Delphin De Luxe Resort [Okurcalar]

înscris/ă în 14.03.08
JUN-2008

ARTICOL ARHIVAT

Foarte frumos!

Am incercat si noi experienta Turcia pentru prima data si nu ne-a parut rau deloc! Ne-am relaxat in totalitate, ne-a placut fiecare zi!

Desi inceputul sejurului nu a fost unul bun pentru noi ....

Am plecat catre Antalya cu avionul undeva la orele prinzului si am ajuns mai tirziu decit trebuia deoarece compania de turism la care am platit sejurul a hotarit in ultimul moment ca au de luat citiva turisti din Sibiu! Drept pentru care calatoria s-a prelungit cu o ora si jumatate cred.

De la aeroport ne-a luat cu un maxi-taxi reprezentantul agentiei colaboratoare locale si am calatorit inca vreo ora si jumatate prin peisajul arid al Turciei pina la hotel.

Am ajuns la hotel tocmai "la timp" - pe la 5 cind nu se mai gasea nimic de mincare in hotel pentru ca tocmai era "intre mese" - masa de seara era la 7, restaurantul de linga plaja unde serveau gustari (chebab) si terasa cu gozleme isi "inchisese portile" pentru ziua respectiva.

Am cerut la receptie o camera care sa nu fie cu vedere catre drum sau catre catre hotel Mukarnasdespre care am citit in alte reviews. din cauza zgomotului mare pe care il face compresorul acela sau ce'o fi el... Am specificat ca agentia nu ne-a putut oferi sea view si vrem sa platim lor, bineinteles daca au camere libere. Ne-au spus ca bineinteles se poate, am scos portofelul sa platim am intrebat cit si ne-au aratat zimbitori din ochi tip-box. In ciuda acestei foarte clare cereri am primit o camera cu vedere la ... hotelul Mukarnas. Din pacate se pare ca nu ne-am putut intelege cu ei .... OK, bine ca izolarea fonica este foarte buna si nu petreci mult timp in camere!

Camera :

Spatioasa, curata. Pacat ca nu au, ca in alte hoteluri de 5* facilitati pentru ceai/cafea dimineata/. Nu exista posibilitatea sa bei ceva cald in camera intre 6 si 7 dimineata (inainte de MD) ori in timpul zilei daca nu ai chef sa mergi la unul dintre barurile din resort.

Minibarul destul de modest mi s-a parut - 2 sticle de bere, una de pepsi/mirinda, apa plata/minerala, o punga de alune, o ciocolata. De ce daca se numeste camera dubla? Sau se presupune ca totul in afara de apa se imparte frateste :-)?. Oricum la sosire din cauza faptului ca eram rupti de foame am "impartit frateste" punga de alune si ciocolata.

Hotelul Delphin De Luxe :

Bineinteles un kitsch turcesc impresionant! Foarte tare! - un lobby minunat pornind de la tapetul cu accente aurii, delfini aurii, jilturi, canapele impunatoare, candelabru, apa... Stralucitor, ce mai.

Gradinile sint foarte frumoase si foarte bine ingrijite. Gradinarii isi fac foarte bine treaba in fiecare zi culeg ce s-a uscat/ofilit si uda tot ce este verdeata. Nu sint insecte, nu stiu ce fac domnii aceia dar nu te biziie absolut nimic. Minunat!

Piscinele mi-au placut mult, mai ales Relax pool. Adincimea este aceeasi 1.50 m, nu urca nu scade este foarte buna si pentru cei care nu inoata si vor sa se racoreasca. Noi am stat doar la aceasta picina cu exceptia a doua zile in care am fost la mare pentru ca erau valuri mari si ne-a placut sa intram in apa pentru ca este foarte placut balansul valurilor. La piscina cu jocuri n-am fost deloc deoarece scopul singular al acestei vacante a fost liniste si odihna.

In jacuzzi am intrat insa apa era atit de clorinata incit mi-a fost imposibil sa stau mai mult de 5 minute. Piscina interioara n-am incercat-o.

Plaja : jumatate nisip jumatate pietricele;pe noi nu ne mai deranjeaza pietricelele eu chiar le prefer pentru ca nu ma mai umplu de nisip. Ne-am cumparat sandale speciale si este foarte bine. Ce deranjeaza putin este adincimea apei inca de la mal. Am coborit in apa pe scara de la ponton si am inotat fara probleme. Insa pe plaja este foarte-foarte cald, singurul loc in care mi-a facut mare placere sa stau a fost pontonul unde briza marii era foarte racoritoare. Am folosit un factor foarte mare de protectie si anu am avut probleme.

Am folosit din plin topoganele, nu stiu daca ersu si pentru adulti (n-am prea vazut) insa mi-a facut o placere imensa sa ma dau pe ele!

Cam tot timpul cit am stat acolo am citit. Mi-am luat de acasa o carte si am crezut ca imi va fi suficient. Ei bine, nu. O surpriza placuta a fost faptul ca undeva la iesirea catre Relax pool exista o mini biblioteca, de fapt citeva rafturi cu reviste si carti uitate sau lasate de catre fosti clienti ai hotelului pe care cei din hotel le-au strins si au facut ceva foarte folositor. Aproape toti cei pe care i-am vazut stind pe plaja sau la piscina asta linistita citeau. Majoritatea cartilor erau in limba germana, citeva (foarte putine!) in rusa si 2 in limba engleza. Una dintre ele am citit-o si am mai gasit si una in limba romana - surpriza!!! Le-am citit pe amindoua!

In perioada in care am fost noi erau rusi multi; proportia nemti-rusi era de 50% - 50%. Rusii au tendinta sa se poarte ca si cum ar fi centrul universului si cei mai multi dintre ei pareau sa fie convinsi ca regulile sint facute pentru a fi incalcate. A fost nevoie de toata diplomatia turcilor sa-i faca sa inteleaga faptul ca piscina se numeste relax pentru ca este linistita si ca cine o alege o alege tocmai pentru acest motiv, deci nu au voie sa tipe, sa intre cu saltele si colace in apa, sa bea in apa, sa vorbeasca tare la telefon, sa-si linisteasca copiii care tipau ca din gura de sarpe.

Ce n-am inteles este de ce nu vezi si alte bauturi in afara brand-urilor turcesti. Unde sint bauturile straine despre care se vorbeste la UAI? Tot timpul am primit whisky turcesc, vin turcesc, suc la dozator. Am cerut o cutie de cola sau osticla de cola light ca sa o iau un camera si mi s-a spus nu. Imi imaginam ca voi vedea un bar cu toate cele bune depedeve bauturi (asa mi-au spus alti prieteni care au fost in UAI Turcia de nenumarate ori) si cind colo, nimic! Am cerut intr-o seara o sticla de sampanie (era de fapt vin spumos) pentru ca sa o luam in camera si raspunsul a fost "nein"! N-au putut sa si justifice raspunsul pe intelesul meu pentru ca vorbeau turceste si rusa.

Noi n-am avut fructe si sampanie/vin in camera la sosire asa cum mi-au spus ceilalti prieteni care au mai fost in Turcia, e adevarat la alte hoteluri.

Ne-au pus intr-o zi un mar si doua portocale de nemincat fiind deja imbatrinite. Prosoapele le-au schimbat zilnic, cearsafurile niciodata. O singura zi am gasit in camera un aranjament din acela haios pe care il fac menajerele din prosoape. Am lasat in fiecare zi pe TV cite 2 EUR

Mincarea, foarte bine gatita si in ceea ce ne priveste variata. Un lucru minunat este ca multe salate, legume si fructe proaspete. Eu am inlocuit citeva mese din zi cu fructe. A fost foarte placut. In ceea ce priveste desertul eu cred ca ar putea fi inbunatatit - nu mi-a placut aproape nimic, in afara de o prajitura de visine fara faina, doar cu frisca si fistic.

Am ale hotelul in "ultimul moment" cum se spune, am intrat in google si am cautat top hotels, mi-a placut descrierea acestuia si vazut pe acesta si "l-am luat".

Nu mi-a displacut nici o clipa sejurul acolo. M-am relaxat si m-am simtit minunat. N-am iesit deloc din hotel; abia am avut timp sa ne bucuram de tot ceea ce ofereau ei acolo.

Aveti grija sa va luati de acasa cele necesare de plaja - papuci, lotiuni. La magazinul hotelului sin foarte scumpe (Garnier SPF 15 28 EUR).

Cam atit despre Delphin. Probabil vom merge si anul viitor pentru ca este senzational pentru minte si trup acest tip de turism

Am incercat o evaluare din punctul nostru de vedere incercind sa subliniez ceea ce a ne-a lipsit noua si ceea ce am observat. Inc-o data spun ca sa fie clar - ne-a placut foarte mult!

Concediu placut tuturor!

Madalina

Impresii încărcate de alba* in 25.06.2008 06:49:51

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (alba*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  0 PMA (din 0 voturi) nota2

- indiralisa_26
[02.08.08 01:15:16]

de curiozitate.... cat v-a costat sejurul?

am inteles bine? ati avut UAI, nu?

- alba*
[04.08.08 03:05:50]

EUR 700 + 95 taxe aeroport + 10 taxa de viza . Da, sistem UAI.

- mihaiu77
[20.05.09 16:18:58]

Buna Alba!

Foarte frumoasa prezentare ta si pare foarte realista (nu super-critica, nu totul la superlativ). Multumim!

As dori sa plec si eu la acest hotel la sfarsit de iulie si vroiam sa te intreb ceva de UAI-ul de la Delphin: daca era si carne de vita in menu si daca in timpul zile se putea bea bere la sticla si daca da, ce marca.

Multumesc anticipat

- alba*
[21.05.09 16:39:24]

Sigur gasesti carne de vita.

Berea pe care am vazut-o pe mese era in pahare - pe dozator scria Efes. Probabil doar acest fel de bere este inclus in pretul sejurului.

Vacanta placuta,

Madalina

- lore_dana
[06.08.10 09:41:54]

Buna tuturor, eu sunt cam noua pe aici si nici prea familiarizata cu termenii nu sunt.

Ce inseamna sistem UAI? ma intereseaza hotelul si as vrea la anul sa mergem si noi acolo, daca ai putea sa imi dai mai multe info, de la ce agentie ati cumparat? Costul total al sejurului?

Mersi

Publicitate    [15.12.19 10:39:49]