La pas prin Rhodos Town

înscris/ă în 29.07.13
AUG-2015

Rhodos Town în câteva cuvinte

Bună, tuturor,

Tocmai ne-am întors din Rhodos, un un oarecare regret după vacanță! Am ales insula pentru ca puteam vizita multe obiective și puteam face și plajă.

De vizitat, am vizitat - orașul este frumos, cu multe obiective bine păstrate, despre care ați vorbit și voi. Plus ca mergând la pas descoperi tot felul de străduțe.

Nu este insa un oras foarte curat. Oamenii sunt calzi, un pic cam insistenți pentru gustul meu.

Noi am făcut plajă pe Eli Beach - multe pietre, nisip puțin, nu puteai merge fără papuci. Intrarea în mare era lentă, spre deosebire de Windy Beach unde malul era abrupt, din cauza vântului.

Ce m-a mirat a fost ca se făcea plaja " după program" - din cauza pietrelor nu puteai face plajă decât pe șezlong. Îți cumpărai bilet, programul de plajă era de la 9 la 18 în zilele lucrătoare. La 18 venea persoana care ți l-a închiriat și îți spunea ca trebuie să strângă umbrela si să plece!!! Și intr-adevar asta făcea!!! Am încearcat să facem plajă pe puținul nisip, dar era cam riscant :-) - zburau tot felul de hârtii și hârtiuțe în jurul nostru!

Cazarea am avut-o la Venus hotel, hotel care arată bine în poze și care fusese descris de agenție " modest, dar foarte curat! "

În realitate nu merită deloc banii - este murdar si foarte zgomotos. Totuși personalul a fost politicos, asta așa, ca să îi mai scuz puțin!

Și este bine pozitionat - în 10 minute ajungeai în Orașul vechi.

Ca restaurant recomand Jason no. 1 - mâncarea foarte buna și oamenii foarte draguti!

În concluzie, a fost o vacanță drăguță, nu de neuitat. Însă nu aș mai reveni în Rhodos, cel puțin nu în Rhodos Town.

Impresii încărcate de jules in 26.08.2015 10:30:10

Validat / Publicat: 26.08.15 11:07:57

• Nu a fost singura vizită/vacanţa în GRECIA.

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (jules); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  4950 PMA (din 9 voturi) nota2
  • Ai fost acolo? - Scrie impresii DE CĂLĂTORIE
  • Dorești să întrebi/discuți ceva legat de impresiile postate de jules? - folosește rubrica Ecouri (mai jos)

[26.08.15 11:04:43]

La primul reveiw dăruit comunităţii - unul bun şi promiţător - @jules: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Mutat, la reorganizare, în rubrica "La pas prin Rhodos Town, RHODOS" (deja existentă pe sait)

Și este bine pozitionat - în 10 minute ajungeai în Orașul vechi.

ne-am bucura să putem citi impresiile tale de acolo scrise ca articol (review) nou.

Daca doreşti, copiază textul de mai sus şi reincarcă-l - cu eventuale ajustări, completări etc - folosind linkul "ADAUGĂ IMPRESII NOI"

- Rodel
[26.08.15 13:11:15]

Acea renumită plajă Eli, cu nisip și doar puține pietre, se află în fața Cazinoului. Cea aflată aproape de Hotel Venus este pietroasă și nici nu știu dacă se numește tot Eli sau așa apare în reclama firmelor de turism.

Adevărata plajă Eli e mai aglomerată, abia găsești loc pe nisip dacă nu ai șezlong. Marea formează acolo un mic golf, apa fiind mai caldă și mai calmă.

Eu am fost în luna iunie anul trecut și am stat la același hotel despre care nici nu vreau să-mi amintesc. Așa cum ai scris, în afară de personalul politicos, dar ineficient, și de amplasare, nu are ce să-ți placă. E într-adevăr modest, fiind și ieftin, dar pe mine m-a deranjat murdăria și nepăsarea personalului.

Cameristă era o tânără din Sri Lanka care dădea foarte rar prin cameră. Într-o zi ne-am trezit cu o grămadă de cearceafuri și fețe de pernă lăsate pe patul din camera noastră și așa au rămas până a doua zi când le-am dus la recepție. Coșul de gunoi a fost golit abia după trei zile și numai la insistențele noastre. Și cea care a făcut-o a fost una dintre fetele de la recepție. Era hazliu că orice le cereai, hârtie igienică, prosoape, curățenie în cameră sau schimbarea lenjeriei, invariabil răspunsul era „tomorow”. Las la o parte mizeria din cameră la preluarea ei.

Am avut parte și de o defecțiune la sistemul de apă care a afectat întreg hotelul, fără să ne anunțe cineva. S-a remediat abia a doua zi, după ce alți turiști, de alte naționalități au făcut scandal. Până la urmă, ca tot românul, am făcut haz de necaz și ne-am consolat cu partea bună a sejurului la acest hotel: apropierea de plajă și de faleză, de oraș, prețul mic.

[26.08.15 13:15:56]

@Rodel - informaţiile despre hotel Venus, FOARTE utile, vor fi din păcate greu de regăsit, aici, la "La pas prin Rhodos Town", de către cei care se documentează despre această alegere

Cu totul alta ar fi situaţia dacă ar găsi impresiile tale de acolo scrise ca articol (review) nou.

- jules
[26.08.15 13:48:36]

@Rodel: ☺cred ca doamna de la curățenie era aceeași!

Noi ne-am luat lenjerie de pat de acasă, după principiul " nu se știe niciodată" 😁 și bine am facut!!! Niște prieteni au stat la două camere de noi și spuneau ca au văzut o șopârlă, mică ce e drept😁, în cameră. Sperau să nu vină cu ea în bagaje😂

Plaja unde am fost se afla în spatele Cazinoului Rodos, dar tot nu era ok - pietre multe, ascutite + câteva capace din aluminiu de la conserve. Oricum, era mai bine decât pe plaja de langa Venus!!!

Până la urma, am luat lucrurile așa cum erau și ne-am plimbat cât de mult am putut prin oraș.

Publicitate    [17.09.19 06:21:45]

pagină generată in 0.0761668682098 sec