ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.01.2010
    DIN: Brașov
    ÎNSCRIS: 22.07.09
    JAN-2010

Manastirea Caraiman / Trebuie doar sa crezi

Manastirea Caraiman, obiectiv turistic, loc pelerinaj

Era 10 ianuarie, o duminica calda pentru o zi de iarna. Simteam nevoia sa ma rup putin de agitatia cotidiana si totodata sa merg intr-un loc special, nou, unde nu mai fusesem niciodata. Mi-am amintit, atunci, ca la poalele Jepilor se gaseste lacasul parintelui Gherontie, omul despre care se spune ca o poate vedea pe Maica Domnului. Am apucat asadar calea muntelui si, la iesirea din Busteni venind dinspre Brasov gasim o troita care ne arata drumul spre manastire.

Urmam cateva serpentine mici, drumul este foarte bun, si dupa putina vreme zarim turnurile manastirii aparate, parca, de varfurile de piatra ale Bucegilor. Manastirea se gaseste intr-o poiana frumoasa, chiar la marginea padurii de sub maretul Caraiman. Slujba se incheiase cu cateva ceasuri inainte si acum ne intampina o atmosfera linistita, doar cativa pelerini se mai inchinau in curtea manastirii.

Privirea imi este atrasa de un brad semet ce seamana cu un urias policandru, purtand pe ramuri un clopot si o toaca si inconjurat de un paraclis din lemn cu vitralii simple cu sfinti. Intru cu sfiala in agheazmatar si sunt coplesita de bogatia de icoane dinauntru si mai ales de sutele de biletele strecurate de credinciosi in spatele acestora. Cel care ajunge aici vine cu sufletul greu, manat de cele mai multe ori de o mare suferinta dar si doar pentru a se reculege in linistea brazilor ce ocrotesc lacasul de orice rele.

In apropiere se inalta si Biserica cea Mare si viitoarea clopotnita in care vor fi asezate sapte clopote pentru a fi auzite pe toata Valea Bustenilor. Lucrarile sunt inca in plina desfasurare, in curte se zaresc gramezi de piatra sau betoniere ce se odihnesc acum pentru ca dupa ce ziua de sarbatoare s-a terminat sa isi reia lucrul cu si mai mult sarg, sa fie gata noul lacas cat mai repede.

Este impresionant cum te simti de indata ce ajungi aici. Este, probabil, cel mai potrivit loc pentru meditatie. Gandurile iti stau in loc si te cuprinde doar o nemarginita liniste si pace care iti doresti sa nu se mai sfarseasca… Simti ca aici ti se poate indeplini orice dorinta. Trebuie doar sa crezi…

Trimis de krondia* in 25.01.10 13:19:42

VIZUALIZĂRI: 4313 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Manastirea Caraiman din Busteni

[25.01.10 13:26:28]

Va rog sa insotiti prezentarea de imaginile de mai jos.

Multumesc

webmasterXY*
    [25.01.10 13:41:58]

krondia, felicitari pentru review si pentru imaginile care il insotesc!

Avand in vedere cele cateva locuri stiute si de mult uitate sau....nestiute de pe Valea Prahovei (care au fost postate pe AmFostAcolo in ultimele zile) cred ca o parte dintre noi nu vom mai ajunge sa urcam in Poiana...lista "Hai sa mergem si aici" este mult prea lunga pentru 1-2 zile.

[25.01.10 14:04:37]

Pai sa continuam atunci cu impresii din Brasov/Poiana Brasov... Poate-poate...

cosminp
    [25.01.10 14:51:59]

webm, stai sa vezi impresii postate si poze dupa petrecerea din poiana.

[25.01.10 18:59:27]

Redenumit sectiunea nou-creata de krondia "O zi in Busteni" -- loc unde speram sa adunam, in timp, si alte recomandari despre locuri interesante care merita vazute / cunoscute mai bine (din zona)

iuliastoian87*
    [26.01.10 14:20:29]

Frumoase randuri dar si inspirat fondul muzical cu imaginile ce-l insotesc. Felicitari si te punctez.

[26.01.10 14:53:38]

Multumesc, ma bucur ca ti-a placut.

ancamariagadea*
    [03.02.10 23:26:55]

Frumoase cuvinte! Se vede ca vin dintr-un suflet sensibil. Ce ne-am face fara aceste locuri unde "te cuprinde doar o nemarginita liniste si pace care iti doresti sa nu se mai sfarseasca"?

[02.08.11 01:40:02]

Mutat la rubrica "Manastiri pe Valea Prahovei!" (nou-creata pe site)

ancamariagadea*, cosminp, iuliastoian87*, krondia*
    Alte impresii din această RUBRICĂMănăstirea Caraiman: