ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.08.2015
ÎNSCRIS: 24.08.15
AUG-2015
2 1 AD. + 1 COPII -- v: 20

Foarte nemulțumit

Evitati pe cat posibil acest hotel!

Tocmai m-am intors dintr-un sejur de 7 zile la Hotel Majestic Mamaia. Voi scrie o recenzie destul de lunga asa ca doritorilor de informatii le recomand sa se inarmeze cu rabdare si sa citeasca pana la capat.

In primul rand precizez ca anul trecut am fost in aceeasi locatie si mi-a placut foarte mult, motiv pentru care am ales aceasta locatie si anul acesta. Spre surprinderea mea, anul acesta am avut o experienta groaznica!

Inca de la inceput, cand ne-am facut cazarea si am preluat camera, am avut surprize in camera, in conditiile in care am fost cazati la acelasi etaj ca anul trecut dar in alta camera. Venind de pe drum, am intrat la dus. Cand sa iau prosopul de pe suport, acesta a picat cu totul. Cumva l-am pus la loc dar trebuia sa avem grija cu el.

Uitandu-ma la chiuveta, am constatat ca era montata o baterie pentru bucatarie cu dus incorporat. Evident ca aceasta avea jetul de apa indreptat spre exteriorul chiuvetei si te stropea din cap pana in picioare cand te spalai pe maini sau pe dinti. Tot timpul a trebuit sa dam intr-o parte bateria sa nu ne stopim cand ne spalam. Dupa mine, a facut dus fiul meu iar lui i-a iesit plasticul de la para de dus si a stropit in toata baia. Trecem si peste asta!

Am avut cu noi apa si am pus cateva sticle (adica 2 ca mai mult nu incap) in racitorul din camera. Acesta era plin cu gheata. Am constatat ca, de fapt, racitorul nu functioneaza. Am verificat priza si aceasta, precum si spatele racitorului, erau foarte calde. Mi-a fost frica sa nu ia foc. Am mutat stecherul in alta priza si am asteptat sa porneasca racitorul. Stupoare! Nu a pornit! Din contra-s-a dezghetat si a facut o ditamai baltoca in mijlocul camerei si in interiorul racitorului. Am anuntat la receptie dar, fiind duminica, stiam ca pana luni nu se va rezolva nimic.

M-am uitat la prosoape si am vazut ca unul era rupt iar altul era patat. Am trecut si peste asta! Un pahar din cele puse in camera era crapat. Ajunsa acasa, abia, mi-a trecut prin cap ca trebuia sa cer sa il schimbe pt ca daca s-ar fi spart, cu siguranta ma puneau sa il platesc. Acestea sunt aspectele referitoare la camera si la conditiile de cazare.

Sa continui cu ce m-a deranjat cel mai tare-restaurantul! Hotel Majestic Mamaia are 3 stele iar pe bonurile de masa mai aparea si un plus (probabil atribuit restaurantului). La micul dejun era, invariabil, bufet pt toti turistii. Pranzul era obligatoriu tot bufet iar cina era fie bufet fie meniu A LA CARTE.

La micul dejun, meniul era acelasi-oua in toate modurile de preparare, paine, chifle, salamuri, crenvursti, unt, dulceata facuta din sirop, miere, lapte si am gasit de multe ori ficatei de pasare cu cartofi sau legume (pt micul dejun!!!). Am incercat odata si am mancat la micul dejun ficatei cu carotofi. Parca mancasem pranzul. In fine! A-sa nu uit- erau si prajiturele pt cafea. (desigur ca nu vorbesc despre cafea, ceai si sucuri din sirop care, in timpul mesei erau la libera alegere)

Deci -sa continuam! Am studiat meniul a la carte si m-am uitat la preturi. In conditiile in care pt un meniu gen bufet plateai 55 lei/persoana indiferent ce mancai, in meniul a la carte preturile erau mult, mult prea mari. Sa dau cateva exemple: pt 2 linguri de piure de cartofi (puse pe o tava mica de inox, care dupa cateva guri s-a racit), am platit 12 lei (doar pt cele 2 linguri de piure, in conditiile in care pe banii astia se cumpara cel putin 6 kg de cartofi!!). Un snitel de pui era 30 lei (fara garnitura sau altceva!!!). Daca doreai si o salata de muraturi in care iti puneau cel mult un castravete, o gogonea si o bucata de conopida murata, mai plateai 12 lei. O lingurita de mujdei era 5 lei. O sticla de 500 ml apa era 8 lei (care, de fapt, costa putin peste 1 leu).

Preturile la restaurant sunt si mult mai mari pentru alte produse. Eu am dat doar cateva exemple. Pe langa preturile acestui restaurant, mai era si atitudinea ajutorilor de ospatar! M-am trezit, in timp ce mancam, ca apare o mana peste capul meu si ia o farfurie de pe masa. Instantaneu mi-a stat mancarea in gat.

Erau mese care gemeau de vase si trebuiau debarasate dar ajutorii de ospatari au gasit de cuviinta sa ia farfuria, din care poate as mai fi mancat, peste capul meu. Nu stiu cine i-a instruit dar nu a facut-o bine!

In plus-orice preparat din carne de vita era precum cauciucul. Nu puteai sa il mesteci, darmite sa il inghiti! Intr-o zi era ciorba de miel la pranz dar cand am cautat cu polonicul sa vad ce contine, am dat de niste piele de miel si zeama goala iar o supa de rosii s-a dovedit a fi tot apa chioara!

Acuma sa prezint ce m-a enervat cel mai tare la restaurant! Intr-o seara, am platit meniul gen bufet pentru 1 persoana. Am luat 3 linguri de mamaliga cu branza si 3 linguri de piure cu un polonic de carne de porc cu sos. La pranz mancaseram cate o ciorba de persoana pt 55 lei (am fost eu cu fiul meu asa cum reiese din relatarile mele).

M-am trezit, la cina, ca vine o angajata a restaurantului la mine si incepe sa tipe isteric ca ii datorez inca 55 de lei ca am mancat de la bufet, asta in vazul lumii. Nu sunt o calica asa ca am platit per total 110 lei pt 3 linguri de mamaliga si piureul meu cu cu carne de porc. Desigur ca #vanatoarea# de indisciplinati era cu dedicatie. In serile care au urmat, am urmarit persoana in cauza si am vazut ca sub ochii ei erau multe alte persoane care nu platisera bufetul (ca si semn distinctiv era o bratara pe care ti-o puneau pe mana).

Nimeni nu contabilizeaza ca si cat mananci in regim bufet. Important e sa ai bratara! Mare lucru!

Dupa acest episod, am inceput sa umplu masa cu cat mai multe farfurii cu mancare ca sa acopar costul celor 110 lei, desi nu puteam sa mancam atata. Nimeni nu contabilizeaza cat si ce mananci atata timp cat ai mirifica bratara. Din punctul meu de vedere, este o foarte mare risipa care nu duce, de fapt, la profit.

Din pacate asta e politica firmei asa ca treaba lor. La masa, am avut tot timpul impresia ca sunt vanata de ulii care incearca sa stoarca de la tine si ultimul banut pe care il poti plati!

Per total, si cu asta inchei recenzia mea, voi evita toata viata sa mai calc in acest hotel. Am fost in Turcia si am platit putin peste 900 euro/peroana sejur la hotel de 5 stele, ultra all inclusive, transport cu avionul. Deci? Platim 143 euro la hotel de 3 stele cu o masa execrabila sau mergem la turci cu 100 euro/noapte cu tot inclus si ne simtim bine? Fiecare are posibilitatea de a alege! Voi hotarati!

Trimis de popa miliana in 24.08.15 20:12:15
Validat / Publicat: 24.08.15 23:41:14
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MAMAIA. A mai fost în/la: hotel majestic mamaia

VIZUALIZĂRI: 3454 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (popa miliana); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

Arya [25.08.15 07:49:52] »

@popa miliana -

Cat a fost cazarea si cat a fost masa?

Cate persoane ati fost?

Mulțumesc

popa miliana [25.08.15 07:58:00] »

@Arya - In perioada in care am fost eu-16-23.08, cazarea era 630 lei/zi, cu mic dejun si pranz incluse. La micul dejun nu se plateste nimic.

La pranz trebuie sa platesti 55 lei/persoana pt masa in regim bufet.

La cazare am primit bonuri valorice de 800 lei pt masa de pranz /7 zile.

Cina o platesti in functie de ce si cum alegi sa servesti (bufet - 55 lei/pers iar la carte - cat te tine buzunarul!)

Am precizat in recenzie ca am fost eu cu fiul meu. Deci 2 persoane adulte.

Arya [25.08.15 09:13:01] »

@popa miliana -

in caseta tehnică ai declarat doi adulti plus un copil de douazeci de ani ceea ce inseamna trei persoane.

nu se putea alege doar mic dejun si cina in loc de pranz?

popa miliana [25.08.15 09:19:51] »

@Arya - Imi cer scuze pt eroare. Public prima data si nu am inteles exact cum se inregistreaza datele introduse. Voi tine cont pe viitor.

In ce priveste alegerea cinei in locul pranzului, in tariful afisat pentru cazare scrie ca sunt incluse micul dejun si pranzul. Nu te obliga nimeni sa mergi la pranz asa ca, pe baza bonurilor valorice se poate alege cina. O singura remarca- seara, la bufet, nu se serveste niciun fel de ciorba sau supa. Poti comanda la meniul a la carte unde am vazut ca este doar ciorba de pui si nimc altceva de acest gen.

webmasterX [25.08.15 11:39:08] »

popa miliana [25.08.15 11:44:03] »

@webmasterX - din aprecierea mea ochiometrica as zice ca locatia e corecta pe harta prezentata.

Arya [06.09.15 21:16:25] »

@popa miliana:

Ce culoare avea bratara?

popa miliana [07.09.15 07:44:28] »

@Arya - Noi am avut bratara verde pentru micul dejun iar la pranz si cina se schimbau tot timpul culorile.

Arya [07.09.15 07:52:15] »

@popa miliana:

Mulțumesc mult