ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.08.2015
DIN: Timisoara
ÎNSCRIS: 04.07.14
AUG-2015

Dubai in luna august

Intr-un final am ajuns in Dubai... si in luna august :) orasul este superb, nu cred ca are rost sa ma lungesc prea mult cu descrierea orasului deoarece sunt foarte multe impresii cu privire la acest aspect.

Am circulat peste tot cu taxi, fiind 2 familii nu am iesit deloc scump, am mancat in mall unde mancarea este in unele cazuri mai ieftina ca la noi in mall , am urcat in Burj Khalifa, este regula sa urci acolo cand ajungi in Dubai, iti taie rasuflarea cand ajungi sus, am luat bilete online , de la ora18:30 , ora am ales-o mai mult decat perfect, pentru ca am prins si ziua si noaptea.

Cu siguranta am sa ma intorc in Dubai peste cativa ani, cand vor fi gata proiectele din 2020, Taj Arabia (copie dupa Taj Mahal) si mute altele, si cu siguranta o voi face tot in luna August. Am putut fara nici o problema sa fac plaja la pranz, sunt temp. de 40 de grade insa pt. mine nu a fost insuportabil si... surpriza... foarte multi turisti. Inainte sa plecm ni sa spus ca nu vor fi turisti, ca este prea cald, ca este extrasezon etc... Nu mi sa parut sa intalnesc nimic din astea. Eu iubesc caldura deci a fost un sejur perfect.

Am stat la Hotel Hilton, situat pe plaja, o zona extrem de frumosa, in Dubai Marina, pentru hotel nota 20 cu felicitari, il recomand, curatenie impecabila, personal foarte placut, camera frumoasa, cu toate dotarile (tv, frigider, calcator cu masa de calcat, cafea , apa etc).

Singurul lucru de care imi pare rau este ca nu am ajuns in Abu Dhabi, dar data viitoare :) Pentru cine iubeste caldura poate sa viziteze Dubai-ul in august ca nu se intampla nimic :))

Trimis de CarlaRoxana in 28.08.15 12:00:11
Validat / Publicat: 28.08.15 13:12:58
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ORIENTUL MIJLOCIU.

VIZUALIZĂRI: 9952 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (CarlaRoxana); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P13 ski Dubai, mall of emirates

webmasterX [28.08.15 12:24:09] »

@CarlaRoxana -

Am stat la Hotel Hilton...

Ne-am bucura să citim impresiile tale de la acest hotel scrise ca review separat.

Dacă este vorba de acest hotel poți folosi link-ul SCRIE IMPRESII.

Mulțumim.

webmasterX [28.08.15 13:12:36] »

@CarlaRoxana - Câteva fotografii de pe acolo ar fi mai mult decât bine-venite... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew.php?id=3199

alessia-diana [28.08.15 19:02:39] »

@CarlaRoxana - si noi ajungem la anul in Dubai, poti sa imi spui daca exista taxiuri de 7 locuri? noi suntem tot 2 familii si am vrea sa luam un singur taxi... nu pt economie, ci pt a ajunge in acelasi timp, mai ales ca prietenii nosti nu vorbesc engleza

CarlaRoxana [29.08.15 14:56:26] »

@alessia-diana - da, sunt taxiuri de 7 locuri, foarte confortabile si curate

radumalica [10.05.16 10:47:58] »

nu cred ca in august sunt 40 de grade, e 10 mai acum si sunt minim 38, saptamana trecuta au fost 45. eu am venit anul trecut pe 5 iulie 2015 si pur si simplu te sufocai de cald si noaptea.

Septembrie este foarte umed, se face trecerea la "iarna", multa ceata pana in mijlocul zilei si destul de greu de respirat.

In August prinzi zile si cu 48-50 de grade, astfel in cat chiar si seara, apa marii este aproape fierbinte, nici vorba de racorit.

Cel mai bine e de vizitat in octombrie-noiembrie si februarie-martie, desi anul asta in martie si februarie a plouat FOARTE mult pentru Dubai.

ramo21 [15.08.16 18:21:54] »

Buna, temperaturile sunt suportabile pe timp de vara in Dubai, in luna august?

Adica pot vizita principalele obiective, excluzand excursia in desert, unde presupun ca e fff cald?!

Merci ????

CarlaRoxana [16.08.16 08:48:11] »

@ramo21: depinde de fiecare persoana in parte, noi anul acesta am fost a doua oara in Dubai in luna august... turisti sunt destui in aceasta perioada a anului, excursii se fac... Insa depinde daca iti place caldura sau nu... am avut prieteni care au stat in camera de hotel ca nu au suportat "caldura"... depinde de fiecare, cum am spus...

radumalica [16.08.16 08:51:12] »

@CarlaRoxana - De fapt, problema mare e umiditatea, nu caldura, care iti da disconfortul termic. S-ar putea daca vii de la clima din Romania, sa fie greu sa suporti pentru un sejur atat de scurt, dar din nou, depinde. Acum in Aug 2016, e mai putin cald decat anul trecut, ziua s-au atins maxim 40, ceea ce e ok. In principiu, tot anul asta temperaturile au fost mai acceptabile decat in 2015.

alessia-diana, CarlaRoxana, haspe007, radumalica, ramo21
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Dubai: