ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.08.2015
DIN: Craiova
ÎNSCRIS: 26.05.10
AUG-2015

Mary hotel in alb si... gri!

De ce gri? Pentru ca negru nu reflecta realitatea in totalitate.

Hotelul este situat in centrul orasului, deasupra magazinelor Germanos si Vodafone pentru cunoscatorii zonei, foarte aproape de tot ce inseamna taverne, magazine, promenada si locurile de distractie din oras.

Constructia, ca mai toate din oras, are un singur etaj si in jur de 20 de camere. Un mare plus il reprezinta parcarea, de fapt curtea cladirii transformata in parcare de catre proprietari. In conditiile in care hotelul este pe o strada cu sens unic, in lipsa parcarii, trebuia sa faci cateva tururi pana gaseai un loc de parcare. Pe alta parte, hotelul fiind la strada, era ceva galagie de la masini, motoare si altele. Pe multi poate sa deranjeze treaba asta dar eu zic ca nu era asa de suparator.

Camera este destul de mare pentru cele trei paturi de o persoana, frigider, tv -ul destul de inutil, si ce mai era prin camera. Mobilierul era destul de vechi dar reconditionat de curand iar lavabila se vedea destul de proaspata.

Baia destul de mare dar obiectele sanitare ingramadite in doua colturi opuse, cadita de dus evident fara perdeaua corespunzatoare si aerisirea se facea printr-o gaura in tavan care isi facea datoria destul de bine.

Dulapul de langa usa de intrare parea mai mult facut de un amator in ale tamplariei decat de un meserias dar curat si fara mirosuri neplacute.

Camerele sunt dispuse jumatate spre strada, jumatate spre curtea interioara. Dupa parerea mea mai bine la strada decat la curtea interioara.

Balconul destul de mare cat sa incapa in el o masuta, trei scaune de plastic si uscatorul de rufe. Un inconvenient al balconului era ca la pranz si mai spre seara soarele isi facea simtita prezenta dar aveam o marchiza pe care o puteam cobora atat cat era nevoie.

Curatenie s-a facut zilnic in camera, baie si balcon. Prosoapele s-au schimbat zilnic iar lenjeriile la doua zile. Aerul conditionat functiona chiar si cu cartela de curent scoasa sau usa la balcon deschisa dar in loc sa-l monteze deasupra usii de la balcon ca sa "bata" spre usa de intrare, era montat pe perete si "batea" spre patul de langa geam, cam rau pentru ocupantul acelui pat.

Personalul foarte amabil si orice problema am avut s-au straduit s-o rezolve cat mai repede astfel incat sa nu pierd prea mult timp cu rezolvarea lor. Cam atat despre locatie, cu alte amanunte va stau la dispozitie.

O zi buna!

Trimis de theo63 in 27.08.15 12:29:39
Validat / Publicat: 27.08.15 13:42:04
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Hotel Lucy - Kavala, Hotel Christa - Limenas

VIZUALIZĂRI: 2016 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (theo63); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P02 Vedere de pe balcon.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 11900 PMA (din 15 voturi)

[27.08.15 13:40:57]

[27.08.15 14:07:09]

@webmasterX - Localizarea este putin mai in fata sau spate depinde de unde privim. Hotelul este situat chiar deasupra magazinelor Germanos si Vodafone.

[27.08.15 16:26:50]

@theo63 - Mulțam fain. Am modificat "cursorul", rezultând noua poziționare de aici.

În plus, am adnotat coordonatele drept confirmate.

traian.leuca †
[27.08.15 18:00:05]

Mi-a plăcut obiectivitatea cu care ați descris acest hotel, având în vedere și raportul preț-calitate.

Dacă puneați și niște poze, descrierile erau și mai concludente!

În iunie am avut o noapte de cazare în acest hotel, sper să găsesc timpul necesar să vin și eu cu ceva impresii (am și poze).

[28.08.15 19:28:44]

@traian. leuca: Dupa razboi... ! Am asteptat o impresie despre locatie de cand am facut rezervarea si... nimic. Am sa pun si cateva poze cat de curand. Dupa cum am mai spus, in parcare erau si masini de RO dar despre locatie nu gaseam nimic, indiferent de site. O seara buna si vacante frumoase tuturor!

nils1
[29.08.15 08:44:35]

Am și eu o rezervare la Mary Hotel în perioada 1-7 septembrie. Din descrierea ta reiese că totul e ok. Nu am înțeles de ce ”gri”.

Îmi făcusem o idee din comentariile de pe Booking. Oricum, review-ul tău e bine-venit și pică la fix

[29.08.15 19:16:58]

@nils1: Impresiile trebuiau sa fie in alb si negru dar pentru ca nu am gasit nimic negru, in opinia mea bineinteles, am transformat micile neplaceri in gri. Daca ati mai fost in Limenas, hotelul este usor de gasit si daca poarta de la intrarea in parcare este deschisa puteti intra direct in parcare. Hotelul are o intrare principala, din strada, si intrare secundara din parcare. Pentru o mai buna localizare puteti face o plimbare cu google maps si street wiev. Pentru a iesi cat mai repede spre soseaua care face inconjurul insulei trebuie sa o luati stanga din parcare, apoi prima strada dreapta si iar prima stanga si tot inainte pana la intersectia care arata stanga Panaghia si dreapta Limenaria. Pentru alte lamuriri va astept cu drag! Vacanta placuta!

nils1
[29.08.15 23:27:27]

@theo63 - Hotelul l-am ochit încă din toamna trecută și știu cum se ajunge. Am învățat toate străduțele cu sens unic din zonă. Mi-a plăcut că e în buricul târgului. Am trecut pe lângă el și i-am zis nevestei că în toamna viitoare (adică acum) aici vom sta

[30.08.15 20:15:45]

@nils1: Vacanta placuta si te asteptam aici cu impresii si fotografii!

adina.b
[09.01.17 11:53:05]

Bună ziua... Spuneți-mi și mie va rog cum este plaja și ce distanta este pana la aceasta! Mulțumesc!

[09.01.17 12:59:20]

@adina. b: Buna ziua si La multi ani 2017!

Plaja din Limenas, spre "rusinea" mea, nu am testat-o! De ce? Pentru ca am fost cu masina personala si nu am stat la plaja in Limenas niciodata. Am fost la o mica baie in mare cand am fost cazati la Christa Hotel dar aceea nu era o plaja amenajata, undeva in apropiere de port.

Daca va duceti cu masina, toate plajele unde eu m-am simtit bine sunt la maxim 50 km de Limenas, asa ca merita o plimbare pana la Marble Beach, Paradise Beach, Golden Beach, Giola, Potos, si multe altele. Toata insula are cam 100 km, deci se poate vizita intr-o singura zi, asa in "fuga" evident, dar recomandarea mea ramane... Golden Beach in fata tavernei Sotiris. De ce? Pentru ca este locul meu preferat din toata insula!

O zi buna si vacante pe masura!

P. S. Daca aveti si alte intrebari, va raspund cu placere!

adina.b
[09.01.17 13:08:33]

Mulțumesc mult pt răspuns! În principiu noi ne dorim sa ne cazam la o villa/hotel aproape de plaja (vom merge cu baietelul) într-o zona mai liniștită dar în același timp cu acces la taverne! Cu siguranță vom vizita și celelalte plaje!

adina.b, nils1, theo63
Alte impresii din această RUBRICĂMary Hotel: