ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.08.2015
DIN: Drobeta Turnu Severin
ÎNSCRIS: 30.08.14
AUG-2015

Către satisfăcător

Paris - istorie, artă și emigranți

Parisul a fost ultimul bastion european pe care familia mea a dorit sa-l cucereasca. L-am lasat la final pentru ca am anticipat ca va fi si cel mai scump, fapt ce s-a dovedit adevarat.

Nu sunt, personal, un admirator al artelor pictate si sculptate. Pentru mine picturile reprezinta doar niste fotografii iar sculpturile...

Preturile biletelor sunt de 1,8 euro o calatorie sau 14 euro un bilet cu 10 calatorii. Exista si abonamentele de toate felurile, trebuie coroborate cu necesitatile fiecaruia.

Parisul este orasul maghrebienilor, nubienilor, chinezilor, negrilor si altor natiuni conlocuitoare (francezii).

Louvre

Precizez ca ne-am cumparat Paris Pass pentru 6 zile, trei persoane (copil inclus) si a meritat. Intrari gratuite in majoritatea muzelor si atractiilor, inclusiv transport in comun zonele 1-3. Daca vreti sa achizitionati nu cumparati direct de pe site-ul lor, intrati de pe RATP, veti primi reduceri, sau prin intermediul altor site-uri. Asadar Luvre, skip the line, control de securitate (peste tot, oriunde am intrat se facea acest control, minimal), si incepe ca toate muzeele din occident : egipteni, greci, romani. Am ajuns la statuia lui Venus, Mona Lisa foarte usor, apartamentele lui Napoleon a durat 5 ore. Multi vizitatori, multi chinezi.

Criptele arheologice

In fata pietei bisericii Notre Dames se gaseste un sit interesant care cuprinde ziduri ale orasului antic, mie mi s-a parut fosrte interesant, nu este aglomerat (lumea se duce la biserica daca se afla acolo).

Toure de Notre Dame

Daca tot am avut platite o sumedenie de intrari am zis ca sa urcam in turnul catedralei, intrararea in catedrala e gratuita dar in turn se plateste coada este alta pentru turn. Timp de asteptare o ora si 40 de minute, se urca pe scari (multe scari) si spatiul este relativ ingust. Toturi merita privelistea, piata bisericii, Sena etc.

Muzeul evului mediu

Aflat in cartierul latin, langa universitatea Sorbona, a fost unul dintre punctele obligatorii in planificare, adica francezii au avut ev mediu deci au ce arata. Dezamagirea a fost imensa: icoane, cruci, vitralii.

Pantheon

Francezii s-au gandit ca daca grecii au creat o cladire prin care sa celebreze toti zeii, ei sa faca una in care sa se afle oasele oamenilor importani, au construit un mormant mare (Pantheon-ul) si au inceput sa care acolo sicriile celebritatilor ingropate in diverse locuri (Napoleon nu e acolo). Merita sa il vedeti daca va prisosesc banii.

Arcul de triumf

Recomand cu placere, se intra usor, se urca trepte multe (de fapt in Paris trebuie sa va pregatiti pentru urcat si coborat scari la greu, in metrou nu prea sunt scari rulante). Privelistea de sus este incantatoare, toate bulevardele care pleaca din arc sunt deosebite, daca continuati apoi cu o plimbare pe Champs Elysees, macar pana la urmatoarea statie de metrou e excelent.

Cité de l'industrie et des sciences

Pentru copii este minunat, locul e imens, nu puteti vedea tot, noi am avut pachetul de baza, ceva legat de niste chestii permanente (ateliere de matematica, fizica, etc, interactive si atractive pentru copii) in plus am achizitionat o intrare la un spatiu numit cite des enfants cu diverse atractii pentru copii (televiziune, acvatic, roboti etc) am stat 5 ore iar cel mic (are 12 ani) nu mai vroia sa plece.

Le petit train de Montmartre

Pleaca din fata Moulin Rouge si te plimba prin Montmartre, dureaza cam 40 de minute. In varf are o statie, te poti da jos acolo, te plimbi si astepti un altul cand vrei sa pleci, sau pleci pe jos. Merita

Musee d'arts et metiers

Incantator, instrumente de lucru vechi, laboratoare ale unor oameni de stiinta, machete de poduri, jocuri interactive, excelent.

Big Bus

Destul de scump 32 de euro adult, 16 euro copil, te plimba prin locurile pe unde se afla atactiile Parisului. Nu este ceva de care sa nu te poti lipsi.

Montparnasse Tower

E un turn cu 56 de etaje, aflat intr-o zona de locuinte mici ca inaltime. Recomand cu placere, mai ales seara. De acolo se vede Turnul Eiffel luminat, precum si tot Parisul. Se urca cu lifturi rapide (38 de secunde pana in varf).

Atelierul Brancusi

Aflat langa centrul Pompidou se viziteaza gratuit intre 14-18, ca romani trebuie sa ajungeti acolo.

Muzeul Grevin

O copie a muzeului de ceara Madame Tussauds. Nu stiu daca ar fi meritat banii, dar fiind inclus in Paris Pass am intrat. Un spectacol de lumini la inceput, apoi vizitarea figurinelor de ceara.

Turul Operei

Cea mai proasta alegere, daca nu era inclusa nu intram, poate era mai bine.

Bateaux Parisiens

Inclusa in Pass, superb sa te plimbi pe Sena.

Nu am fost in Turnul Eiffel, am ajuns acolo pe la 21.30 si ai mei nu au mai vrut sa stam la coada. Totusi, pentru cei ce doresc sa urce le recomand sa ajunga dupa ora 21.00, cozile sunt mai mici si, cred ca in maxim o ora ajungeti in varf. E deschis pana la 0.45, iar transportul in comun este non-stop (autobuzele) iar metroul cred ca pana pe la 12 noaptea. Insa Turnul e frumos sa-l vezi luminat, Parisul se vede la fel de frumos si din Montparnasse Tower (Turnul e la 300 m inaltime, Montparnasse la 200 m).

Nu am ajuns la Versailles, este in afara Parisului si trebuie sa-ti rezervi o zi intreaga pentru asta.

De asemenea nu am fost la Disney, copilul meu a preferat AquaBoulevard.

Trimis de drots in 23.08.15 12:15:24
Validat / Publicat: 23.08.15 12:54:22
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în FRANȚA.

VIZUALIZĂRI: 2407 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (drots); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Din Montparnasse Tower.

• Alte impresii din această RUBRICĂVacanța / city-break la Paris: