ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.01.2010
2 AD. + 1 - 9 ani COPII

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 3 MIN

Venetia - orasul iubirii

Vacanta noastra a continuat in Italia cu excursia la Venetia. Am mers cu autobuzul Mestre - Venetia (aprox 40 min). De la autogara (Piazzale Roma) am luat vaporasul pina la statia Piata San Marco. Primul lucru care iti atrage atentia, odata ajuns pe canalele venetiene, sunt fatadele cladirilor. Grave, decazute, dar in acelasi timp mandre si somptuoase, acestea isi poarta cu noblete amprenta timpului. Fetele caselor care se oglindesc in apa isi spun propriile povesti si propria istorie. Legendele orasului i-au adus renumele de oras al iubirii. Venetia este orasul care nu oboseste si nu doarme niciodata. Lucrul pe care nu il puteti evita in Venetia este aglomeratia existenta atat in sezon cat si in extrasezon (cand o fi el).

Pentru a descoperi toate minunatiile Venetiei, aceasta trebuie vizitata la pas. O plimbare cu gondola poate fi la fel de edificatoare, dar destul de "piperata". Pentru 3 persoane si un circuit minimalist, noua ne-au cerut 100 eur. Aici "soferii" sunt foarte vigilenti si nu precupetescnici un efort pentru a te convinge sa te plimbi cu ei.

Stradutele orasului sunt de fapt un labirint, iar daca vrei sa le dai de capat trebuie sa citesti peretii. Toate aceste stradute inguste si intunecate duc catre km 0 al Venetiei: piata San Marco.

Piata San Marco este dominata de catedrala cu acelasi nume. In fata catedralei se afla Clopotnita San Marco care masoara 97 m inaltime. Palatul Dogilr, aflat in imediata apropiere a catedralei San Marco, este al doilea palat construit pentru a servi drept resedinta a dogilor. Aici se luau cele mai importante decizii, legislative, executive si judiciare, toate acestea fiind manipulate de catre doge care era ales pe viata. Palatul Dogilor cuprindea toate inchisorile Venetiei. O scurta plimbare de-a lungul cheiului ne-a dus catre celebrul Pod al suspinelor, care leaga vechile inchisori de celulele de interogare din Palatul Dogilor. Numele a fost inspirat de suspinele condamnatilor, care in momentul in care traversau podul isi petreceau ultima clipa de libertate.

Daca sunteti impatimiti ai cumparaturilor (cu reduceri), atunci in Venetia nu v-ati ales locul ideal. Exista magazine mari si spectaculoase, buticuri mici si colorate, tarabe cu suveniruri, vinoteci sau cofetarii dar reducerile sunt insignifiante, si numai pt localnici.

Daca veti avea proasta inspiratie sa hraniti porumbeii din piata San Marco cu paine, veti avea de furca cu vanzatorii ambulanti. Acestia se tem ca le veti lua painea de la gura aruncand cateva firimituri porumbeilor dolofani, incat vor ajunge la fel de fel de gesturi disperate pentru a te convinge sa cumperi de la ei.

In prima zi am servit prinzul la un restaurant de pe malul Gran Canale. Mancarea foarte buna si nu foarte scumpa. A doua zi am mancat la pizzeria "La Roberto" pe o straduta f ingusta. Mancare traditionala (pizza si spaghetti) - cred ca la noi sunt mai consistente. Noroc ca ne-au dat grisine si mult parmezan.

Am mers cu vaporasul si pe insula Murano. Am vizitat 2 fabricute unde se faceau obiecte de sticla. Stateam ca la spectacol, iar la sfarsit am platit (fiecare cat a vrut).

In Venetia mi-au placut f mult magazinele cu costume si masti de carnaval. Am asistat la confectionarea unor masti si mi s-a parut extraordinar. Imi plac cladirile (ca si arhitectura), dar nu cred ca as putea locui in ele, stiind ca aprox 25% sunt in apa. Crde ca interioarele sunt dragute, dar tot nu as locui aici.

Mergeti in Venetia si nu va veti plictisi.

Trimis de CCRRIISSYY in 26.01.10 09:22:38

VIZUALIZĂRI: 2741 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (CCRRIISSYY); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 Catedrala San Marco. Zona de linga clopotnita era in renovare

[26.01.10 16:02:08]

mutat in sectiunea "Descopera Venezia"

• Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Veneţia: