasate pe faleza portului dar si a tarabelor care iti pun la dispozitie o gama diversificata de fast-food-uri si fructe ornate cu glajura de ciocolata. Singura problema este mirosul intepator al apei de hidrogen sulfurat (oua clocite). Asa ca dupa vreo 3 ore de vizitat in special faleza portului orasului Split ne-am urcat in masini cu mainile incarcate de suveniruri pentru cei de acasa si ne-am indreptat la locul de cazare din Brela lasand in spate un oras care ne-a captivat mai ales prin amplasament, prin edificile pastrate cat mai natural si prin sumedenia de locuri pentru recreat in aer liber.

Trimis de nini83 in 01.09.15 07:27:41
Validat / Publicat: 01.09.15 10:04:38
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în CROAȚIA.

VIZUALIZĂRI: 4280 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (nini83); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

• Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă zona Split-Podstrana: