ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.08.2015
DE Nicu
DIN: Timisoara
ÎNSCRIS: 29.01.08

All inclusive - pro sau contra

Exista mai multe raspunsuri si pro si contra si foarte pro si foarte contra, mai exista si varianta penibil sau vreau doar la all inclusive.

Am vazut si varianta asta

- Unde ai fost in vacanta?

- In Turcia

- Unde?

- Cum unde? la all inclusive

- Anul trecut unde ai fost?

- Cum adica unde am fost, bineinteles ca in Turcia la all

- Ai mai fost si in alta parte?

- Nu

- Unde mergi la anu?

- Cum unde merg? In Turcia la all inclusive.

-De cite ori ai fost pina acum in Turcia la all?

- De 10 ori

Mai este si varianta - eu in veci nu voi merge nici unde la all inclusive.

Eu fac parte din categoria celor care au fost la all inclusive printre altele si in Turcia.

Urmeaza intrebarea

Cit de avantajos sau dezavantajos este sa iti faci vacanta / concediul in acest tip de hotel / resort?

Avantaje

Ai toate cele trei mese incluse la restaurant tip bufet, bauturi incluse in unele cazuri si bauturi din import, plaje si piscine private in multe cazuri, divertisment pentru copi si nu numai, activitati diverse pentru adulti, baruri si restaurante a la carte, etc etc.

Dezavantaje

Trebuie sa stai in hotel / resort ca ai toate cele trei mese platite

Nu poti sa te deplasezi in afara resortului fiinca pierzi masa

Esti tentat sa maninci mai mult

Bauturile nu sunt de calitate in unele cazuri, ce vrei tu citeodata platesti

Nu vizitezi nimic din zona fiinca nu iesi din resort avind totul inclus si asa ai fost in o tara straina dar ai stat cazat / mincat / baut / vizitat doar hotelul / resortul si nu tara respectiva.

Nu e chiar asa nici la avantaje nici la dezavantaje, poti sa stai in acest tip de resort si 2 saptamini nu 7 zile si sa nu te plictisesti si se poate si invers dupa 2 zile sa nu iti mai placa, asta depinde de la om la om.

All inclusive, Ultra all inclusive, Extra all inclusive, Ultimate all inclusive si multe alte denumiri de acest fel.

Turcia la All inclusive

Cind am ajuns acolo se numea Ultra all inclusive dupa doua zile nu se mai numea asa era deja Ultimate all inclusive, sigur dupa citeva zile il denumeau altfel, totul face parte din reclama ca sa atraga clientela.

In Turcia hotelurile de 5* sunt de mai multe feluri si bineinteles la preturi mult diferite unul de altul, una e sa fi cazat la All inclusive la Mardan Palace sau

Rixos sau Adam @ Eve si alta e sa fi cazat tot la 5* dar unde si pretul in multe cazuri e la mult mai putin de jumate fata de cele enumerate mai sus, asa ca la turci se poate spune ca am fost la all inclusive dar depinde mult unde.

Daca ai fost in Turcia poti sa spui cam asa

-Am fost la 5*

-Am fost la 5* mediu

-Am fost la 5* lux

Daca mergi in Turcia la all inclusive sub 5* sar putea sa fi nemultumit si sa gasesti lipsuri, nu in toate cazurile.

Nu se poate compara all inclusive din Turcia cu ala din Austria, in Turcia am fost la 5* dupa parerea mea la mediu, in Austria la 4* deci nu pot sa compar dar totusi vreau sa dau un exemplu.

All inclusive Austria

Dimineata si seara bufet suedez foarte bine, la prinz masa la pachet 2 sanviciuri si un mar sau o portocala, bauturi, bere si sucuri la dozator tu te serveai, vinul rosu si alb si berea de calitate, fara bauturi tari incluse.

Cazarea altfel fata de Turcia, totul diferit si termenul de all inclusive era facut in asa fel ca sa pleci din hotel dupa masa de dimineata.

Un exemplu despre formalitatile de cazare in Austria, am ajuns mai devreme si cazarea se facea incepind cu ora 14, la ora 14 fix fara nici un minut de intirziere am fost poftit la receptie pt formalitatile de cazare.

All inclusive Bulgaria

Am fost si a iesit foarte bine, am auzit si expresii de genul

Am fost de 2 ori la all inclusive in Bulgaria si mi-a ajuns

Despre all inclusive Bulgaria se scrie mult si se va scrie si in continuare si mai mult si de bine si mai putin bine.

All inclusive Muntenegru

Aici e diferit fata de celelalte enumerate de mine, zona cu cele mai multe resorturi cu all inclusive e la Becici linga Budva, anul asta am fost in vizita in zona si am vazut ca turistii din Romania au inceput sa vina in numar mare in Muntenegru si nu oriunde ci la all inclusive.

In Becici era un hotel de 4* unde aproape toti turisti erau din ro, in parcare doua autocare cu numar de ro si celelalte masini parcate acolo erau toate din ro. In perioada aia eu eram cazat undeva pe aproape la o pensiune si am intrebat proprietara daca mai sunt turisti din Romania si a spus da sunt destui dar aia merg la Becici la all inclusive, asa ca romanii au descoperit si acest loc adica All inclusive la Becici.

Ultima mea vacanta la all inclusive a fost anul acesta tot in Muntenegru dar in o zona mai putin agreata de turistii din Romania adica la Ulcinj.

Asa de rau a fost la Ulcinj ca am mers a treia oara ultima data la all inclusive la 4*.

In Muntenegru sunt difertente mari intre zona Becici si zona Ulcinj la all inclusive, la Becici sunt multe resorturi de lux, la Ulcinj doar un hotel de 4* cu servicii de all inclusive.

Incet dar sigur romanii descopera si zona Muntenegru cu servicii de all inclusive.

Turisti romani in hotelurile all inclusive pe unde am fost

In Turcia 6

In Bulgaria ultima data 6

In Austria doar noi doi

In Muntenegru ultima data doar noi doi (anul asta)

In vacantele astea la all doar in Turcia am vizitat mai putin in zona si am stat mai mult in resort, in celelalte vacante am avut ce vizita in jurul hotelurilor.

Parerea mea este ca o vacanta la all inclusive este recomandata nu doar unei categorii de turisti cum spunea cineva nu demult adica familiilor cu copii sau lenesilor si batrinilor ci tuturor, ca unii agreeaza acest gen de vacanta si altii nu e alta poveste.

Am vorbit acum citiva ani cu cineva care spunea ca nu va merge nici odata in vacanta la all inclusive, azi dupa vreo 7 ani am intrebat persoana respectiva? unde ai fost in vacanta - la all inclusive in strainatate, si anul trecut la noi tot la all inclusive.

Daca mergi la all inclusive platesti o data totul si nu prea mai ai problema banilor si daca tragi linie vezi ca daca luai doar cazare sau cu mic dejun cheltuielile la final erau cam tot pe acolo sau uneori mult mai mari.

In Romania nu am fost in vacanta la all inclusive, de ce? marea noastra e prea departe fata de locul unde locuiesc, marea cealalta adica

Marea Adriatica e ceva mai aproape.

Una e sa mergi la all inclusive in Turcia, alta in Bulgaria, alta in Austria unde nici nu ai mare dar ai munte si alta e sa mergi in Muntenegru.

La fel una e sa mergi in Turcia la all inclusive si alta e sa mergi la Istanbul.

La fel Muntenegru una e all inclusive Becici si alta e all inclusive Ulcinj unde

deocamdata romanii nu se duc. La fel Austria e altceva, despre Bulgaria s-a scris mult.

Mai sunt si variantele

All inclusive in Caraibe sau Mexic etc, etc

Croazierele all inclusive

Dar astea intra la categoria alte preturi.

Mai e si varianta senior voyage cu trei mese si un pahar de vin la masa dar ala nu e all inclusive.

All inclusive - pro sau contra, fiecare are dreptul sa isi exprime o parere.

Trimis de Nicu in 28.08.15 18:24:58
Validat / Publicat: 28.08.15 20:49:52

VIZUALIZĂRI: 3141 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P02 All inclusive
Puteți VOTA simbolic articolul - VĂ PLACE?
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 2027 PMA (din 27 voturi)

Zoazore
[28.08.15 21:01:13]

@Nicu - Da, controversat subiect! Ce pot să zic?

Din 2003 până-n 2007 inclusiv am mers la Neptun, pe cont propriu. Din 2008 mergem in Bulgaria. La AI. De ce? Pentru liniște. Am fost și-n Grecia.Circuit.Nu pot spune nici că mi-a plăcut mult, nici că nu mi-a plăcut.Prefer, totuși, AI.

Restul e tăcere.

Cristian_h*
[29.08.15 12:45:40]

All inclusive - pro sau contra nici pro, nici contra, vorba aia a concetăţenilor lui ˝tata˝ Traian ˝de gustibus non est disputandum˝... am încercat o singură dată AI şi după 2 zile simţeam o plictiseală maximă, categoric nu este pentru mine, cunosc însă persoane respectabile care nu-şi doresc altceva de la o vacanţă decât un binemeritat răsfâţ de 5 stele la UAI.

calatorul
[13.10.15 15:27:14]

Foarte buna discutia si greu de ajuns la o departajare, pentru ca si eu cred ca fiecare are libertatea sa aleaga locul unde se simte cel mai bine. Eu nu sunt inca amator de AllInclusive si inca mi se par bani aruncati, dimpotriva incerc sa fiu cat mai liber la programul de vacanta, sa umblu si sa vad cat mai multe.

Dar sunt si oameni care isi doresc doar odihna si siesta in conditii de top, celor pe care-i cunosc le recomand sa se cazeze un weekend la Marriott sau Intercontinental ca sa numai dea banii si pe avion. Nu vreau sa fiu rautacios, am doar alte optiuni, si sunt mai curios sa umblu si sa vad atatea lucruri care merita vazute, oricum nu le vom vedea pe toate, viata e cam scurta din pacate.

Discutia merita continuata, desigur, sunt multe alte puncte de vedere. Alegeri inspirate si vacante frumoase!

giuliani
[05.10.16 16:13:33]

@Nicu:

In opinia mea un alt dezavantaj ar fi varietatea limitata la capitolul mancare. Oricat de variat ar fi meniul la hotel nu poate fi la fel cu ce gasesti in restaurantele din locul respectiv. Ca avantaj, poti gusta din 5 feluri de mancare, fara sa mananci cinci portii de mancare, dar dezavantajul ar fi faptul ca mancarea gatita pt AI nu e la fel cu cea gatita la restaurant. Pentru unii reprezinta insa un avantaj faptul ca nu trebuie sa gaseasca zilnic un loc potrivit de servit masa.

Preturile pot fi mai mari daca mergi singur la restaurant, clar.

De asemea cred ca AI-ul si chiar DP-ul iti rapeste satisfactia de a descoperi adevarate comori gastronomice, de a lua cina in locuri romantice si memorabile.

Eu cred ca AI-ul merita in Turcia (desi nu am fost niciodata), fiindca il gasesti acolo unde nu prea ai mare lucru de facut. Sunt resorturi mari, la distante considerabile de orase sau de obiective turistice senzationale.

In Italia, Spania sau Franta nu cred ca merita, insa, fiindca aici bucataria e senzationala, variata si extrem de gustoasa iar locurile de vizitat nenumarate.

calatorul, Eugenia55*, giuliani, hlli, Zoazore
Alte articole din această RUBRICĂFilozofări... turistice: