ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.08.2015
ÎNSCRIS: 09.08.08
AUG-2015

Frumos si rezonabil

In acest an am ratat si o Grecie din cauza situatiei un pic incerte de acolo (acum regretam...) si am optat numai pentru mereu la indemana si accesibila... Bulgaria.

Am incercat pentru prima data Primorsko si mai exact Maisonette Ropotamo de la Primorsko Club. Nu exista o rubrica speciala pentru ele si am scris aici, dar a nu se confunda, Vilele Ropotamo sunt altceva, nu au AC si nici etaj. (Poate un webmaster are posibilitatea de crea o rubrica pentru Maisonette Ropotamo si muta rev. acolo).

Pe intelesul tuturor, maisonettele (cel putin cele de aici) sunt vilute cu parter si mansarda. La parter este amenajat un spatiu deschis tip living cu un pat dublu si o canapea extensibila pe un perete si TV, masuta de toaleta, dulap, sifonier si o chicineta cu frigider, plita electrica cu 2 ochiuri si hota pe celalalt, iar la mansarda sunt doua paturi single si un fotoliu pat. In principiu, o familie de 5-6 persoane se poate caza fara probleme. Din 63 de posturi la TV, nici unul romanesc.

Baia este intre nivele, cu acces direct de pe scara care duce la mansarda. Apa fiarta la discretie (este un boiler mare), cabina de dus mare dar lipsa un perete de sticla si cu toata grija faceai toata baia numai apa la orice dus. Evident ca mop, matura ceva, nexam. Prosoape schimbate la doua zile, lenjeriile de pat o data pe saptamana, patruri mari, saltele comode.

Aer conditionat atat la parter cat si la etaj, functional, eficient si... necesar. Cu toate ca sunt in padure era o caldura sufocanta si umeda in casuta. Mirosul de igrasie a persistat tot sejurul, cu tot aerul pe dezumidificare. Nici parfumul Horeca Hotel Line adus de acsa nu a reusit sa schimbe mirosul prea mult, in conditiile in care dat cu el acasa, miroase trei patru zile!!!

Ce am constatat cu surprindere este ca asa zisa zona de bucatarisit nu are... chiuveta! Destul de neplacut, pentru ca trebuie sa urci in baie ca sa speli o ceasca de cafea sau ceai, dealtfel singurele lucruri pe care l-am „gatit“ in camera. Nu exista microunde. Era un fierbator de apa tip cana si iti poti face o cafea la el. Avand all inclusive pare absurd sa-ti faci in camera, dar...

Toata treaba cu all inclusive aici este ca absolut totul se serveste exclusiv la restaurantul din centrul complexului. Distantele prezentate atat pe site cat si la agentie sunt usor „coafate“ in sensul de mult diminuate!

Vilutele Ropotamo sunt undeva in spate, in padure, de la ele pana la restaurant sunt 3-4 sute de metri. De la restaurant sunt inca cca. 200 metri pana la plaja. Deci ori stai la piscina si te mai lipesti de-o cafea si un suc ori servesti numai cele trei mese si-ti vezi de ale tale. Sa nu exageram, de la viluta la masa sau de acolo la mare nu sunt kilometrii dar nici la indemana nu este sa faci trasee pe toate aleile sau sa-ti iei de la plaja un suc – exclus! Asa ca all-inclusive este de fapt un full board mai generos, nu ai nici un avantaj in plus.

Restaurantul e mare, n-am avut probleme cu gasirea unei mese si am fost doua familii cu cate patru insi, deci 8 persoane si am mancat impreuna de fiecare data. In alta ordine de idei mancara a fost excelenta, diversificata si bogata, cu gratar si peste in fiecare zi, legume si salate multe, fructe, inghetata. In totala contradictie cu mancarea au fost lichidele, atat sucurile cat si bauturile adultilor.

Sucurile oribile, de dozator, spalacite, fara nici un gust, de cea mai joasa categorie (euri 100%), servite in pahare de plastic de unica folosinta. Paharul de aceeasi calitate ca si continutul: daca-l apucai mai zdravan iti pleznea in mana. Bauturile spirtoase numai bulgaresti dar din cele mai prost calitative (am mai baut noi „bulgaroaice“ si au fost suuuper fata de ce serveau aici). Trist este ca de la bar nu aveai posibilitatea nici macar cu bani sa poti cumpara ceva mai de doamne-ajuta de baut! In tot complexul exista un singur magazinas in fata hotelului Forest Beach de unde puteai cumpara un suc, un cips sau tigari dar la preturi mult exagerate...

Sunt locuri de joaca pentru cei mici si program de animatie atat pe zi cat si seara. Piscine sunt doua, una chiar lipita de cladirea restaurantului si una mai departe, spre mare. Prima este mare, frumoasa, aglomerata si clorurata la greu. Are o latura cu hidromasaj, interesant si chiar placut; Toate activitatile (aerobic, jocuri etc.) se petrec la aceasta piscina. Sezlongurile din jurul bazinului se ocupa repede, dar exista si randuri un pic mai in spate, direct pe gazon. La cea de langa mare nu era mai nimeni, nici prea ingrijita nu era, plina de nisip si nici nu am vazut pe cineva facand curat pe acolo.

Plaja este publica, lata si cu nisip fin. De fapt un golf cu deschidere larga, plin de valuri, padure si stanca intr-o parte si nisip si mare in cealalta, f. frumos. Anul acesta a fost prea prin de valuri, cu steagul rosu arborat in fiecare zi, marea furioasa si inspumata cu valuri de peste un metru la tarm, asa ca baie... cam pana la genunchi. Parca am fost la ocean, nu la Marea Neagra!

Ca impresie generala ne-a placut. Are totusi un aer de delasare, de un pic lasat in paragina. Personalul destul de apatic si prost pregatit, limbi straine nici o boaba. De la receptie ni s-a dat cheia si atat, fara nici un fel de indrumare, ce intra ce nu intra la all-inclusive, unde vei sta ce poti face. Nu au nici macar o foaie xeroxata cu aceste informatii. Clasarea oficiala a complexului (era o placuta pe cladirea receptiei) este de 2 stele si nu de 3 sau chiar 4 cum prezinta unele agentii de la noi. Singurul de patru stele acolo este hotelul Forest Beach pe care l-au renovat de curand. Hotel Biser insa e o paragina, pare bantuit de stafii si arata creepy rau! Turistii sunt 95% bulgari, ceva polonezi, romani 2-3 familii. Una peste alta a fost un concediu reusit, iar la 680 de eur. 7 nopti o viluta pentru 4 persoane, all-inclusive (ce-i drept cu rezervare EB din ianuarie) a fost si economic.

In concluzie este o locatie placuta, cu multa verdeata, pomi, cantec de pasarele etc. dar totusi nimerita persoanelor active, carora le place miscarea, dispuse sa accepte aglomeratia si zarva.

Trimis de ggabriel2006 in 27.08.15 11:34:21
Validat / Publicat: 27.08.15 12:48:01
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA.

VIZUALIZĂRI: 2141 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ggabriel2006); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Unul din paturile de la mansarda

[27.08.15 12:41:55]

Bună recomandarea

Mutat în rubrica "Maisonette Ropotamo Villas (Primorsko Club), PRIMORSKO" (nou-creată pe sait)

ggabriel2006

• pagină generată în 0.044327974319458 sec