ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.01.2010
ÎNSCRIS: 04.07.09
SEP-2008
2 AD. + 1 copil (1 an, pe atunci) COPII

Venetia Alpilor

Acum doi ani, cand copilul meu abia avea zece luni, ne-am hotarat sa facem prima iesire in afara, in trei. Vroiam oras dar si natura, liniste dar si civilizatie… si sa ne fie usor sa ajungem acolo. Asa mi-am amintit eu de Annecy, un orasel pitoresc din Franta, despre care auzisem numai de bine si pe care il vazusem in niste fotografii superbe: strazi inguste, pietruite, multe flori, centrul vechi al orasului strabatut de numeroase canale. Venetia Frantei, asta stiam ca vom gasi acolo. Am alocat zece zile pentru aceasta vacanta, ne-am luat cazare de pe booking. com si am pornit la drum.

Orasul Annecy este situat la 150 km de Lyon, iar pana aici am ajuns cu avionul. In aeroport exista multe companii de inchiriat masini si un punct de unde poti suna gratuit sa afli ce masini exista la momentul respectiv si cat costa. Am incercat sa inchiriem si noi una, la un pret foarte bun (Citroen C5, 400 de euro pentru toata perioada) insa nu stiu ce au facut de ne-au blocat cardul si a trebuit sa ne continuam drumul cu trenul. Vestea buna este ca Annecy este legat atat de Lyon cat si de Paris prin trenuri de mare viteza, astfel ca drumul nu a fost greu (o alta varianta comoda de transport erau si autobuzele care pleaca tot din aeroportul lyonez). Odata ajunsi in Annecy, primul soc: oraselul pe care ne asteptam sa il gasim este un oras in toata regula! Gara mare, un Sofitel chiar deasupra liniilor… nu semana cu impresia pe care o aveam la plecare. Ne-am cazat aici si am luat-o la pas, incercand sa intelegem unde am ajuns de fapt. Am umblat mult pe jos, ne-am mai si ratacit, dar asa am inteles de fapt ca orasul pe care il vazusem in poze inca exista, fiind de fapt orasul vechi, iar in jurul lui s-a construit partea moderna care ne derutase pe noi.

In orasul vechi se ajunge foarte usor din zona garii - cam dupa 10 minute deja ratacesti pe stradutele de piatra. Mergand pe malul unui canal mai larg ajungi si la Palais de l’Isle – monument care se regaseste pe majoritatea cartilor postale din Annecy – aceasta fiind vechea inchisoare construita in secolul 12 si inconjurata de canale pe toate partile. Daca vei continua drumul vei ajunge la lacul Annecy, un alt punct de atractie atat pentru turisti cat si pentru localnici: aici poti face croaziere cu vaporasul (minunat mod de a-ti petrece cateva ore! pe incercate! ) iar vara exista cateva zone amenajate pentru inot si plaja. Lung de 14, 6 kilometri si cu o latime ce variaza intre 0, 8 si 3, 2 km, lacul este renumit si datorita Maratonului care se desfasoara in jurul lui si care anul trecut a adunat peste 1500 de participanti (anul acesta maratonul va avea loc in 18 aprilie si se estimeaza ca participantii vor fi si mai numerosi).

Langa lac am gasit o multime de terase si restaurante unde am mancat extraordinar de bine si, spre deosebire de alte orase din Franta, cu buget decent. In septembrie era in mare voga „choucrout” si la multe restaurante chelnerii te imbiau inca din strada sa vii sa o incerci. E un fel de mancare gustos si foarte satios, insa desi il prezentau ca pe o trufanda e de fapt doar varza murata si calita, acoperita de cateva feluri de carnati si, uneori, ciolan de porc. Doar varza murata… ce vorbesc, a fost extraordinara mancarea asta! Dar totusi, sa strige in gura mare „haideti la varza calita…” Plimbarea “de dupa” ne-am facut-o in imensul parc de langa lac, unde o multime de localnici alergau, stateau la picnic sau isi plimbau cateii. Un parc foarte curat si super-intretinut, desi aici nu exista panouri cu “nu calcati iarba”.

Revenind la zona garii exista o multime de agentii de inchiriat masini – cu toate acestea, ne-au trebuit cateva zile pana sa gasim si noi una libera, caci foarte multa lume alege sa stea in Annecy si de aici sa plece si sa viziteze imprejurimile. Noi am ales sa ne plimbam prin:

Evian: orasul cel mai linistit, aproape “mort”, in care am ajuns eu pana acum! “mort” dar nu abandonat sau neingrijit; este situat la 85 km de Annecy, pe malul Lacului Leman si la poalele Alpilor francezi; Evian este renumit in intreaga lume pentru apa sa minerala

Geneva: o jumatate de ora ar trebui sa fie de ajuns pentru a strabate cei 50 km dintre Geneva si Annecy. Noi am setat ceva gresit la GPS si am avut nevoie de vreo ora jumate, timp in care am urcat si coborat pe drumuri de munte sinuoase, inguste si abrupte pe care nu ne-am intalnit cu nimeni, apoi am trecut prin cateva sate mici si linistite unde pe indicatoare nu erau trecute distantele si directia catre orasul x / y, ci catre famila x sau y

Chamonix: la 105 km de Annecy, dintre care 81 pe autostrada – cu plata. Exista si varianta de drumuri fara plata si distanta este cam aceeasi; aici GPS-ul poate fi setat pe “autostrada” dar trebuie bifata optiunea de ocolire a drumurilor cu plata. Am facut acest traseu (pe diferite rute) in trei zile diferite si l-am considerat o plimbare placuta.

Pe langa Annecy exista si cateva zone comerciale destul de intinse, unde noi ne-am ratacit prin magazinele de imbracaminte, incaltaminte si decoratiuni profitand de preturile foarte bune (semanau a outlet, desi marfa parea de actualitate). Unde am mai fi putut ajunge, daca nu am fi fost cu un copil asa de mic: la Aravis Parc d’Aventures, un parc de distractii la 20 km de Annecy, cu patru trasee, verde, albastru, rosu si negru – fiecare culoare insemnand un alt grad de dificultate. Mai exista un traseu special pentru copii, probabil ca cei mai mari de 4 ani nu s-ar plictisi aici. Fiind destul de incorsetati in alegerea obiectivelor / stabilirea traseelor datorita copilului, ne-am zis ca o sa revenim aici pentru a vedea mai multe in zona (in primul rand Castelul din Annecy, unde nu am ajuns din acelasi motiv). Atata doar ca vom incerca sa programam urmatoarea vacanta asa incat sa se suprapuna cu unul din numeroasele evenimente care se desfasoara la Annecy:

- Carnavalul Venetian (in februarie)

- Festivalul International a Filmului Animat (in luna iunie) cu premiere mondiale si proiectii gratuite in aer liber

- Sarbatoarea Lacului (in prima sambata a lunii august) – zona devine cadrul de desfasurare a celui mai mare spectacol pirotehnic din Europa, cu cele 80 de minute de focuri de artificii, insotite de muzica. Numarul participantilor la aceasta sarbatoare a ajuns de multe ori la 200. 000 de persoane

- King of the Lake: pe langa competitia de wake-surf se organizeaza lectii si initieri pentru public, concerte si prezentari de moda

- Festivalul Cinematografiei Italiene, competitie de lung metraje si documentare, are deja vechime: din 1983 incoace se organizeaza in fiecare an la sfarsit de septembrie – inceput de octombrie

-Retour des Alpages, desfasurat in a doua sambata din luna octombrie, face ca strazile din Annecy sa se umple de mestesugari, ansambluri folclorice si producatori ale tuturor produselor regionale, ceea ce va va permite descoperirea artizanatului si traditiilor savoiarde

- La final de an Craciunul Alpilor transforma orasul, asa ca in luna decembrie Annecy arata ca-n povesti.

Daca alegeti sa mergeti aici si nu nimeriti in perioada acestor evenimente, oricum nu o sa va plictisiti pentru ca puteti alege intre alte distractii: golf, pescuit, plimbari cu vaporasul sau cu balonul, cu bicicleta sau hidrobicicleta sau pur si simplu plimbari in jurul lacului.

Trimis de lizuk in 26.01.10 14:51:24

VIZUALIZĂRI: 6951 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (lizuk); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P20 Lacul Leman - Geneva

gushpi [26.01.10 15:07:11] »

lizuk esti mare!

Trebuia sa adaugi ca apa lacului Annency este cea mai limpede din Europa: chiar si la adancimi de 2-3 metri poti vedea fundul lacului!

Voi reveni cu poze din toate locurile enumerate de tine, deoarece zona imi este deosebit de draga (am petrecut de doua ori cate o luna de concediu pe acolo...)

lizuk [26.01.10 15:16:28] »

M-as bucura sa adaugi poze, noi fiind la prima iesire mai de anvergura cu copilul nu prea am facut fotografii, iar in cele pe care le avem cam aparem si noi. Chiar am ezitat daca sa le pun aici sau nu...

geni [26.01.10 16:14:16] »

Intotdeauna citesc cu multa placere ceea ce scrii.

Felicitari!... si nu uita ca ne-ai promis o destinatie noua, despre care nu a mai scris nimeni... abia astept!

gushpi [26.01.10 16:17:54] »

Am uitat: pai sa stiti ca varza murata chiar nu se gaseste pe la ei! O prietena de-a mea, stabilita in Laussane, a pus intr-o toamna un butoi de 30 kg cu varza la murat, in balconul propriu! In momentul in care a aparut mirosul specific de varza murata, vecinii s-au plans la administrator, iar acesta a atentionat-o pe prietena mea sa arunce sursa mirosului de "hoit" de pe balcon!!!

Deci CHIAR era o fudulie ca aveau varza murata!!! Hi hi hi!

lizuk [26.01.10 16:28:11] »

Ha ha, buna povestioara! super tare... uite, sa iti dau si eu una la schimb: la Cluj (si poate si in alte zone) se face un fel de paine umpluta cu varza murata si calita. Foarte gustoasa, dar se strica foarte foarte repede, daca o tii in caldura. Si imi pun eu intr-o zi la scoala o bucata mai mare, sa avem toata gasca. Astept autobuzul, nu vine... Parca simt si un miros neplacut in statie... Iau un taxi. Hm, inauntru mirosul e si mai puternic. La un moment dat, taximetristul: "domnisoara, ar trebui sa coborati si sa va stergeti pe picioare, sigur ati calcat in ceva". Abia cand am ajuns la scoala si am desfacut pachetul am simtit ca mirosul oribil venea de la varza murata: se stricase...

Daca-i asa cum spui cu varza murata in Franta, atunci inteleg de ce ne invitau inca de pe trotuar. Era prima data cand intalneam asa ceva aici

lizuk [26.01.10 16:29:25] »

Multumesc, geni: -) Nu am uitat promisiunea, dar e mult de scris, sunt multe poze de selectat si am nevoie de ceva timp. Sper sa nu fii dezamagita, cand "va veni" : -)

geni [26.01.10 16:41:33] »

Stai linistita... sunt sigura ca nu am cum sa fiu dezamagita, iar despre cat va dura... aici suntem... nu plecam... doar la munte in februarie.

pepsi70ro [26.01.10 19:42:47] »

Felicitari, exact asta imi doresc sa citesc, aproape ca m-ai convins sa-mi schimb destinatia pentru anul viitor. Votul si consideratia mea. Felicitari!

Admin [26.01.10 20:43:16] »

bravo lizuk, un review 100% de superbonus.

lizuk [26.01.10 20:48:44] »

Merci encore une fois! Multumesc din nou!

Alex_Macedo [27.01.10 09:12:27] »

Mais...Qu'est-ce que tu fais ?....Ca....C'est pas possible !!!.....Iar incepi cu poze d'astea de ma ia cu rau de foame???....ciolan cu ceapa rondele pe pommes de terre....ca sunt terre-minat!!

...nu am cum sa nu premiez asemenea review !!

ca intodeauna : Bravo Lizuka !!

lizuk [27.01.10 10:22:38] »

Si eu am inghtit in sec cand am revazut pozele, asa ca... de ce sa fiu singura in suferinta?

Pami* [01.02.10 18:04:48] »

mersi de idee - de Annecy chiar ca pana acum nu am auzit si cred ca noi vom face o mica excursie la sfarsitul lui februarie pe timpul carnavalului - anul acesta este intre 26-28.02

lizuk [01.02.10 20:51:34] »

Poti sa legi iesirea cu carnavalul de la Nisa (se incheie tot in 28 februarie dar incepe mult mai repede decat la Annecy).

webmaster13 [05.02.10 23:39:24] »

lizuk sper sa-ti placa aceasta melodie , in caz contrar o putem schimba cand vrei tu !

lizuk [05.02.10 23:54:10] »

Suna grozav! Lasati-o!

Admin [17.07.10 05:59:21] »

rdruta - te rog sa-mi spui pe care site, de aici, din franta sau de unde vei tu, crezi ca ar fi acceptata o asemenea reclama, pe care as numi-o de-a drepul nesimtita, la o unitate de cazare, fie ea chiar un apartament?

Nu am nimic impotriva acestei promovari, poate fi chiar util si vizitatorlor, dar promovarea trebuie clar si distinct delimitata, ea nu poate fi facuta prin impresii si ecouri.

Dupa expirarea celor 7 zile de suspendare primite pentru "review-ul" si ecoul de mai sus (ambele sterse), ma poti contacta pentru a stabili conditiile in care iti poti promova unitatea de cazare. Vei vedea ca e posibil sa nu te coste nimic aceasta reclama (pe acest site)...

i.c [25.07.11 14:15:52] »

buna, frumos si comprehensiv postul legat de Annecy, as mai adauga, pe langa minunata apa nepoluata si incredibilele lebede, obraznice si haioase, care iti mananca din mana si te urmaresc, pe canale, sa le dai mancare

a, eu am mancat cel mai bun dulce acolo... si unii zic ca si scoicile au fost delicioase!

Alex_Macedo, geni, gushpi, i.c, lizuk, Pami*, pepsi70ro, rdruta
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Annecy: