ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 31.08.2015
DIN: Oradea
ÎNSCRIS: 21.08.15
JUL-2015

Tara Hategului & Varful Peleaga (Muntii Retezat)

In weekend-ul 10-12 iulie 2015, noi si inca 6 prieteni ne-am decis sa vizitam Parcul National Retezat, respectiv Varful Peleaga.

Am pornit din Oradea spre Carnic. Pe drum am vizitat Sarmisegetuza Regia, Rezervatia de Zimbri de la Hateg si Biserica din Densus. Sper seara ne-am cazat la cabana Carnic.

Sambata dimineata in jurul orei 8 am pornit la pas catre Varful Peleaga. Ne-am gandit ca traseul sa il facem gen circuit, asa ca am mers pe marcaj banda albastra, triunghi albastru, triunghi galben, iar inainte de varf am trecut pe banda rosie. Traseul pana pe varf a durat in jur de 6 ore. Privelistea de la 2509 m fiind minunata. De aici am coborat pe banda rosie si banda albastra spre cazare. Aceasta portiune fiind de aproximativ 5-6 ore.

Traseul este frumos dar destul de dificil, durata totala fiind intre 11 si 12 ore. Obligatoriu bocanci, crema de protectie si ceva pe cap.

Despre cazare: gazdele au fost foarte ospitaliere si primitoare. Noi am ales varianta cu demipensiune, mancarea fiind foarte buna. Pentru cina am avut de ales din mai multe variante. Gazdele ne-au ajutat cu toate informatiile de care aveam nevoie. Camerele au fost curate, singurul inconvenient fiind lipsa apei calde in ultima seara.

Duminica am vizitat cascada Lolaia si cetatea Malaiesti. Cea din urma fiind recent renovata pe fonduri europene. De aici am pornit spre casa.

Video:

youtube

Trimis de mocapaull in 31.08.15 10:51:27
Validat / Publicat: 31.08.15 11:51:14
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MASIVUL RETEZAT-GODEANU.

VIZUALIZĂRI: 2213 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mocapaull); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[31.08.15 14:02:10]

• Alte impresii din această RUBRICĂDrumeții prin Parcul Național Retezat: