ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.01.2010
STATUS: CHIBIȚ
JUL-2009

TIMP CITIRE: mai puțin de 1 MIN

Superb. De vis

Am plecat dimineata din Visp cu trenul aprox 2 ore. O calatorie foarte frumoasa, parca te adanceai in tinuturile de basm a lui Petre Ispirescu. Munti in stanga, munti in dreapta, o vale care coboarea, padurii dese .

Am ajuns la ZERMATT am ramas foarte impresionati de privelistele ce ne inconjurau. In fata noastra se ridica un superb munte. oare care era? ;)))))))))))))))))))) MATTERHORN .

Vremea a fost foarte vitrega. ningea batea vantul.

Mi-a placut mai mult ca pe mount blanck

Trimis de radupop in 25.01.10 21:07:07
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ELVEȚIA. A mai fost în/la: geneva, sion,

VIZUALIZĂRI: 4157 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (radupop); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
PUNCTAJ CRT: 0 PMA (std) PLUS 0 PMA (din 0 vot)
NOTĂ: Acest articol nu beneficiază de punctajul standard acordat automat.

[25.01.10 21:34:06]

Ce Dumnezeu munte mai e si Mount Blanck asta? nu pot sa cred ca un om care a ajuns pana acolo nu a retinut corect numele! Cum nu pot sa cred nici ca cine a ajuns pe Matterhorn poate sa descrie experienta in doua vorbe. Nu te supara, webmaster, dar e un review scris in bataie de joc... Si aici ma refer si la modul in care a fost scris, cu atatea greseli de ortografie, semne de punctuatie lipsa. Parca am fi pe chat

[25.01.10 21:41:18]

N-as fi asa dur, lizuk, incat sa il calific ca un review in bataie de joc.

Omul pur si simplu atat a considerat pe moment ca trebuie sa scrie. RaduPop, poate iti faci timp sa ne oferi mai multe detalii despre excursia ta la Matterhorn, poti folosi rubrica ecouri pentru asta, iar noi le vom adauga la reviewul initial.

Oricum, in forma actuala reviewul nu se califica pentru a participa la concurs, asa ca i s-au retras PMA-urile alocate automat.

[25.01.10 21:45:51]

apro. , coboarea, padurii, privelistele - oare il dor cuvintele scrise corect? astea cu greu poti spune ca sunt greseli facute in graba

Vremea a fost foarte vitrega. ningea batea vantul. Mi-a placut mai mult ca pe mount blanck - si cei care au fost in weekend in Poiana pot folosi acest final. Dar poate se straduiesc sa il "transcrie" in limba romana, unde folosim si majuscule, si virgule. Si unde la Mount Blanck ii spunem Mont Blanc.

E prima data cand intervin in acest fel si fac asta tocmai pentru ca eu cred in continuare ce am spus si mai sus. Sorry...

[25.01.10 22:00:41]

Momentan impresiile raman, desi in afara concursului. Sunt putine informatii despre aceasta zona pe site. Poate autorul mai are totusi ceva de adaugat, intr-o forma mai ingrijita, daca se poate.

Dragoș_MD
[25.01.10 22:02:37]

offf... cate ar mai fi de spus despre muntele care a ucis peste 500 de bravi alpinisti...

sau despre Zermatt, un oras fara masini, devreme ce e accesibil doar cu un tren special, cu locomotive cu cremaliera, ca sa poata urca pantele abrupte

recomand citirea macar a paginii in romana de pe wikipedia [ro.wikipedia.org/wiki/Matterhorn], desi cea in engleza mi se pare cea mai completa [en.wikipedia.org/wiki/Matterhorn].

Fisa tehnica a muntelui - aici, iar poze dintr-o ascensiune: aici; mai mult decat impresionant si 'breathtaking'!!!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][1 vot]
[25.01.10 22:05:15]

dragos: "si nu ma pot abtine sa nu regret si eu, din cand in cand, ca nu mai exista 'malus'-ul... "

Gand la gand...

[25.01.10 22:18:39]

ok acum intru prima data pe acest site si imi cer scuze pentru ortografia mea. nu am rabdare sa fiu atent la virgule... dar macar pozele sunt reale si prelucrate cum am vazut pe acest site. Acestea sunt reale. Apropo LIZUK poate postezi si tu cateva poze de pe valea oltului si vreo 2 de la mare daca ai fost pe acolo

[25.01.10 22:19:29]

oricum concursul nu ma intereseaza

[25.01.10 22:22:51]

radupop: apropo LIZUK poate postezi si tu cateva poze de pe valea oltului si vreo 2 de la mare daca ai fost pe acolo - sa stii ca nu am inteles ce ai vrut sa spui. Mai stai putin pe la noi, fa-te comod, familiarizeaza-te si apoi o sa intelegi si modul (direct) in care punem intrebarile.

Intre timp au aparut si pozele, ma bucur; fac mai mult decat tot textul. Succes pe viitor, m-as bucura sa-ti faci mai mult timp (si rabdare) pentru noi. Si apropo, sunt si eu din Cluj si de asta am si ezitat pana sa ma "iau" de tine

[25.01.10 22:27:54]

pai deja ai si facut-o.

Dragoș_MD
[25.01.10 22:28:30]

nu e neaparat vorba de concurs aici, cat despre calitatea si cantitatea informatiei turistice aduse de fiecare si impartasite celor care ar dori sa spuna si ei, la randul lor, intr-o zi, "amfostacolo! " dar daca o descriere ca asta nu-i convinge, poate vor alege alte destinatii. si chiar e pacat, mai ales pentru cei care chiar au posibilitati (Elvetia nu e o tara ieftina! ) sa rateze unul din cele mai faimoase varfuri din lume. si ce daca nu vor ajunge chiar pana in varf? are aceeasi maretie, pe care sigur o simti de oriunde l-ai privi!

[25.01.10 22:28:46]

iti place muntele? lizuk?

[25.01.10 22:31:58]

radupop - bun venit pe site, in primul rand.

Ecourile scrise mai sus dovedesc ca poti, daca vrei, sa scrii intr-o forma compatibila cu cerintele acestui site. La urma urmei nu sunt decat cerintele bunului simt aplicate oricarei adresari in public.

Contra-atacul si mai ales agresivitatea manifestata vizavi de observatiile normale care ti s-au facut nu sunt insa acceptabile pe acest site. Considera asta ca un avertisment. Esti nou-inscris si sper ca vei reusi sa valorifici partea constructiva din aceste critici.

[25.01.10 22:33:46]

asa e dragos6. poate am sa revin alta data, mult mai informativ cu date despre matterhorn. oricum 2, 3 greseli ortografice nu poate sa convinga pe cineva sa nu viziteze aceasta zona frumoasa

[25.01.10 22:34:36]

Da, am facut-o, desi am ezitat. Motivele sunt exact aceleasi pe care le pomenea si dragos mai sus. E pacat ca unii din noi ajung in zone greu accesibile majoritatii (din diferite motive greu accesibile, in primul rand financiar) si ne scriu doar ca au fost acolo fara sa ne spuna cum au ajuns, cat i-a costat, ce au facut/vizitat, poate chiar si unde au stat (vad ca sejurul tau a fost de doua zile) si alte alea. Eu tocmai la genul asta de destinatii, greu accesibile, am scris de mi-au sarit capacele, ca sa ii ajut pe cei care vor merge si ei pe acolo cu niste informatii.

Iar pe munte nu am fost eu prea mult, dar imi place tare. Mai scriam eu ca Retezatul (alaturi de Delta Dunarii) e locul meu preferat din Romania. Iar in afara m-am invartit si eu putin prin zona Chamonix. Si mi-a placut.

[25.01.10 23:00:38]

poate la banii castigati in romania ti se pare scump sa vizitezi elvetia dar daca traiesti acolo iti permiti sa vizitezi multe locuri. apropo am fost si la eiger-monch-jungerau (pt. lizuk)

[25.01.10 23:07:24]

radupop: vreau sa-ti raspunzi la o intrebare: de ce ti-ai facut cont pe acest site, care sunt motivele pentru care ai scris acest review? da, acel text de sus de tot, ala cosmetizat de noi ulterior.

Sper c-am fost destul de clar, TIE insuti sa-ti raspunzi, nu e nevoie sa scrii raspunsul aici, nu aceasta a fost solicitarea.

Apoi, maine te astept aici sa ne povestesti despre eiger-ul ala

Seara faina @all.

saxonul
[26.01.10 08:50:18]

Eu abia astept continuarea cu muntele "jungerau"

Dragoș_MD, lizuk, saxonul
Alte impresii din această RUBRICĂExcursie Matterhorn: