ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 31.08.2015
DIN: Craiova
ÎNSCRIS: 30.04.14
AUG-2015

Prin vamile balcanilor

Avand puse la foc mic impresiile despre diferite zone ale Elladei, cu permisiunea d-stra vreau sa facem o incursiune prin vamile/frontierele balcanilor traversate/incercate de subsemnatul in aceasta torida vara, cu precadere esentiale celor din zona de S/V/S-V/N/N-V.

1. Punctul de trecere a frontierei de la PF2 cu iesire/intrare la balta verde-zona limitrofa negotin.

Puncte forte-nu prea sunt doar eventualul acces facil (nu direct ) spre zona Zajecar si apoi spre Nis, convenabil celor din zona dolj, gorj, mehedinti.

Puncte slabe- o gramada... lipsa oricarei orientari prin indicatoare, noi veneam dinspre craiova pe traseul cleanov-vanju mare. Alimentand corpul cu cafea la un peco am intrebat o cocoana si ne-a indrumat spre un drum... mergeti pe acolo... a plouat si e cam prost drumul dar ala e... Efectiv la 2 noaptea am intrat pe un drum forestier aratat culmea si de gps... sotia sa faca atac de inima, abia am iesit la o sosea judeteana. Dupa jumatate de ora de mers in cerc ne-am reorientat. Punct.

In concluzie nu recomand acest traseu mai ales noaptea.

2. Punctul de trecere dela calafat –vidin.

Cel mai folosit traseu cred de cei din zona de sud si nu-numai.

Puncte forte- acces facil dinspre craiova/vidin, sosea buna in zona granitei, civilizat, noua ne-a luat 30 sec sa-l traversam ceea ce a fost o usurare dupa experienta neplacuta de la pf2.

Puncte slabe-cred eu ca ar fi soseaua extrem de proasta din primul orasel din bulgaria si iesirea spre basarabi... dar asta nu tine de granita, si taxa cam maricea adicatalea 27 de lei, personal consider ca e cam multicel.

Atentie, in prima banzinarie la bg nu au vigneta mai trebuie mers.

3. Punctul de trecere Kula-Cula din bulgaria spre serbia sau invers.

Noi l-am folosit la intoarcere, initial am dorit totusisa trecem pe la negotin dar datorita oboselii si fricii sa nu patim ceva ca la dus... am ales varianta asta.

Puncte forte-ar fi doar faptul ca nu e prea utilizat de turisti fiind doar pentru zona limitrofa asa mi-a lasat impresia.

Puncte slabe- vamesii... sub orice critica, eram singura masina duminica dimineata la 6 am fost controlati la sange de 2 agente in zona bulgara care probabil asteptau altceva. pasport, green card, certificat, portbagaj, lanterna in fata la copii... efectiv imi crea impresia de emigrant. Si anul trecut am avut experienta neplacuta aici.

3. Vedeta Kulata- Promahonas... cel mai, cea mai...

Ne-am apropiat de frontiera si efectiv in partea bulgara nu era nimeni doar un singur agent care cred ca gasise absolutul. O secunda am crezut ca suntem in Shengen. Agentii greci, ca de obicei zambitori si amabili. Nota 9,5

Restul de procente pentru tigania de dinainte de vama in zona bulgara si iesirea cam peticita spre grecia.

4. Granita Grecia-Macedonia zona Florina –Niki-Macedonia

Am ales-o la intoarcere datorita vestilor ingrijoratoare referitoare la emigranti, si da asa este si cei zona stiau asta.

Puncte forte- mai putine zoll platite pentru cei care vin dinspre insulele ionice, control sumar pentru cei din ro... un duty free interesant pentru partea feminina.

Puncte slabe-in perioada asta e posibil sa intalniti emigranti, noi am vazut, si senzatia din primul oras din Macedonia este ca ai intrat in comunism.

O fi Macedonia frumoasa in zona Ohrid dar incercati zona Bitola-Prilep si va veti reaminti vremurile apuse sau inceputul anilor 90.

5. Granita Serbia-Macedonia la Kumanovo

Am stat sambata 29.08, noaptea de la 21.20 pana la 23.45 luand o coada de 2-3 km. Aici am vazut nesimtirea crasa a soferilor balcanici, a pseudo italienilor si a nemtilor, de fapt doar cu numerele de la masini. Nota 0 din toate punctele de vedere. Dupa acest calvar a urmat altul, dupa iesirea din vama traficul si depasirile au intrecut orice imaginatie.

Cam astea ar fi granitele balcanilor cele atat de dragi noua in perioada concediilor. Vrem, nu vrem, suportam cu stoicism aceste frontiere le luam in piept fie pentru plajele elladei fie pentru intoarcerea ACASA.

Va doresc vacante placute cu cat mai putine neplaceri pe drumuri si nu numai. Respect amfostacolo.

Trimis de Cesere in 31.08.15 10:08:38
Validat / Publicat: 31.08.15 11:48:25
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 3659 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Cesere); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P05 Prin tuelurile elladei

lary75
[07.02.16 10:29:47]

@Cesere - Buna ziua! Îmi cer scuze că vin cu o clarificare atât de târziu, dar e numai bine pentru că mulți dintre noi de-acum încolo își caută informații pentru concediu.

Țin să fac o precizare - în punctul vamal Calafat-Vidin, imediat după controlul vamal (la ieșirea spre Bulgaria) exista deja la data călătoriei tale o gheretă pe partea dreaptă pe care scrie mare VIGNETA. Nu te critic, pentru că nici eu nu am vazut-o din prima, deși întrebasem vameșii despre vignetă. De obicei mașinile mici intră în vamă, pe sensul de ieșire, pe prima sau a doua bandă din stânga, iar tir-urile pe urmatoarele benzi (asta probabil și datorită faptului că după punctul de control este instalat în fața lor un cântar), drept pentru care trebuie să parchezi pe partea stângă și să te strecori printre tir-uri ca să ajungi la ghereta cu vigneta. După ce ai cumpărat-o, o lipești în geam și-i dai bice. Până la Sofia n-am întâlnit niciun radar (asta nu înseamnă că nu ar putea exista).

Voi reveni cu un review referitor la drum, dar și la vacanța din Lefkada de anul trecut, cât mai curând posibil.

CesereAUTOR REVIEW
[07.02.16 11:47:11]

Mersi pt informatie... o sa incerc sa gasesc chiscul la vara

Cesere, lary75
Alte impresii din această RUBRICĂDrumul cu mașina spre Lefkada: