ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.01.2010

Către satisfăcător
Nici nemulțumit, nici mulțumit
Nici nemulțumit, nici mulțumit

Grand Varna, un hotel pe care TREBUIE sa-l evitati

De 1 mai ne-am zis sa iesim undeva fara copii. asa am ajuns sa iesim in bulgaria si am nimerit la grand varna din constantin si elena. avusesem referinte bune de la cineva care fusese in aug. 2008. in parcare am gasit loc, am intrat si am parcat. cu bagajele luate, la receptie primim cheia cu zambetul pe buze.

Prima impresie a hotelului este cea a unei constructii sovietice, atat exterior cat si interior. cele 5 stele din reclame erau de fapt 4 la hotel, pentru ca hotelul fusese degradat dar fara ca aceasta antireclama sa fie cunoscuta.

Urcam in camera. surpriza. murdarie pe jos, lenjeria neschimbata iar pe balcon tronau un bidon cu vopsea si cateva pensule, la care se adauga mizerie. ne ducem la receptie sa cerem alta camera, solicitarea noastra fiind intampinata cu un raspuns de genu "sigur ca da. hotelul are un grad de ocupare foarte mare, dar incercam. va rugam sa reveniti peste o jumatate de ora". jumatate de ora care a durat o ora. in final mergem sa vedem alta camera la alt etaj. oribila. era si mai murdara decat prima, dar avea avantajul ca balconul era curat. :)) sau: ( (. cum vreti. ramanem tot la prima camera, unde intre timp, se schimbare lenjeria. cat am asteptat sa vedem o alta camera, am stat in holul hotelului si ne-am plimbat putin. asa ne-am dat seama ca turistii nemti urcau in camere cu alt lift in alta aripa a hotelului, iar romanii eram gramada in aripa murdara.

Masa. aici am avut satisfactia ca si romanii si nemtii erau tratati la fel. adica aveau aceeasi mancare. proasta. ce nu se manca la pranz se aducea seara cu ceva sos si amestecat cu mancare proaspata ca sa ajunga si sa dea mai bine. zona de servit masa era in mijlocul restarantului, unde supraveghetorii se uitau chioras la tine la orice miscare. am ajuns vineri la pranz si abia sambata la pranz am vazut ceva carne de pui. in schimb au avut peste destul de bun.

Daca despre romani se spune ca sunt nemancati si necivilizati, despre nemti pot sa spun ca nu au cei 7 ani. sa-i fi vazut cum umblau in mancare, puneau in farfurie si inapoi in tavi, furau fructe cu sacosa. da. ii vedeai, in special pe nemtoaice, cum se asezau in dreptul bolurilor cu fructe, deschideau geanta si basculau ca maimutele.

Pentru ca vremea era calda, am fost si la piscina exterioara. Barul de la piscina era plin de romani. unii dintre ei mai galagiosi, insirasera o cutie de table pe doua mese. berea era o apa chioara. puteai bea oricata, ca in afara de diureza nu facea altceva. apa nu foarte curata, mai ales la marginea bazinului, era curata cam rar. la marginea piscinei erau baldachine, numai pe bani, care s-au ocupat spre dupa amiaza de pitiponci si pitipoance de-ale lor si romani care vb bulgareste. randul 2, 3, ... de sezlonguri era free, pe iarba, dar trebuia sa ti le aranjezi singur. erau din lemn si atat de grele. prin statiune cam pustiu si naspa. mai fusesem in statiune in 2008 si 2007, dar a fost frumos, cel putin hotelul. fusesem la romance.

Era sa uit. la masa si in piscina parca erai la herculane la tratament sau la ana aslan, la geriatrie. numai babaciuni de nemti veniti la tratament. cred ca hotelul este bun la asa ceva si ei aveau ceva reduceri. iar nemtoaicele mai tinere (a se citi de vreo 50 de ani), singurele, cautau cu privirea orice barbat.

Asa ca ocoliti acest hotel, indiferent de oferta facuta sau mergeti doar daca vreti sa agatati nemtoaice purii. :))

p.s.: hotelul nu are iesire la plaja.

Trimis de cosminp in 25.01.10 14:25:21
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA.

VIZUALIZĂRI: 2207 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cosminp); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

cosminp [25.01.10 14:44:18] »

webm, schimba te rog denumirea din "ocoliti acest hotel" cu denumirea "grand varna, un hotel pe TREBUIE sa-l evitati".

multumesc.

webmasterXY* [25.01.10 14:55:21] »

Misiune indeplinita!

cosminp [25.01.10 15:17:34] »

multumesc, am vazut.

cosminp [25.01.10 15:19:08] »

webm, bate-ma. nici unul dintre noi nu a vazut ca am mancat un cuvant. adevaru' este ca mi-e cam foame. am scris amandoi "Grand Varna, un hotel pe TREBUIE sa-l evitati" in loc de "Grand Varna, un hotel pe care TREBUIE sa-l evitati".

webmasterXY* [25.01.10 15:26:57] »

corect! scuze!!!

mirelutza [27.01.10 12:33:48] »

Cu siguranta voi evita acest hotel...

Descri cu talc, am zambit de cateva ori... chestia cu "nemtoaicele mai tinere (a se citi de vreo 50 de ani), singurele, cautau cu privirea orice barbat" a fost tare; inseamna ca ai fost si tu in vizorul lor!

Mirelutza;

relu17* [10.04.10 15:06:20] »

Frumoasa descrierea, mai ramane intrebarea ce bani ai platit pentru aceste conditii, daca nu sunt indiscret.

cosminp [10.04.10 19:51:09] »

a fost circa 100 eur pt 2 nopti, 2 persoane, AI, adica circa 25-27 eur/zi de persoana

relu17* [10.04.10 21:20:50] »

Un pret bun pentru 5 stele si all inclusive, pacat de conditiile si serviciile oferite.

cosminp [10.04.10 22:10:00] »

ehe, a fost de 5 stele. de un an si mai bine este de 4.

ciudat, acum m-am uitat pe siteul lor si este clasat la 5*. anul trecut pastra 5 pe frontispiciu dar fusese declasat de autoritatile bulgare la 4

cosminp, mirelutza, relu17*
Alte impresii din această RUBRICĂGrand Hotel Varna Hotel: