ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 31.08.2015
ÎNSCRIS: 23.07.14
AUG-2015

încărcat de pe telefon!

Lefkada, o insula superba unde vom reveni cu siguranta! Partea I- plajele din Lefkada!

Am petrecut 9 zile minunate in aceasta insula primitoare si foarte ofertanta.

Am ajuns pe 2 august la locul de cazare, in Vasiliki, un satuc superb din sudul insulei. Dupa ce ne-am cazat am luat cu asalt insula. Eram pregatiti! Ne facuseram temele de acasa :)... stiam exact ce plaje vom vizita, pe unde vom manca, de unde vom admira cel mai frumos apus de soare...

Dar sa vorbim despre plajele din Lefkada in primul rand.

Fiind cazati in Vasiliki, cea mai apropiata plaja, in afara de cea din Vasiliki si cea din Ponti (frumoase si ele dar nu atat de spectaculoase) era plaja Agiofili. La ea ajungi cu un vaporas care pleaca din zona micului port din Vasiliki din 30 in 30 min. Costa 6 euro de adult si 3 euro de copil dus-intors. Primul vapor pleaca la ora 11 iar ultimul va aduce inapoi in Vasiliki la ora 19.

Plaja este micuta, intr-un golfulet, apa este cristal si este dotata cu sezlonguri si umbrele- 7 euro 2 sezlonguri si o umbrela. Neaparat sa aveti la voi ochelarii de snorkeling. Este cel mai bun loc din toata Lefkada pt snorkling. Pur si simplu inoti printre pesti. Superb! Alt punct de atractie la aceasta plaja sunt stancile de pe care cei mai curajosi adulti si copii se arunca in apa. Sotul meu, dar si cei 2 copii s-au incumetat sa sara. Se sare de la 12 m aproximativ. Baiatul meu de 11 ani a sarit cam de 20 de ori, fetita de 8 ani jumate-doar o data.

Aici am fost de 2 ori, in prima zi a sejurului si in penultima. Ne-a placut prea mult.

A doua zi am fost in Porto Katsiki. Se merge spre Agios Petros si de acolo spre Athani. Apoi se urmaresc indicatoarele spre Porto Katsiki. Si aici am fost de 2 ori. Am ales sa mergem pregatiti cu lada frigoridica plina cu sandwich-uri, apa, alte bauturi;), dulciuri... Plaja este superba. Trebuie sa aveti umbrele neaparat, pentru ca dupa 11.30, cand incepe sa bata soarele pe plaja, nu se mai poate sta decat sub umbrela sau in apa. Sunt necesari pantofii de apa speciali peste tot in Lefkada. Si aici sunt 2 stanci in capatul din stanga al plajei, cum coborati cele 90 de trepte, de unde copiii, dar si adultii, sar toaaata ziua :) !

Apoi a urmat Milos Beach!

Aici a fost... o super experienta...

Trebuie sa stiti ca exista varianta sa ajungeti pe aceasta plaja cu vaporasul din Aghios Nikitas. Acelasi pret ca in Vasiliki. Noi am ales varianta prin padure. A fost greu pentru copii, dar si pentru sotul meu care cara lada frigorifica si un rucsac in spate, umbrelele fiind la mine... Sotul meu a asemuit experienta Milos Beach cu un mars printr-o zona de razboi :)))

Dupa ce scapai de drumul prin padure, greu dar nu imposibil, daca au rezistat 2 copii si mama mea de 69 de ani, ajungeai la plaja. Este imensa, superba, linistita... Noi am stat in stanga de tot intr-o mica grota, la umbra. Dupa stanca langa care stateam mai era un mic golfulet de vis. Bineinteles ca ne-am intors cu vaporasul :)))...

Plaja Egremni! Sau plaja celor 390 de trepte. Acelasi drum ca pentru Porto Katsiki. Sunt apropiate. Mie personal mi-a placut mai mult decat Porto Katsiki. Este mai intinsa. Apa este ireal de frumoasa. Nu sunt stanci in apa, din punctul asta de vedere copiii nu au fost la fel de fericiti. Gasesti sezlonguri si umbrele.

Este obositor sa ajungi aici dar merita fiecare treapta pe care o cobori iar apoi o urci...

Katisma beach- chiar nu m-a impresionat. Batea vantul foarte tare, ne ridica mereu umbrela. Foarte aglomerata, comerciala, multi africani cu tot felul de ochelari, bratari, tatuaje, codite impletite... copiiilor le-a placut :).

Anul viitor vrem sa vedem Megali Petra, Afteli Beach, plaja Pekfoulia si sa le revedem pe cele vazute anul acesta.

Lefkada este o destinatie de vis pentru toate varstele, dar trebuie sa luati in calcul cateva aspecte: sa aveti o stare fizica si de sanatate buna, sa va placa sa faceti miscare in fiecare zi (noi faceam febra musculara), intr-un cuvant daca sunteti genul mai activ: Go for it!

Trimis de danutza1975 in 31.08.15 16:43:40
Validat / Publicat: 31.08.15 18:23:17
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 6310 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (danutza1975); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P05 Porto Katsiki si sotul meu cu lada frigorifica :)...
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 19100 PMA (din 20 voturi)

webmaster15 [31.08.15 17:59:39] »

Mutat la rubrica "Plaje în Lefkada" (deja existentă pe sait).

• Alte impresii din această RUBRICĂPlaje în Lefkada: