ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.01.2010
DIN: Ploiesti
ÎNSCRIS: 10.08.09
FEB-2007

Un hotel foarte frumos si curat

In februarie ca in fiecare an ne-am hotarat sa mergem la o partida de schi cu totii cu mic cu mare am plecat spre Azuga unde deja discutasem de cazare. Hotelul se afla dupa fabrica de bere Azuga in dreapta cum mergi spre partia Sorica. Zona e super frumoasa hotelul nu se afla exact la strada se merge un pic pe o alee si se ajunge la o parcare unde se afla hotelul si restaurantul.

CONDITIILE DE CAZARE:

Conditiile sunt foarte bune, hotelul era nou la aceea data abia era dat in folosinta, totul mirosea a nou. Fiecare camera se numea dupa un soi de vin, Camera Feteasca, Camera Busuioaca, Camera Babeasca etc, camerele sunt mari foarte frumos mobilate, cu un pat mare matrimonial, baile frumos amenajate cu tot ce trebuie. Fiind iarna am apreciat ca era foarte cald in camere si in tot hotelul in general.

Curatenie se facea in fiecare zi, si se schimbau prosoapele.

BUCATARIE si conditiile de servit MASA

Noi am facut in cele doua seri garatar pentru ca era amenajat un gratar mare special pentru clienti cu mese si scaune (mai putin astea ca era iarna) iar la pranz am mancat la restaurantul hotelului foarte bine chiar le-au facut special pentru copii supa pt ca ei nu mancau ciorba de burta. Curatenia era la ea acasa, am degustat si ceva vinuri mai speciale.

DISTRACTIE si RELAXARE

Hotelul este un pic mai departe de partii dar cu masinile se ajunge relativ usor, iar pentru copii a fost f dragut pentru ca era foarte mult spatiu afara de joaca pentru ei si nu exista pericol sa iasa in drum.

Pretul a fost atunci aprox 200 camera/noapte, dar a meritat din plin pentru ceea ce oferea.

Trimis de Valentina69 in 26.01.10 14:39:00

VIZUALIZĂRI: 4276 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Valentina69); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 fata mea incantata de cabina de dus
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 21.00 EUR pe cameră

Admin [30.01.10 18:34:04] »

Valentina - te rog arunca o privire peste review-ul "Cramele Halewood - Sinaia", scris mai demult de o alta autoare -- nu cumva sunt unul si acelasi obiectiv?

Valentina69 [01.02.10 08:28:50] »

Si eu m-am uitat dar nu prea am recunoscut locul, si nici nu stiu unde ar fi in Sinaia dar am sa ma interesez daca aflu ceva revin cu amanunte.

Valentina69 [01.02.10 09:28:58] »

M-am interesat si in Sinaia nu exista asa ceva, deci exita numai la Azuga si practic este vorba de acelasi lucru.

In Azuga sunt cramele curtii regale ridicate in 1892 si aici intr-adevar se poate face turul cramelor si se poate vedea cum se face vinul si in special vinul spumant si o degustare de vin spumant.

Este singura locatie unde se face turism vinicol, dupa cat am inteles acum pretul camerei a mai scazut undeva in jur de 120lei/noapte

Admin [01.02.10 09:38:36] »

multumesc; mergem pe mana ta si condensam cele doua obiective in sectiunea prezenta (Cramele Halewood Azuga)

Valentina69 [01.02.10 10:16:56] »

Perfect webmaster, multumesc si eu de promptitudine.

pisi98 [05.02.10 16:39:24] »

Unde se afla mai exact fata de partie?

buburuzica [15.02.10 19:41:39] »

@pisi98

Pivnitele Rhein sunt pe drumul care duce catre partie, pe partea dreapta la vreo 200 de m de fosta fabrica de bere. Aceste pivnite fac parte din marea familie a Cramelor Halewood.

Contra cost (in jur de 15-20 ron/pers, nu mai tin minte exact), se face un tur al pivnitelor si ti se explica tehnologia de fabricare a vinului spumant, apoi la sfarsit se face o degustare.

Despre pensiune imi aduc aminte ca are trei corpuri si fiecare camera are denumirea unui soi de vin (Cabernet, Merlot etc)

Este foarte frumos iarna, dar parca si mai frumos este vara pt ca poti servi pranzul sau doar sa savurezi un pahar de spumant in foisorul din curte...

Tot aici, este un magazin de prezentare, de unde se pot cumpara atat vinuri produse de Cramele Halewood cat si unele din strainatate iar pentru multe dintre ele, Halewood este unic importator.

Daca la Rhein se face vinul spumant, la Urlati (apartinand tot de Cramele Halewood) se face vinul cel de toate zilele... Si parca aici, locurile sunt mult mai pitoresti...

Tot contra cost si anuntat din timp, aici ti se ofera o degustare de vinuri imbinata cu o masa traditionala servita la conacul Urlateanu. Boierie, nu gluma...!

magdalena [02.04.10 09:39:14] »

Initial am citit primul review al altui user. Sa inteleg ca este si hotel si restaurant? Restaurantul este in incinta hotelului sau separat?

Valentina69 [02.04.10 10:35:13] »

Magdalena, intradevar este si hotel si restaurant ce se afla in aceeasi curte si in restaurant se pot face si degustari de vinuri spumoase Rhein.

buburuzica, magdalena, pisi98, Valentina69
    Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Rhein (Cramele Halewood):