ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 31.08.2015
DIN: Târgu Jiu
ÎNSCRIS: 12.07.15
JUL-2015

Traseu România - Serbia - Croația - Italia - Slovenia - Ungaria

Concediul din vara acestui an (2015), dupa mai multe discutii cu gasca am hotarat sa-l petrecem in mai multe tari. Desi initial ne-am hotarat sa plecam in Grecia in insula Zakyntos cu trei saptamani inainte de plecare am schimbat planurile (problemele Greciei) si am plecat in Croatia, Italia si Ungaria.

In Croatia am stat 1 zi la Plitvice, 4 zile la Brela, 3 zile la Venetia si o zi la Budapesta.

Ne-am pornit la drum din Targu Jiu la ora 7:30 inspre Plitvice. Am iesit din tara pe la Portile de Fier 1 pe la ora 9:20, la granite am stat maxim 3 minute, granicerii ne-au verificat buletinele si certificatul masini, dupa care am continuat drumul pe malul sarbesc al Dunarii pana la Radosevac. Privelistea asupra defileului Dunarii de pe malul sarbesc este incantatoare (statuia lui Decebal se vede mult mai bine decat din Romania).

De la Radosevac am continuat drumul spre Belgrad, la Pozarevac am intrat pe autostrada trecand prin Belgrad am ajuns la granita Sarbo-Croata in localitatea Batrovici. De la Pozarevac la Batrovici sunt 200 km pe autostrada pentru care am platit o taxa de 14 euro. Aici ne-au controlat doar vamesi croati (doar buletinele).

De la Batrovici am continuat drumul spre Zagreb apoi spre Karlovac de unde am parasit autostrada. Pentru aceasta bucata din traseu (Batrovic - Karlovac) 350 kilometri am platit aproximativ 35 euro. Dupa ce am parasit autostrada am continuat drumul spre Plitvice. In Croatia pe drumurile nationale limitele de viteza de la 90km/h la 60 km/h se modifica la aproximativ 500 metrii apoi urca iar la 90Km/h, iar politia pandeste pe aceste sectoare de drum (mai rau ca ai nostrii) si daca nu esti atent primest amenda ca si noi (20 euro cu chitanta achitata pe loc).

Am ajuns la ora 20 la Pltvice (12 ore de condus un singur sofer) si am ramas o noapte aici. In Plitvice am fost cazati la vila LUCIJA (vezi impresii).

Din Plitvice spre Brela am plecat pe la ora 17:30. In localitatea Gornja Ploca am intrat pe autostrada pana la iesirea spre Brela. Am parcurs 210 km pe autostrada pentru care am platit 20 euro. Traseul e presarat cu mai multe tunele cel mai lung find de aproximativ 7,5 kilometri. De la iesirea de pe autostrada pana la Brela mai sunt aproximativ 30 km, drum care serpuieste prin munti si te aduce pe malul marii. Am ajuns la Brela la ora 21 :30. Aicea ne-am cazat la vila ANTONIO 88 (vezi impresii).

Dupa 4 zile petrecute in Brela am plecat spre Venetia. De la Brela la Venetia am urmat urmatorul traseu Brela – pe autostrada pana la Jasenice apoi am parasit autostrada (ca sa mergem pe malul marii Adriatice) – Rijeka – Rupa – am trecut granita Croato-Slovena (aicea pe langa buletine ne-au controlat si masina) (in Slovenia am platit vineta 15 euro pentru 10 zile, vineta trebuie lipita pe parbriz daca nu amenda este de 300 euro) - Krvavi Potok (am trecut in Italia) am continuat pe autostrada pana la Venetia (am platit taxa vreo 27 euro).

In Venetia am stat 3 zile si am fost cazati la Hotel KAPPA (vezi impresii).

Dupa trei zile in Venetia am plecat spre Budapesta pe urmatorul traseu Venetia – Postojnska (unde am vizitat pestera si castelul Predjama) – Lublijana – Maribor – am trecut granite Sloveno – Ungara pe la Pince (vineta ungaria 10 euro pentru zece zile) – apoi pe autostrada pana la Budapesta. Aicea am stat 1 zi, cazati la Budapest BED and BREAKFAST (vezi impresii).

Dupa o zi in Budapesta in drum spre casa am oprit o noapte la Timisoara.

A fost un concediu superb de 9 zile.

Trimis de nini83 in 31.08.15 08:50:23
Validat / Publicat: 31.08.15 11:22:11
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în CIRCUITE MULTI-ȚARĂ.

VIZUALIZĂRI: 12973 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (nini83); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Plitvice

Costi
[01.09.15 18:25:59]

@nini83 -

Frumos circuit, deși cred că a fost prea lung pentru doar nouă zile, nu-i așa?

Totuși în povestea ta s-au strecurat câteva inexactități. Prima ar fi cea privind localitatea Radosevac, de unde zici că ați părăsit malul Dunării, îndreptându-vă spre Belgrad.

Eu cred că este vorba, de fapt, de Golubac, localitatea Radosevac aflându-se, de fapt, în Kosovo.

A doua inexactitate este cea privind costurile autostrăzii.

Potrivit acestui sait, taxa de autostradă de la Pojarevac la Belgrad costă 180 de dinari, ceea ce înseamnă aproximativ 1,5 €. De la Belgrad la granița cu Croația (Batrovci), taxa este de 340 RSD, adică ceva mai puțin de 3 €. În total, cam 4,5 €, nicidecum 14 €.

Potrivit acestui sait, taxa de autostradă de la granița cu Serbia (Lipovac) la Zagreb este de 122 kune, adică puțin mai mult de 16 €, iar de la Zagreb la Karlovac 19 kune, adică mai puțin de 3 €. Total, asta face 141 kune, adică aproape 19 €, nu 35 €.

În sfârșit, de la Gornja Ploča la Šestanovac (ieșirea spre Brela), taxa e de 96 kune, adică ceva mai puțin de 13 €, nu 20 €.

Nu e nicio problemă că nu mai reții cât ai plătit, dar modul ferm în care vehiculezi aceste cifre ar putea face pe unii să creadă că autostrăzile din Croația costă foarte mult, mai mult decât cele din Italia, ceea ce nu e adevărat; nu mai vorbesc de Serbia. Sumele indicate de tine ar fi, poate, corecte, dacă te-ai dus cu camionul ...

În rest, așa cum spuneam, un circuit interesant, foarte lung, pe care eu însă l-aș fi făcut puțin diferit. Mai concret, aș fi mers direct la Brela, prin Bosnia și apoi spre Plitvice și pe restul traseului, sau, în loc de Brela, aș fi ales o localitate mai nordică (Zadar, Rijeka, Opatija, sau ceva în Istria).

nini83AUTOR REVIEW
[01.09.15 19:50:56]

@Costi - e posibil sa fie si in Kosovo cum spui tu o localitate (nu am fost pe acolo), da sigur este una in Serbia pe malul Dunari dupa Golubac... in legatura cu preturile la autostrazi e posibil sa fie diferente (pacat ca nu am fost inspirat sa trec pe o foaie cat am paltit la fiecare punct de control de pe autostrazi), da pot spune ca taxele la autostrazi in Croatia sunt mai mari ca in Italia (asta este parerea mea) oricum este prima data cand fac o excursie cu masina si mi s-a parut foarte costisitoare si obositoare... Probabil cum ai spus si tu trebuia facut pe o perioada mai lunga sau ales traseu diferit... Asa este la novici ca noi care dupa o gramada de excursii cu autocaru am vreut ceva diferit

nini83
Alte impresii din această RUBRICĂCu mașina prin Europa - circuite diverse: