ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.01.2010
DIN: Constanta
ÎNSCRIS: 04.10.09
AUG-2009

Plaja Vadu la Grindul Chituc - salbaticie si libertate!

Asa este plaja de la Vadu acum. Salbatica si un loc unde poti face ce doresti fara sa te stie nimeni. Toate nebuniile sunt permise, toate visele prind viata. Conditia este sa ajungi acolo si sa doresti sa te simti cu adevarat liber. Cum era odata la Vama Veche.

Multi cred ca se intreaba cum ajung acolo. Pe drumul catre Navodari, daca o luati din Mamaia, pe pod, faceti dreapta catre Combinatul Rompetrol, si apoi mergeti in jur de 15 km catre localiatatea Corbu, tinand drumul principal. Mai sunt intersectii cu Poligonul de tragere de la Midia, cu Rafinaria, dar daca tineti drumul principal e imposibil sa nu ajungeti in Corbu. Inca de la intrarea in aceasta localitate, gasiti un indicator care va indruma catre plaja Corbu. Nu este aceasta si incercati sa nu o luati pe acolo. In ultimii ani aceasta plaje a devenit un fel de Navodari modern, chiar daca si-a mai pastrat cateva amprente din salbaticia de odinioara. Continuati pe drumul judetean pana la iesirea din localitate, adica in jur de 10 km (niciodata n-am retinut distantele, stiu doar pe unde trebuie sa ajung, asa ca scuzati-ma daca GPS-ul meu vizual nu corespunde cu distantele de pe net). Merg de prea multe ori pe an acolo, incat nu mai bag in seama astfel de amanunte. Deci, la iesirea din Corbu, intr-o intersectie cu un drum fara prioritate, faceti la dreapta catre Vadu. Exista un indicator acolo catre acea localitate. Sunt in jur de 5-6 km pana in localitate, iar drumul este destul de ingust, dar se poate circula bine, nefiind foarte aglomerat, insa plin de gropi plombate. Ajungeti in centrul localitatii dupa ce virati dreapta, tinand drumul principal, apoi o tineti drept catre fosta fabrica de extras metale, construita in ultimii ani ai dictaturii si abandonata in anii 90. De aici, intrati intr-o zona de stufaris si nisip, cu multe intersectii ad-hoc, care ajung toate intr-un singur loc: la mare. Daca tineti dreapta, adica urmariti stalpii de tensiune care vin in dreapta, daca treceti de cherhaneaua privata si va continuatiu drumul catre grindul Chituc, ajungeti in una dintre cele mai frumoase si salbatice regiuni de la malul marii, unde civilizatia inca nu si-a pus amprenta. De la iesirea din Vadu pana in acel loc, unde ne regasim noi linistea, sunt mai bine de 15 km, care ii strabatem prin stufaris si nisip, deci un drum destul de greu, mai ales daca te intalnesti cu o masina din fata, unul trebuind sa intre in stuf, pentru ca urmele pe nisip sunt doar pentru o masina.

In ultimii ani de cand s-a decretat Grindul Chituc Rezervatie Naturala, s-a incercat blocarea masinilor sa nu mai aiba acces pe plaje, deci au intrat tractoare care au brazdat drumul, astfel ca era imposibil sa mai ajungi acolo daca nu aveai un 4x4. Dar am gasit variante, am mers mai mult si am gasit locuri mai frumoase.

Anul trecut reprezentantii Rezervatiei, permiteau accesul doar daca se platea o taxa de 50 de lei pe weekend. Pentru ce? Nu ofereau nimic in schimb, iar cei care mergeau pentru o zi trebuiau sa plateasca oficial la fel, sau puteau lasa 10 lei, fara bon paznicului si totul era ok.

In fine, ajungem pe plaje si ne instalam. De foarte multe ori distanta dintre corturi este mai mare de 500 metrii, este o plaje de peste 8 km lungime unde au loc toti cei plictisiti de viata murdara in care traiesc.

Acolo poti face orice iti doresti, orice n-ai face pe o plaje conventionala. Poti sa-ti instalezi cortul, poti face gratar, poti face nudism fara sa fi spionat de catre cineva, te poti plimba prin stufaris, poti face baie o zi intreaga fara sate vada nimeni si sa rada de felul in care inoti.

Probleme sunt cu tantarii de balta, dar cine este obisnuit cu Delta nu are probleme. Daca ajungeti acolo trebuie sa aveti cu voi de la hartie igienica la apa, pentru ca nu exista nici un magazin, nici un comerciant. Este o zona unde nimeni nu va intreaba de ce faceti un lucru sau altul, este o zona unde nimanui nu-i pasa de nimeni. Asa cum, era Vama Veche odata.

Imi doresc din toata inima, mai ales ca sunt constantean, mai ales ca am trait cu spiritul Vama Veche, ca aceasta zona sa nu se transorme intr-o Mamaie moderna. Deocamdata se ajunge destul de greu acolo, asta este un plus pentru toti cei care sunt curiosi sa afle amanunte din zona. Dar in ultimii ani a inceput sa se populeze foarte mult. Cu intrebari pe diverse forum-uri: E frumos? E salbatic? E pustiu? Se face nudism? Se face sex? Toate astea atrag oamenii si distrug naturaletea zonei. Distrug si principiul.

Odata, acum cativa ani m-am dus sa fac nudism in zona, este o problema? e ceva natural, numai cine nu a facut niciodata nu stie ce inseamna. Langa noi se pune o familie de bucuresteni. Langa noi inseamna 40 metrii. Toata zona in jur de 2 km era libera, nici un cort sau cearsaf. Ei au vrut sa se puna langa noi cu 3 copii, dintre care 2 marisori, sa ne admire noua posterioarele. Mai erau si textilisti pe deasuprea. Pentru acei copii ne-am pus si noi costumele de baie, si cand i-am intrebat de ce nu s-au dus mai departe, caci oricum era liber, ne-a sugerat ca suntem liberi sa ne mutam noi. Tipic capitalism. Imi cer scuze pentru bucurestenii care citesc si care sunt de bun simt. Eu venisem PRIMUL si TOT eu trebuia sa plec. In fine, este numai un aspect. Sunt multe de povestit, pentru cine este interesat si de alte amanunte stau cu placere la dispozitie.

Ceea ce vreau sa spun pana la urma, este faptul ca nu avem voie sa lasam Vadu sa devina o Vama Veche prezenta. La Vadu este ceea ce era odata la Vama Veche, depinde de noi sa pastram salbaticia locului. Pastrand acest lucru pastram Tineretea noastra, aventurile si VIATA noastra! Libertatea de a evada din stress-ul zilei de azi! Depinde de noi!

Trimis de pepsi70ro in 25.01.10 17:09:14

VIZUALIZĂRI: 32973 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P18 Aici se gasesc chiar si cazemate nemtesti din al doilea razboi mondial. Nu se viziteaza!

pepsi70ro [25.01.10 17:42:32] »

Uitasem sa postez un mic filmulet, daca ma poate ajuta unul dintre wm, ar fi excelent! - Plaja de la Vadu, una din ultimele plaje salbatice din Romania - StirileProTV. ro

Este mai mult decat sugestiv si face toti banii! Multumesc!

Admin [25.01.10 17:54:13] »

transformat adresa in hyperlink; am inclus deasemenea videoclipul la sfarsitul reveiw-ului. Interesant si util.

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA [25.01.10 19:16:18] »

hai dom'le, fii serios! ce să caute oameni acilea?! n-are budă, apă să face şi ei duşe, nui vede nimeni să face paparaţi cu ei pă haifaif...

nu să merita să-ngropi MeLeu'n năsip pan' la osie doar că scrii matale-acili-şa!

noi rămânem la Mamaia! uite-aşa!!!

pepsi70ro [25.01.10 21:02:24] »

Ce cautau si pe vremuri la Vama Veche!

Acum ne-am emancipat, cautam stele, confort, cazare, cautam restaurante, tigani pe plaje si mizerie. Apa murdara si fecale plutind in fata Rex-ului din Mamaia. Si mai si platim pentru asta! Asta este. Distractie placuta la Mamaia Dagos6.

mirelab [25.01.10 21:54:16] »

pepsi, am punctat excelentul tau review (chiar daca sunt din Bucuresti cu mare strangere de inima: oare va fi "FOARTE UTIL" doar pentu acea categorie de turisti pe care ne dorim sa o intalnim de la Navodari incolo?? De fapt acolo nu dorim sa intalnim pe nimeni... vrem sa fim doar noi si ale noastre ganduri...

Abia astept sa vina vara si sa dau o fuga in zona... cat ne mai putem bucura de acel taram de vis... de mare si Delta la un loc...

pepsi70ro [25.01.10 22:45:46] »

Sunt si Bucuresteni de bun simt, chiar foarte multi.

Ideea este ca imi doresc ca plaja din Vadu sa nu se transforme intr-un experiment nereusit al Vamei Vechi

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA [25.01.10 23:09:53] »

pai mai lauda tu locu' si da amanunte cum sa se ajunga acolo si-o sa vezi tu in 2-3 ani 'experimente'...

nu dai si 'punctul' pe GPS?

pepsi70ro [25.01.10 23:28:30] »

Ai dreptate, Dragos, consider ca impresiile sunt pentru cei care doresc ca sa ramana o salbaticie pe litoral.

Le recomanad tuturor sa nu bata atat de mult drum pentru Vadu, pot alege Mamaia sau Navodari, e mult mai ieftin si nu deranjeaza pe nimeni. u restaurante, hoteluri si Wc-uri.

turist_calatorescu* [25.01.10 23:55:04] »

pai atunci de ce... pepsi)) (chintesenta civilizatiei moderne))))

frumos review si... asta e!... venim si noi... tu esti de vina))... nu credeam ca mai exista asemenea locuri...

nimic nu se compara cu innotatul in valuri, gol pusca asa cum te-a lasat Dumnezeu

votat (stampila)

pepsi70ro [25.01.10 23:57:25] »

Va astept la vara pentru informatii si ghidare!

turist_calatorescu* [26.01.10 00:24:39] »

bausi pepsi ) pai tocma de asta fugim information, ghizi ... miroase-a turism )

glumesc mey...

Bafta la plaje frumoase!

pepsi70ro [26.01.10 00:29:25] »

Dezbatem subiectul La POIANA, daca veniti!

Vedem cine oferera si da mai mult!

Alex_Macedo [26.01.10 08:19:56] »

Pepsi, nu am ce sa-ti fac!!... daca vii cu asemenea salbaticiuni pe care le caut ca un nebun in Romania, le vei "pierde"... adica, fii convins ca: HOP si noi, cei de pe aici!! Ma uitam la poze si la film si imi aduc aminte ca maica-mea imi arata tzara, aveam vreo 12 ani, ajungand undeva intre Razelm si Sinoe, cele doua lacuri se intalneau si acolo era o cabanuta lacustra de pescari si in jur NIMENI!!

La fel, in anii 77-79, pe acolo, satu' Schitu langa Costinesti ,dupa araturile tzaranilor la margine,chiar la mare, o salbaticiune de petec de plaja, Golfu Francez... in anii 70... acest golf era neatins... nudism la greu... LINISTE si NIMENI... o placere sa te arunci la nudu gol in marea CURATA... eeeeeeee, ce vremuri... Acum au venit yoghinii... Si de la mine 100PMA,pentru aduceri aminte si cred ca primesti cu acestea si superbonusu'....MERITAT!!

gushpi [26.01.10 10:44:33] »

100 pt nostalgie!

webmasterXY* [27.01.10 11:28:18] »

pepsi70ro, am reorganizat putin reviews-urile despre plaja Vadu si au rezultat urmatoarele:

- mutat review-ul tau la sectiunea intitulata Plaja Vadu - Rezervatia Biosferei Delta Dunarii

- mi-am permis sa completez titlul review-ului tau (dupa cum se vede Plaja Vadu la Grindul Chituc - salbaticie si libertate! . Daca ai o alta preferinta, facem modificarea!

- am sters vechea sectiune Plaja Vadu - Grindul Chituc pentru a exista o singura sectiune care cuprinde impresii despre Vadu.

Multumim de intelegere!!

pepsi70ro [27.01.10 17:22:58] »

E perfect, multumesc, probabil se vor mai aduna impresii

ileanaxperta* [27.01.10 18:08:52] »

Ba eu vreau sa merg acolo chiar daca-s din Bucu...

Am si cort mare, asa ca pot gazdui 1-2 pers. pe langa noi 3, cu conditia sa ma duca pana acolo. Eu n-am "patruroti" si inteleg ca "perpedes" e dificil. si cu casa-n spinare...Dar am o idee: sa punem mana de la mana care vrea sa mearga acolo, sa cumparam o "ecologica" (WC) sa fim totusi cu obraz subtire, nu??? Ca de mancat, mancam din traista si apoi ne mai "mancam" si unii pe altii sau noi, damele, ne punem la "uscat" (cura)...si-asa-i vara, e cald...marea langa...ce ne mai trebuie?! Ah, eu trebuie sa-l mai "lovesc" pe pepsi cu 100 de ...lovituri in palmaresul sau!!!

pepsi70ro [27.01.10 18:30:38] »

Ne oferim sa fim ghizi. Atentie, insa, majoritatea si-au regasit acolo libertatea, o libertate pe care unii o pot considera prea explicita si lipsita pe deplin de complexe.

Si mai doresc sa completez, ca dupa lasarea serii, isi face aparitia aviatia inamica cu o flotila impresionanta de tantari si alte zburatoare neidentificate dar la fel de obraznice, asa ca preventiv, ba nu, obligatoriu sa aveti asupra voastra spray-uri sau creme impotriva tantarilor. Fara ele in 2 zile esti "mancat"

Andree [30.08.10 11:17:19] »

Tocmai am revenit din zona, pentru cine vrea multe scoici si o mare ''salbateca'' recomand calduros plaja Vadu. Atasez niste poze pentru exemplificare.

rux [29.03.11 12:14:17] »

eu sunt trista de cate ori citesc despre astfel de locuri pe net... ar trebuie sa le pazim cu strasnicie, ca pe o comoara... si nu sa le facem reclama... s-auda tot marlanu' de ele si apoi sa dea navala la "exotic"... ca asa e "cool" acum, sa mergi in salbaticie

e (inca) prea frumos acolo si totusi au aparut prea multi cocalari cu muzica urland si jeepu' / atv-ul alergand pe plaja...

rusman* [16.07.11 18:47:12] »

Am fost si eu pe plaja imensa de la Vadu in august 2009. E superba zona si eu unul m-am indragostit de aceast "Paradis". Cu voia D-vs pun un link cu niste poze [****]. Anul asta daca treba-i buna si Zeii sunt de partea mea pe 12 August voi fi acolo... asa cum m-a facut natura... "M-am nascut in pielea goala, ce-i pe mine-i de castig", chiar daca sunt din Cluj si voi parcurge cei 678.7 km intr-o noapte... pe racoare.

webmaster0 [16.07.11 19:22:35] »

@rusman, pozele sunt superbe, dar poate îţi faci timp şi scrii şi aici şi le încarci (sau barem o parte) şi la noi pe site. Din păcate, AmFostAcolo nu permite afişarea blogurilor personale.

Djbobo* [24.07.11 10:53:25] »

Din ce am inteles de pe un forum de rulotisti, anul trecut a venit jandarmeria si i-a amendat pe toti cei care erau campati pe plaja, cu corturi sau rulote; oamenii se judeca acum ptr acele amenzi.

Anul asta cunosti cumva care e situatia, se mai poate campa in zona fara a fi expus amenzilor?

pepsi70ro CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA [25.07.11 20:56:15] »

Am fost in urma cu doua saptamani si am stat o noapte la cort acolo, n-a venit nici un jandarm; revin cu informatii proaspete in cel mai scurt timp.

gregorio [18.08.12 13:17:32] »

@pepsi70ro: Salutare! Pana la urma a mai fost cineva de curand... adicatelea... anul asta? As vrea sa ajung si eu pe acolo si mi-ar prinde bine ceva ponturi proaspete!

pepsi70ro CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA [18.08.12 22:49:39] »

@gregorio: am fost de cateva ori anul acesta,

- drumul catre Chituc este ceva mai prost;

- in apropierea postului politiei de frontiera vi se va cere un buletin pentru acces in Rezervatie, nu trebuie sa spuneti ca sunteti la pescuit, doar la o plaja si o baie;

- nu se mai poate intra cu masina pe plaja, decat daca aveti un 4x4 fara probleme;

- este liniste, frumos si o apa foarte buna;

- insectele sunt mai numeroase, obligatoriu sa aveti spray contra tantarilor;

- sa nu faceti focul in Rezervatie si sa nu fotografiati nudistii

needcolors [25.08.12 12:56:49] »

Este departe plaja de sat? Unde putem locui?

pepsi70ro CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA [25.08.12 16:38:06] »

@needcolors: plaja este la 15 km de sat, puteti sta pe plaja... la cort

emilpreda01 [04.05.13 17:51:40] »

Foarte frumos! Bravo!

calatorul2013 [04.05.13 17:55:37] »

Salutare!

Care mai este situatia in Vadu? Am vrut sa vin impreuna cu sotia anul trecut, dar ne-au descurajat cateva informatii pe net, cu jandarmii etc. Asa ca am ales Costinestiul pentru a incerca nudismul pentru prima oara , dar din pacate am plecat desgustati de curiosii care ne dadeau tarcoale... Daca se poate cateva informatii le astept cu mare interes! MULTUMESC!

Mykydutza [27.04.14 14:32:22] »

Vadu, Vadu, Vadu! Vrem si noi la Vadu, eu, sotul si cei doi copii, promitem sa respectam natura, iubim locurile oarecum virgine, pana acum nu am mai mers la mare cu cortul, doar la munte, la mare nu stim locuri nepoluate de manelisti si nesuferiti: D Intrebarea noastra este: Putem campa fara probleme, gen amenzi, putem plati undeva inainte? Asteptam un raspuns de la cineva care cunoaste situatia si care a fost in 2013 acolo. Multumim frumos!

15 utilizatori sunt abonaţi la urmărirea acestui fir de discuţie (primesc instiinţări la adăugarea unui ecou):
Alex_Macedo, Andree, calatorul2013, Djbobo*, Dragoș_MD, emilpreda01, gregorio, gushpi, ileanaxperta*, Mykydutza, needcolors, pepsi70ro, rusman*, rux, turist_calatorescu*
Alte impresii din această RUBRICĂPlaja Vadu:

• pagină generată în 0.074773073196411 sec