ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.01.2010
ÎNSCRIS: 20.12.09
APR-2007
6 AD. + 1 COPII

Puncte de atractie in statiune

M-am gandit ca ar fi util sa stim unde si cum ne putem petrece timpul in statiunea Nisipurile de Aur. Si asta pentru ca foarte multi dintre noi nu doresc sa stea numai in hotel, desi unii se multumesc numai cu tot ceea ce le ofera hotelul ales. In afara de asta, uneori nimerim un hotel prost si ca sa nu ne ruinam vacanta trebuie sa stim unde putem sa ne simtim bine

In aceasta statiune pot spune ca exita distractie pe deplin. Nu degeaba este cea mai renumita statiune din Bulgaria si isi merita cu prisosinta acest nume. Este o statiune in adevaratul sens al cuvantului si ceea ce imi place la ea este ca a fost destinata pentru a fi o statiune, nu este formata din niste hoteluri nascuta pe langa vreun satuc.

Aici te poti simti bine in multe locatii. Exista un drum de promenada, o asa zisa faleza, pe care te poti plimba pe jos de la Hotel Admiral si pana la Berlin Golden Beach, sau cu trenuletul, asta daca ne referim la hotelurile situate in nordul statiunii.

Intalnim multe restaurante care sunt situate direct pe plaja, cu muzica diversa: latina, greceasca, etc. Inclusiv cu salsa si dansuri la bara. L-am vazut si pe Elvis in carne si oase! Cu care evident ne-am pozat. Ai de unde alege. Sunt de asemenea multe magazinase de unde poti cumpara diverse lucruri, in mare insa multe chinezarii.

Recomand un magazin cu articole din piele: genti in special, in spatele Hotelului Admiral. Tot in spatele acestui hotel este un restaurant unde se poate manca bine. Nu incercati supa de ciuperci si nici cea de pui si in general evitati supele in Bulgaria. De asemenea, am asistat si la un spectacol cu fachiri la un restaurant in acelasi loc.Tot in zona exista cateva bancomate.

Pe strazile din jurul Hotelului Allegra, Sunrise, Excelsior Mimosa, exista multe tarabe cu diverse de vanzare si tot aici sunt studiouri de fotografie ambulante, care va imbraca in costume de epoca si ramaneti cu niste amintiri interesante. Noi am dat cam 50 de euro pentru cca 8 poze. Tot aici se afla si cel mai ieftin supermarket.

Exista si un restaurant karaoke destul de placut, nu mai stiu exact locatia, poate alti useri sa specifice exact, din pacate nu mai imi aduc aminte cum se numea, 2007 a fost anul in care am stat mai bine de o luna in Bulgaria in diverse vacante, incepand cu Pastele si terminand cu Revelionul si nu mai am amintirile asa de proaspete...

Una peste alta, este o statiune unde ai viata de noapte, exista si un Casino (turnul Eifel este vizavi... - o copie in miniatura, daca nu ma insel, pe post de restaurant), care la ora 9 are un spectacol in exterior in fiecare seara, noi urmarindu-l cu interes.

Se preteaza foarte bine pentru cei tineri.

Mie mi se pare cea mai inverzita statiune de pe litoral, in care dealurile impadurite se imbina armonios cu marea, iar daca ar fi sa fac o paralela intre toate statiunile de pe litoralul bulgaresc in care am fost, nu doar trecut prin ele (Obzor, Sozopol, Sf. Constantin si Elena, Nessebar), as spune ca Nisipurile de Aur palpita de viata, nu te lasa sa te plictisesti, odihna poti gasi doar in hotelurile departe de plaja, aici te duci pentru a simti pulsul acela care te face sa traiesti, iti confera senzatia ca totul iti este permis, e vacanta ta si incerci sa smulgi tot ce se poate din ea...

Si daca nici parcul acvatic nu iti suscita interesul, sau daca nimeresti o zi ploioasa, din statiune poti porni intr-o alta hoinareala, este aproape de Varna (18km), sau poti vizita Manastirea Aladja (3-4 km), veche de peste sase secole.

Trimis de magdalena in 25.01.10 17:09:36

VIZUALIZĂRI: 7040 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Drumul de promenada este plin de obiective pentru fotografii si nu numai - aici, restaurant.

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / BULGARIA
[25.01.10 17:49:58]

Magdalena, totusi cea mai renumita statiune din Bulgaria nu mai e de ceva ani Zlatnai Piasaci ci Sunny beach care e si cea mai mare statiune din Europa, plaja are 7 km si hotelurile se intind pe toata lungimea plajei si in latime intre 1 si 1. 5 km, sunt sute de hoteluri, sute de terase si cluburi, Nisipurile incap intr-un coltisor din Sunny beach e o adevarata industrie aici se construieste sau se construia ca dupa razboi. In nisipuri te poti distra dar nu e mare sfaraiala e inghesuiala mare nu e loc de parcare rezonabil, plaja e ingusta si bine delimitata daca nu vrei sa platesti tb sa stai in spate dupa cordon sau in apa. Nu ma convingi, nu-mi place de loc in nisipuri, daca review-ul tau era scris acum 15 ani poate te credeam dar acum sunt atatea locuri frumoase pe litoralul Bulgaresc si tu ne propui sa ne consumam concediul intr-un loc de mult apus.

Uite iti fac o propunere de 1 mai nu te mai duce in nisipuri ca tot ai fost de n-spe mii de ori du-te la Riu helena sands in sunny beach, pretul nu poate sa fie prea mare pt ca hotelul e cu demipensiune, e un hotel de 5 stele care se respecta, anul trecut era 87 de euro 3 nopti de cazare pentru fiecare persoana de 1 mai, sigur ai sa vezi si altceva, ma mir foarte tare ca nu ai vizitat statiunea cat ai stat la Sol Mare doar se vedea de pe insula veche monstruozitatea de statiune.

[25.01.10 21:37:39]

Ba pardon, am vizitat statiunea, am fost cu vaporasul din Nessebar... si nu imi place deloc! Mi s-a parut arida, mult ciment, spre deosebire de Nisipuri unde e multa verdeata.

Iar despre Nisipuri vorbesc acum, in prezent, nu acum 15 ani - desi am fost in Nisipuri chiar acum mai bine de... 25 de ani!!! De atunci imi aduc aminte de cei mai buni cartofi prajiti mancati vreodata, taiati zimtati, cand la noi nu se stia ce e ala cutit zimtat...

Sunny Beach nu ma incanta absolut deloc, mie imi plac locurile cu multa verdeata si hotelurile ce nu seamana cu blocurile de locuinte.

Eu nu aleg hotelurile dupa pret. Mai intai vad daca imi place, aleg locatia, conditiile. Apoi ma uit daca imi permit ca si pret si daca am mai multe variante o aleg pe cea mai buna luand in considerare toate aceste criterii.

Si in Nisipuri s-a construit mult si bine dupa parerea mea.

Nu ma refer la vechile hoteluri de 3 stele de pe atunci.

Valentina69
[26.01.10 11:23:01]

Si noi am fost de 3 ori in Nisipurile de aur si ne-a placut mai mult decat la Sunny Beach tocmai pentru verdeata si curatenia din Nisipuri. Are dreptate Magdalena Sunny Beach e arida si fara ni-un farmec, hoteluri mari frumoase(niste mastodonti) dar mizerabile, lume f multa dar nu prea ai ce vedea in afara de faleza plina ochi tot timpul.

Visan125
[25.04.10 00:46:41]

Vad ca atat Nisipurile de Aur cat si Sunny Beach au sustinatori infocati. Ce-i de facut? Un singur lucru. Tinand cont ca de 2 ani frecventez "Nisipurile" anul acesta voi merge la "Sunny" pentru a constata personal diferentele.

[25.04.10 07:38:57]

Retine doar ca nu e atata vegetatie in Sunny Beach! Eu prefer Nisipuri, ca si statiune. In Sunny Beach sunt insa hoteluri mai noi.

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / BULGARIA
[25.04.10 07:40:39]

Du-te linistit la Sunny beach, ai mult mai multe de vazut si facut acolo, statiunea se afla intr-o salba de statiuni si orase din care mergi dintr-una in alta, ai vechiul Nessebar la doi pasi si distractie cat cuprinde, plaja mult mai mare si statiune mult mai insorita, la intoarcere sa ne faci o comparatie.

[25.04.10 08:02:33]

Daca luam si aspectul Nessebar-ului in calcul, mai ales ca a fost in Nisipuri, e bine sa incerce si aceasta statiune.

[24.11.10 07:54:21]

Webm, as dori acest fond muzical: http://www.youtube.com/watch? v=B2MbiuIPrUY&feature=related

Multumesc!

[24.11.10 08:20:10]

Rezolvat clipul!

mihhha
[01.02.12 11:10:32]

@magdalena:

Va rog sa-mi spuneti, daca in statiune exista vreo bisericuta!

Vom merge anul acesta de Paste.

Va multumesc!

[01.02.12 12:58:43]

@mihhha: deja s-a mai pus intrebarea aceasta; ai toate raspunsurile aici.

mihhha
[01.02.12 13:35:33]

@webmaster:

Va multumesc!

Nu am tinere de minte! Batranetea!

ionescunic, magdalena, mihhha, Valentina69, Visan125
Alte impresii din această RUBRICĂHoinărind prin Nisipuri: