ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.08.2015
ÎNSCRIS: 10.08.15
AUG-2015

încărcat de pe telefon!

Un obiectiv turistic deosebit

Am hotărât sa evadam din cotidian si să incercam una din atractiile masivului Bucegi. Zis si facut.

Am pornit la drum de dimineață pentru evitarea aglomerație si in circa 1 ora din Zarnesti am ajuns acolo. Drumul ce sa vă spun: până la intrarea pe drumul către Padina se circula în regim de DN1, apoi, spre surprinderea mea soseau este asfaltată recent si se circula f bine.

Când am ajuns în Padina, am parcat si am pornit pe jos încă circa 700 m până la pesteră. Drumul până acolo este amenajat dar, din păcate, presărat cu nelipsitii vânzători ambulanți (colorati), care te îmbie cu tot felul de produse naturale.

Peștera este de o frumusețe deosebita si în plus este amenajată. Am fost foarte încântați de ceea ce am văzut aici si vă recomand să veniți să o vizitați.

Trimis de mariusdany in 30.08.15 11:34:21
Validat / Publicat: 30.08.15 18:03:02
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MASIVUL BUCEGI.

VIZUALIZĂRI: 2517 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mariusdany); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Drumul de acces către pestera

webmasterX [30.08.15 19:34:55] »

@mariusdany: Te-am ruga să (re)verifici coordonatele GPS ale acestei destinaţii pe harta interactivă AFA. Ne poți spune dacă-i ok? (mărește zoom-ul cât e necesar, până la afișarea la nivel de stradă - dacă-i posibil)

Mulțumesc.

mariusdany [31.08.15 18:22:46] »

@webmasterX: e ok. Multumesc

Albinoium [02.05.16 19:30:42] »

Salut. Am de facut un drum pana la hotelul Pestera Ialomitei si trebuie neaparat sa merg cu masina dat fiind ca va fi si o persoana cu unele probleme de deplasare.

Ma intereseaza care din cele doua variante este mai buna daca vin dinspre Bucuresti: cea noua - DJ713 sau cea veche - DJ714 prin Moroeni. Am mers acum vreo opt ani pe 714 la deal si pe 713 la vale dar a fost o experienta pe care in vecii vecilor n-as mai face-o, mai ales cea pe 713 neamenajat.

Am vazut inclusiv filmari de pe 713 si pare a fi ok totul dar ar fi de interes o descriere concreta de la cineva care a fost de curand pe acolo, adica in 2016. Ar putea fi, insa, modernizat intre timp si DJ714 care are pante mai omenesti si ar putea contrabalansa distanta mai mare de parcurs.

Cred ca este un subiect destul de interesant si pentru alti colegi de drumetii.

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA [02.05.16 22:30:45] »

@Albinoium - eu am fost la sfârșitul lui 2015 pe DJ 713 (așa-numitul „Trans Bucegi”) și din câte știu, nu merită ocolul până în Moroieni - drumul pe acolo fiind (încă) prost. Nici ăstălalt nu e 100% perfect, dar decât pe șleauri...

Am descris drumul aici.

Albinoium [03.05.16 10:44:00] »

@Dragos - Am citit descrirea dar, ca si altele de acest fel, nu este foarte precisa referitor la DN1 - Pestera si atat. Nu am inteles exact daca:

- este sau nu permis accesul cu masina obisnuita in conditii de siguranta; daca nu, cat de abordabila mai este varianta DJ714;

- traseul oferit de gps este corect si permis/posibil;

- eventuale locuri periculoase;

- alte elemente concrete, eventual chiar o punctare a intersectiilor si ce directie trebuie aleasa.

Nu insist pentru mine deoarece am fost pe acest drum al groazei cand era accesibil doar masinilor militare si m-am jurat sa nu mai merg pe el cu berlina in vecii vecilor (asta dupa ce am facut febra musculara la mana de la cruci cand m-am vazut pe DN).

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA [03.05.16 12:50:59] »

@Albinoium - Despre traseul oferit de GPS: nu știu ce program de navigare ai, nici ce hărți anume folosești; pot doar să spun că pe al meu telefon pe care am instalat programul MapFactor „Navigator” cu hărțile free (open street maps), actualizate lunar, am avut permanent pe display drumul corect.

Mai concret decât am spus în acel articol, nu prea văd ce se mai poate spune.

Dar n-ar fi rău să citești și ultimul (cred) comunicat de presă al C. J. DB, din care citez mai jos:

Sectorul de drum DJ 713, de la DN 71 – Cabana Cuibul Dorului – Şaua Dichiului – Cabana Piatra Arsă, este închis circulaţiei publice până la definitivarea montajului unor elemente pentru siguranţa circulaţiei.

(...)

1. Se va circula cu viteză redusă și cu atenţie în special în zonele semnalizate cu indicatoare rutiere ce au semnificaţia „drum cu denivelări”, viteza trebuind adaptată la starea părţii carosabile.

2. Deplasările pe traseul DJ 714 Glod – Sanatoriul Moroeni – Peştera se vor realiza numai cu autovehicule de teren şi echipate corespunzător sezonului rece.

3. Pentru circulaţia pe traseul DJ 714 Glod – Sanatoriul Moroeni – Peştera, recomandăm atenţie sporită în zonele cu drum îngustat, zonele cu alunecări de teren şi totodată acolo unde există posibilitatea de dislocare a unor bolovani din versanţi, respectiv la: km 7,4; km 11,8; km 14; km 24,6; km 25,9.

4. Informații suplimentare privind situaţia sectoarelor mai sus-menționate se pot obţine de la Consiliul Judeţean Dâmboviţa – Direcţia Generală Infrastructură Locală, tel: +40 245207625, de luni până vineri, în intervalul orar 08:00–16:00.

Utile și informațiile din acest comunicat de presă.

Albinoium [03.05.16 22:45:00] »

@Dragos - Multumesc pentru raspuns. Nu cred ca am reusit sa ma fac inteles iar singurul element oarecum lamuritor ar fi ultimul comunicat al CJ Dambovita dar si acela este amestecat. Personal, consider capitolul inchis.

Albinoium, mariusdany
Alte impresii din această RUBRICĂPeștera Ialomiţei / Ialomicioara: