ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.01.2010
DIN: Cluj-Napoca
ÎNSCRIS: 05.01.10
AUG-2007

Insula Skiathos – o oaza de liniste in peisajul Marii Egee

Am o recomandare pentru cei care isi petrec vacanta in Paralia Katerini: Nu ratati, dintre excursiile optionale, croaziera in Insula Skiathos. Situata in Marea Egee si facand parte din Arhipelagul Sporadelor, pe cat este de mica, pe atat este de fermecatoare si de primitoare. Acum trei ani costa 40 de euro si a meritat fiecare eurocent.

Excursia incepe de dimineata, de la ora 6, ora la care ne-am urcat in autocare si am pornit. Am traversat Valea Tembi si Campia Thessaliei pana am ajuns, dupa vreo doua-trei ore, in micul port Achillion, de unde ne-am imbarcat pe un vaporas numit Apollon si am pornit spre insula.

Peisajele sunt de vis, navighezi pe mare, dar treci printr-un culoar format din insule, de parca traversezi o stramtoare. Apa este incredibil de curata, astfel incat se puteau vedea vietatile marine, cele mai interesante fiind niste meduze colorate cum nu mai vazusem nicaieri in realitate.

Calatoria cu vaporasul a durat inca vreo doua ore, dar nu am avut timp sa ne plictisim. Pe langa peisajele superbe care ne incantau ochii si sufletul, echipajul a avut grija sa ne asigure si “program artistic”. Capitanul Dimitri, un om de vreo 60 de ani a facut o demonstratie de dans impreuna cu o tanara din echipaj, tinand o lectie de sirtaki, dupa care a invitat toata lumea la dans, alaturi de echipaj. Incepea Metaxa Party! Punctul culminant al petrecerii l-a constituit momentul in care petrecaretii treceau pe sub o esarfa, lasandu-se pe spate, dupa care capitanul ii prelua si le turna pe gat Metaxa direct dintr-un butoias.

Timpul a trecut repede si am ajuns pe insula care a jucat un mic rol in timpul razboaielor cu persii, cand, in anul 480 i. H. , navele flotei lui Xerxes, fiind afectate de o furtuna, au fost avariate la impactul cu stancile micii insule din nordul Sporadelor. Nu a fost singura data cand insulita a jucat un rol in istoria Greciei. Aici s-au refugiat rebelii greci in timpul Razboiului pentru Independenta Greciei (1821-1830) – adapostiti intr-o manastire fondata de calugari veniti de pe Muntele Athos – si tot aici, in 1807, a fost creat si arborat pentru prima oara drapelul grec, adoptat ulterior, in 1822. Insula a daruit Greciei un om de cultura: scriitorul Alexandros Papadiamantis (1851-1911), care a plasat adeseori actiunea din scrierile sale in decorul insulei natale.

Dupa ce am acostat am vizitat in primul rand micuta resedinta a insulei, orasul Skiathos, mergand la Biserica Sf. Nicolae si plimbandu-ne pe stradutele boeme ale oraselului cu numai 6. 000 de locuitori, facand fotografii si respirand aerul curat, inmiresmat de florile care ofereau un adevarat spectacol de culori.

Ulterior vizitei noastre – noi am fost in 2007 – au avut loc pe insula o parte din filmarile musicalului “Mamma mia” cu Meryl Streep. Totusi, cele mai multe scene au fost filmate pe insula vecina, Skopelos.

Dupa ce am vizitat capitala insulei, ne-am reluat calatoria cu vaporasul, mergand pe celebra plaja Koukunaries, clasata intre cele mai bune zece plaje ale Europei, datorita nisipului fin si apei limpezi, in care inotam printre pestisori. Plaja separa marea de o incantatoare padurice de pini, peisajul fiind mirific. Preturile sunt cam piperate fata de Paralia Katerini: inchirierea a doua sezlonguri cu umbreluta costa 8 euro si nu includea nicio bautura. Pe langa Koukounaries, insula are multe alte plaje, dintre care unele si-au format un renume, cum ar fi Lalaria sau Banana, ultima fiind frecventata de nudisti.

Dupa plaja a trebuit sa ne luam ramas bun de la micul paradis ascuns intre valurile Egeei si am luat vaporasul pentru a reveni pe continent. Capitanul nu s-a dezmintit nici la intoarcere, organizand “ouzo party”, pentru cei care mai aveau energie ca sa petreaca.

Trimis de corinka in 26.01.10 11:44:36

VIZUALIZĂRI: 3312 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (corinka); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P28 Un hotel din apropierea plajei Koukounaries, care, cu siguranta, se poate lauda turistilor cu privelistile superbe care pot fi admirate de pe terasele sale.

corinkaAUTOR REVIEW
[26.01.10 12:18:55]

Din pacate, nu mai pot edita, dar incarcand pozele mi-am mai amintit un detaliu: in ciuda renumelui - sau poate chiar din cauza acestuia, care ii determina pe prea multi turisti sa o viziteze - plaja Koukounaries nu straluceste de curatenie. Desi nisipul era atat de fin si de frumos, era plin de mucuri de tigara.

Editare: imi cer scuze, am postat o fotografie de doua ori. Poate o eliminati si dupa aceea stergeti si aceasta editare a ecoului. Multumesc!

corinkaAUTOR REVIEW
[07.03.10 18:06:03]

In amintirea dansului de pe vapor, as dori, vs rog, daca se poate, urmatoarea ilustratie muzicala pentru acest review:

Multumesc!

[07.03.10 19:16:44]

poftiti la dans !

geany_m
[13.05.10 23:22:49]

Corinka, ai povestit foarte frumos! Si noi am fost in Grecia in aceeasi perioada (cu o luna mai devreme), iar excursia pe Skiathos e una din amintirile preferate, la care ma intorc cu drag mereu de cate ori aud muzica greceasca. Voi posta si eu cateva poze de pe superba insula a Greciei.

[21.09.14 16:46:38]

Mutat în rubrica "Excursii optionale din Paralia Katerini, PARALIA KATERINI" (nou-creată pe sait)

[29.11.17 23:31:59]

Mutat, la reorganizare, în rubrica «'Opționale' din Katerini: croazieră Skiathos» (nou-creată, între timp, pe sait)

[Rubrica inițială: [Alte] Excursii opționale din Paralia]

corinka, geany_m