ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.08.2015
ÎNSCRIS: 25.08.15
AUG-2015

Extrem de nemulțumit

Este ok, dar nu am reveni

Am nimerit foarte usor hotelul, folosind aplicatia Map of Bulgaria - ne-a dus pana in parcare (oricum nu este prima noastra iesire in zona, deci stiam si noi drumul). Ca localizare, hotelul este amplasat perfect - la cativa pasi de plaja si de port (apropo... privelistea de pe ponton este fantastica, mai ales seara... cu toate ca accesul este contra cost). Tot in apropierea hotelului este si supermarketul Aldo - un fel de Mega de la Noi, cu preturi relativ decente.

Desi am ajuns devreme, in jur de ora 13.00, ne-am facut cazarea fara probleme, iar receptionerul, din proprie initiativa si fara costuri suplimentare, ne-a dat celor 3 familii care am venit camere cu vedere la mare. A trebuit insa sa asteptam pana la ora 2 pentru a intra in posesia cardurilor de la camere.

Cu parcarea nu am avut probleme, am gasit locuri de parcare destule (teoretic si pazite - atat de Arnold :) cat si de camerele de supraveghere). Desi am stat 8 zile, am platit doar 7 nopti parcarea (in ciuda anunturilor de la receptie)

Hotelul are 2 corpuri, unul inalt si unul lung. Cel inalt in general (din cate camere am vazut) este de genul studio - mare, cu plita cu inductie si chiuveta, dar cu baia si balconul relativ mici, iar cel lung are camere mai mici, dar cu balcon si baie relativ mari.

Noi am avut camera in corpul inalt. A fost cea mai spatioasa camera de hotel in care am stat pana acum. Puteau lejer sa doarma 6 persoane in ea (noi am fost 4). Am gasit o multime de prize (noi venisem cu prelungitor preventiv). Ca si puncte tari, in camera aveam frigider, fierbator de apa, iar baia avea telefon si uscator de par.

Oricum privelistea a facut toti banii, camera fiind amplasata direct cu vedere la plaja, iar cafeaua la rasaritul soarelui pe balcon avea alt gust :).

Ca si curatenie, mocheta cred ca era de cand s-a facut hotelul, dar camerista a venit in fiecare zi, a schimbat prosoapele si cearsafurile si, bonus, a facut origami din cearsafuri :) - atasez poze.

Barul - ca orice bar AI din Bulgaria - aceeasi bere rece, dar aproape 0 alcool, aceleasi bauturi locale - acceptabile (in ultimele zile am trecut pe vermut rosu - chiar decent la gust)

Plaja era in fata hotelului, spatioasa, cu destule sezlonguri (atentie, marea este foarte adanca inca de la cativa metri de mal). Partea proasta ca sezlongurile din primele randuri erau majoritatea ocupate de seara (desi peste tot erau anunturi ca acestea se rezerva pentru maxim o ora). Aceeasi miscare de rezervare a sezlongurilor se facea si la piscina - dimineata treceau cateva familii si le ocupau aproape pe toate.

Am vorbit pana acum relativ de bine. Acum sa trecem si la lucrurile deranjante.

Animatia - a fost sublima in teorie, in practica a fost aproape inexistenta. Erau 2 sau 3 plictisiti, se jucau cateva minute, pe ceas, cu copiii si apoi gata - sfarsit.

Mancarea a fost, sa zicem, comestibila. Foarte multe alimente balteau in ulei, ciorba era deseori o zeama fara gust, mustele erau la ele acasa prin restaurant. Ce-i drept, aveai ce sa mananci, nu te ridicai flamand de la masa.

In schimb, personalul nu stiu de unde era adus. Am vazut cel putin 50 farfurii scapate pe jos si sparte. Si apropo de farfurii - trebuia sa ai mare noroc sa gasesti o farfurie sau un tacam spalate cum trebuie. Majoritatea erau aduse "spalate" cu urme vizibile de mancare, uneori cu furculita puteai usor sa mananci supa :(. Desi am facut sesizari directorului de restaurant, aceasta a zis ca o sa verifice... si zis a fost. De asemenea, de cele mai multe ori, trebuia sa stai sa astepti dupa farfurii / furculite sa le aduca in zona de mese. Pareau dezorganizati total. Plecatul sanatos dupa un sejur la acest restaurant tine de noroc si de rezistenta organismului (noi am avut si nenorocosi - pentru prima oara dupa mai multi ani de BG).

Mai sunt multe de zis dar, pe ansamblu, eu zis Multumesc frumos, dar pas.

PS. La intoarcere, pentru ca am iesit prin Negru Voda, drumul ne-a dus prin Dobrich. Merita vizitat Kauflandul de acolo pentru diverse suveniruri "alcoolice" si "dulci" - preturile sunt mai mici decat la noi. Oricum am vazut ca au si Lidl si cred ca si Penny.

Trimis de Danez in 25.08.15 10:40:43
Validat / Publicat: 25.08.15 12:26:37
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Albena, Nisipurile de Aur, Nessebar

VIZUALIZĂRI: 3942 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Danez); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P04 vedere la ponton

[25.08.15 12:25:39]

@Danez: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Danez
Alte impresii din această RUBRICĂBerlin Golden Beach Hotel: