ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.09.2015
ÎNSCRIS: 25.08.13
AUG-2015

Către satisfăcător

Baia Baciului - 'daca avem clienti de ce sa facem investitii?''

Am ajuns week-endul trecut in Slanic la complexul Baia Baciului impreuna cu niste prieteni pentru 2 zile departe de nebunia Bucurestiului.

Impresiile pentru aceste 2 zile sunt impartite intre placerea de a ne simti bine in natura si dezamagirea de a gasi si aici aceleasi metehne obisnuite ale "operatorilor" din turism, respectiv castig mare intr-un timp scurt cu investitii minime.

Concret, la capitolul plusuri ar fi:

- apa lacului - perfecta, sarata, curata, si, desi afara era foarte cald (aproximativ 36-37grade), temperatura apei era "fix cum trebuia",

- desi erau foarte multi turisti (parcarea si toate stradutele din zona arhipline cu masini), in incinta complexului se gaseau locuri libere, atat pe sezlonguri, cat si in zonele libere pentru paturi/rogojini,

- salinitatea ridicata a apei face ca si cei care nu stiu sa inoate sa se poata balaci in voie.

La capitolul minusuri, din pacate, ar fi:

- dezinteres mare al administratorilor acestui complex in ceea ce priveste amenajarea malurilor; o idee buna, parerea mea, ar fi ca pontonul de lemn ce inconjoara lacul pe trei laturi sa fie acoperit cu ceva (eventual mocheta gazon artificial) - scandurile sunt destul de uzate si denivelate in anumite zone;

- Scarile de acces in lac sunt vechi si uzate, unele cu cateva trepte lipsa, intrarea/iesirea fiind destul de dificila;

- malul fara ponton de unde se poate intra direct in apa este intr-o stare jalnica, cu mari sanse de a veni cu rotile in sus, in special copii si cei mai in varsta - sunt multe pietroaie, malul este destul de inalt si denivelat, plus ca apa este relativ adanca si fundul apei coboara destul de repede - la 3-4 metri de mal trece de nivelul capului.

- exista si cateva baldachine (60 de lei pe zi) care, sincer, aratau jalnic.

- daca dusurile sunt ok si au apa calda, in schimb toaletele sunt asezate la "cuca macaii" cum se spune, tocmai in varful dealului.

- nu in ultimul rand, marele minus este reprezentat de preturile percepute la... orice. Incepand cu parcarea (8 lei/zi), intrarea (25 lei de adult si 12 lei de copil peste 5 ani - fara sezlong/umbrela-se platesc separat-15 lei), si terminand cu preturile de la terasa de langa lac (la restaurant nu am fost-nu stiu preturile) unde un mic este 4 lei, shaorma-15 lei (la farfurie-18lei), portia de cartofi-7 lei, berea de la 6 lei (la pahar) in sus, apa plata/minerala-5 lei. Una peste alta, o familie cu 1-2 copii nu scapa fara 150-160 lei cheltuiti intr-o zi (cazare si ceva de mancare), fara mari probleme.

Partea buna este ca poti intra fara probleme cu provizii (mancare/racoritare/bere) - nu sunt interdictii.

Ca o concluzie, merita o iesire din cotidian pentru un sfarsit de saptamana, cu conditia sa pleci cu ceva rezerve financiare daca vrei sa te simti bine. Daca proprietarii nu s-ar arunca la preturi eu cred ca ar vinde mai mult si ar avea acelasi profit (sau mai mult-cine stie).

Trimis de Florin 78 in 01.09.15 00:20:14
Validat / Publicat: 01.09.15 00:45:53
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SLĂNIC [PH].

VIZUALIZĂRI: 3415 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Florin 78); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

MITULINA
[15.07.16 19:20:06]

am ajuns si noi ieri la acesta destinatie, lucrurile stau la fel ca in 2015

intrarea 25 ron, copii 12

acelasi ponton, pe alocuri retusat cu vopsea;

scarile de acces in lac foarte alunecoase;

malul arata la fel;

preturile piperate;

plusuri: am mers in cursul saptamanii si nu a fost aglomerat, nici la parcare nici in interior;

Galagie (muzica) undeva dupa ora 15;

nu mai dau voie la gratare chiar peste tot;

Adina - addcont
[02.06.17 14:01:14]

Aveți idee daca pentru grătare există zona amenajată? Se pot folosi gratarele lor? Daca da', cam in ce zona sunt amplasate?

In poze arată cam ca un delusor lângă un lac, paragină si aglomerație...

Am vrea si noi sa mergem, ne gândeam la putina plaja, o baie, un grătar... dar pozele acestea nu mă inspiră deloc

Adina - addcont, MITULINA
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Slănic Prahova: