ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.08.2015
ÎNSCRIS: 14.08.15
AUG-2015

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 6 MIN

O vacanță reușită, până la urmă

Vacanta a debutat cu ceva peripetii, am plecat intr-o sambata cu Lufthansa, zbor cu escala la Munchen desi exista si un zbor direct WizAir. Am ales varianta Lufthansa deoarece ajunge la Napoli pe la pranz si nu platesti o noapte la hotel degeaba (WizAir ajunge seara). La poarta de conexiune au schimbat-o in ultimul moment din G32 in G10 si am alergat un pic prin aeroport.

Cand am ajuns in Napoli nici nu iti vine sa crezi ca esti intr-un aeroport occidental - e foarte mic iar afara se creaza obisnuita busculada italieneasca pentru a zapaci turistii dar voi mai vorbi despre asta. Cert este ca e cum era la noi cand veneau toti dubiosii sa te intrebe daca nu doresti un taxi. L-am urmat pe unul din asta si stupoare cand am ajuns langa masina nici nu era taxi, i-am dat liber si am cautat linia de taxiuri inscriptionate sa luam unul legal. Tipic pentru Italia soferul nu avea niciun aparat de taxare (desi avea autorizatia in geam se pare ca nu e obligatoriu sa taxezi cu aparat) si dupa ce am pornit ne-a comunicat tariful 35Euro care la sosire s-au transformat in 38Eur ca deh platise 95 centi la autostrada.

La hotelul Best Western Hotel Paradiso alta surpriza: desi pe site crezi ca toate camerele au vederea aceea superba de fapt numai etajele de la 3 si 4 au spectacular view si numai camerele de pe fata caci restul dau intr-un zid cu iedera. Evident receptionerul a chemat un hamal de bagaje care ne-a condus intr-o camera cu vedere pe spate la etajul 2. Am urcat val-vartej sa protestez spunandu-i ca am ales hotelul pentru "View" nu pentru altceva iar el prefacandu-se ca munceste greu sa stearga cu guma camera alocata imi zice ca asa are liber. Dupa un incredibil razboi al nervilor si plimbari pe la etajul 2 de unde nu vezi mai nimic pt ca ai un bloc in fata a cedat si ne-a data o camera cu vedere superba la etajul 4 unde este si receptia (fiind construit in dealul Posillipo intrarea se face pe la et 4).

Am luat trenul de la Mergelina dupa ce am coborat dealul cu funicularul (atentie are bilet si de 1 Eur si de 1.5 Eur valabil 90 min cel de 1 Eur e bun pt turisti caci in 90 min nu te intorci) cu trenul am ajuns la vestita Statione Centrale (gara din Napoli) iar cand am iesit afara am zis ca am ajuns in Bombay. Un furnicar de indieni si africani intr-o mizerie imposibil de descris stateau sa-ti vanda te miri ce.

Am mers pe jos de ne-am rupt sa vedem Domul aflat pe Via Duomo iar impresia de prima zi a fost cam jalnica plus caldura insuportabila (recomand alta luna decat august) chiar credeam sincer ca o sa ne ratam vacanta daca asa e peste tot. Am mancat o pizza la un restaurant de pe un bulevard central si a fost singulul loc unde aveam sa vad o toaleta curata. In urmatoarea zi am plecat pe jos pe Via Marina si am vazut tot ce se putea vedea Castelele pietele galeriile Umberto etc si ne-am mai linistit a fost superb si zonele mai curate (iarasi atentie la hoti, pe via Marina seara la promenada vine o fata iti cere 50centi si daca scoti portofelul un complice iute de picior il inhata cu noi nu le-a mers :)).

Ziua 3 am plecat la Roma sa vizitam principalele obiective. La Vatican veti fi intampinati de escroci indieni cu smecheria Skip the line adica te ajuta ei sa sari peste coada chipurile tie iti va fi imposibil sa intri singur pana la inchidere (cozile sunt descurajante). Desi va fi greu sa scapati de ei pentru ca provoaca obisnuitele busculade stati la coada ca toata lumea.

La intrarea in Basilica Sf. Petru alt bucluc fata mea de 17 ani era in pantaloni scurti si maiou si cica nu poate intra cu picioarele dezgolite si umerii goi sa ma duc sa cumpar niste "fulare" alerg spre filtrul gen aeroport pe unde intrasem si vorbesc cu politia sa ma lase sa intru in fata cand vin cu baticele cumparate de pe la suveniruri. Imi zice politistul nu e nevoie sa iesiti puteti lua baticuri si de la magazinul de suveniruri al bisericii (ce smecheri domle).

Am facut si Roma cu succes pana la urma desi ne-am rupt picioarele si la fel taximetristul care ne-a dus de la Colosseum la gara ne-a dus fara aparat si ne-a jupuit de 20Eur. De la Napoli la Roma faci ori 2 ore cu un tren tip personal sau 1 ora si un pic cu un rapid privat. Pretul la rapid e cam dublu si nu merge mai rapid ci doar pe alta ruta si fara opriri asa ajunge mai repede.

In ziua 4 am fost la Pompei cu Circumvesuviana din gara Napoli (un tren care la exterior e tren si la interior metrou). Mergi pana adormi pret de 20 statii si cand cobori obisnuita busculada tabara pe tine misca autobuzele inscriptionate cu Tur Pompei etc sa crezi ca doar asa se poate vizita etc. In realitate cum iesi din gara la dreapta in 100m e intrarea, unde vei sta iar la o coada enorma si descurajanta dar care merge repede ca sa vezi fumusetea de Pompei.

Ziua 5 - Muzeul de arheologie aflat in Piata Cavour nu aiurea cum mai gasesti pe net + odihna.

Ziua 6 insula Ischia plecare cu un Catamaran urias de la portul aflat la poalele dealului unde este hotelul-- desi pe harta pare ca tot din acest port se pleca si la Capri in realitate pentru Capri se pleaca din portul mare din spatele Castel del' Ovo, port numit Beverello. Ischia e o mizerie si probabil o merita sa-ti petreci concediul acolo pentru baile fierbinti insa prima impresie e ca ai nimerit pe la anumite nationalitati conlocuitoare de ale noastre. Castelul Aragonese de pe Ischia face insa toti banii priveliste gradini etc.

Ziua 7 Capri: Cu o nava imensa extrem de rapida am stat sus in vant navigand spre insula. Capri e superba insa iti trebuie un sejur doar acolo sa o descoperi. Plaja publica fara bani e mica puchinoasa si cu niste bolovani de rau nu cu nisip asa ca nu poti intra in apa fara sandale ca te rupi la picioare.

Plajele private costa 20Eur intrarea de persoana ca deh e insula milionarilor si sunt tot pe niste amarate de stanci caci asa este relieful. Atentie daca vreti sa vizitati grota albastra trebuie sa o faceti cum ajungeti pe insula deoarece se inchide foarte repede (motivul? nu mai bate soarele cum trebuie dupa ora 3PM si nu mai e albastra)

In oraselul Capri ajungi din port tot cu funicularul intrucat este situat sus pe platoul insulei. Mai e si AnaCapri alt orasel dar nu a fost timp. Una peste alta excursia a meritat intrucat peisajele iti taie rasuflarea totul este de o frumusete nepamanteana si ai multe de facut (numai plimbarea cu un catamaran rapid cu capul in vant timp de 1 ora pe mare si e fabuloasa) La intoarcere recomand vaporul de 19:55 asa veti prinde noaptea navigand si veti vedea panorama Napoli pe timp de seara (breath taking).

Toata experienta ar putea fi fabuloasa daca nu ar strica-o localnicii care in mod evident nu sunt urmasii Romei. Avand eu oarece banuieli uitandu-ma la constructia lor la trasaturi etc l-am intrebat pe un taximetrist: Are you napoletano? el a raspuns: Tata napoletano, mama getano. Mda acum se explica multe din ce vezi pe strazi, au fost inghititi de mareea neagra :).

Trimis de paundan in 24.08.15 13:54:09
    Validat / Publicat: 24.08.15 16:08:31
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ITALIA.

VIZUALIZĂRI: 3583 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (paundan); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[24.08.15 15:56:47]

La hotelul Best Western Hotel Paradiso alta surpriza...

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

[24.08.15 16:00:19]

@paundan: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

[25.08.15 13:40:39]

• Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Napoli şi împrejurimile: