ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.08.2015
ÎNSCRIS: 22.02.15
JUN-2015

Vacanță reușită într-un hotel ca un palat

Vacanță reușită într-un hotel ca un palat

Pentru acest an am ales încă din luna februarie hotelul Royal Holiday Palace, iar alegerea s-a dovedit una extrem de inspirată. Am beneficiat de o reducere de early booking foarte generoasă de 30%, astfel că prețul sejurului a fost de doar 1107 euro cu transport propriu. Recomand tuturor plata suplimentului de vedere frontală la mare de 10 euro pe noapte de persoană. La prima vedere pare scump, dar vă asigur că merită fiecare bănuț.

Drumul a fost parcurs dintr-o bucată, destul de obositor, dar am condus cu rândul și eu și soțul meu. Traseul urmat a fost cel recomandat de @nicole33, căreia îi mulțumesc călduros cu această ocazie, articolele respective ne-au fost de un real ajutor. Am traversat Bulgaria pe traseul Ruse, Razgrad, Tărgoviște, Omurtag, Kotel, Elhovo, Lesovo în aproape patru ore, foarte rezonabil. Drumul a fost liber, chiar dacă nu a fost perfect peste tot. Am ieșit din Bulgaria pe la vama Hamzabeyli, destul de liberă. Controlul vamal nu a durat mai mult de treizeci de minute. Am achiziționat abțibildul HGS de la Edîrne, chiar înainte de a intra pe autostrada de Istanbul. A costat 35 de lire turcești. Am plătit în lire. Primeau și euro, dar ne-au cerut 15 euro, ceea ce era mult mai scump. Am traversat Istanbulul pe podul din nord. A fost ceva mai liber, dar tot foarte stresant pentru noi. După Izmit am făcut schimb de locuri cu soțul meu și am condus eu până la Afyon. Ca să mă motiveze să conduc mai repede, soțul mi-a promis o repriză de shopping dacă ajungem la outlet-uri la o anumită oră stabilită de el. Nicio femeie nu rezistă la o asemenea propunere. Condusul prin Turcia este o adevărată plăcere datorită infrastructurii rutiere extraordinare, dar după ce scapi de aglomerația din Istanbul. Am întâlnit doar trei radare pe traseu, toate semnalizate „corespunzător”, așa că am evitat să cotizăm la poliția turcă.

Hotelul este cu adevărat impresionant, ca un palat. Lobby-ul este imens cu o sumedenie de fotolii și canapele foarte confortabile.

Am ajuns la hotel la ora 15.30 și am fost cazați imediat. Nu a fost nevoie și nici nu sunt adepta atențiilor în pașaport. Normal este să plătesc ceea ce doresc și să primesc exact ceea ce am plătit.

Am primit o cameră foarte mare și foarte frumoasă la etajul al patrulea, cu vedere frontală la mare, așa cum am dorit și plătit. În cameră am avut un pat dublu și unul de o singură persoană. Există cană electrică pentru prepararea ceaiului și a cafelei (ness), pliculețe de ceai, ness, lapte praf și zahăr, completate zilnic. Minibarul a fost gratuit și zilnic se completa ceea ce consumam, de obicei doar berea și apa. Aerul condiționat este în sistem centralizat și a funcționat foarte bine. În balcon am avut două scaune și o măsuță, plus un uscător de prosoape. Dimineața de beam cafeaua în balcon admirând piscina și marea în toată splendoarea ei. Superb. Ce poate fi mai plăcut?

Baia este suficient de mare și foarte curată. Prosoapele, folosite sau nu, ne-au fost înlocuite zilnic. Am găsit și ceva consumabile. Nu știu dacă se completau, deoarece noi le-am folosit doar pe ale noastre. Există oglindă cu lupă și uscător de păr. Halate nu am avut, am înțeles că se pot solicita pentru un cost suplimentar, dar nouă nu ne-au trebuit.

În hol este un dulap încăpător, bine compartimentat și seiful electronic, cu utilizare gratuită.

Curățenia din cameră a fost făcută zilnic. Am avut norocul să nimerim o cameristă foarte conștiincioasă și eficientă, camera fiind mereu terminată înainte de prânz. A fost ulterior recompensată pentru că a meritat.

Restaurantul principal a fost suficient pentru noi. Am găsit o mare varietate de mâncare, inclusiv feluri tradiționale turcești. Oricât de pretențios sau mofturos ai fi, nu ai cum să pleci nemâncat din restaurant. Personalul este amabil, serviciile sunt prompte, chiar dacă acesta nu prea cunoaște limba engleză. Nu au existat dificultăți de comunicare, nu am sesizat favorizarea altor nații. Am mâncat foarte multe fructe de sezon și nu numai.

Restaurantele cu specific nu ne-au tentat. Era destulă mâncare în cel principal.

La prânz alegeam să mâncam la snack restaurant, unde comandam dintr-un meniu. Timpul de așteptare a fost redus, chiar dacă terasa era plină.

Înghețată foarte bună am mâncat în zona amfiteatrului. Gozleme și plăcintă găseam în apropierea plajei. Pizza nu am mâncat nedorind să stau la coadă. Cartofii umpluți au fost foarte buni.

Barurile sunt multe și bine aprovizionate. Numărul băuturilor de import incluse în concept a fost mulțumitor pentru noi. Orice pahar de băutură comandam, imediat ne arau aduse și niște boluri cu mixuri de alune+migdale+fistic+caju și nachos. Cel mai bine ne-am simțit la Piano Bar, un bar liniștit și neaglomerat aflat la nivelul recepției. Aici aveam și semnal foarte bun la internet pentru a putea ține legătura cu cei dragi.

Plaja este lată, cu nisip. Intrarea în mare mă așteptam să fie mai lină, dar a fost ok. Am găsit mereu șezlonguri libere, evident că nu în primele rânduri, dar nici nu a fost nevoie să ne trezim de dimineață pentru a rezerva. Coșurile de gunoi de pe plajă erau golite de câteva ori pe zi. Apa mării a fost călduță. Aproape în fiecare zi au fost valuri.

Piscina este imensă și foarte curată. Am apreciat că nu avea clor în exces. O traversam doar pe un pod de mai multe ori pe zi. Există și o piscină cu tobogane.

Cei cu copii beneficiază de Luna Park gratuit.

Seara dansam la barul de la piscină. Se organizau și spectacole la amfiteatru, dar nu ne-a interesat să participăm.

Am văzut o ofertă în lift de a ne muta gratuit la Adam și Eva, un alt hotel al lanțului Stone, pe care l-am avut demult timp în vizor. Acum regret că nu ne-am mutat. Cred că ar fi fost o experiență interesantă.

Internetul a mers perfect în cameră, dar la piscină și la plajă era ca și inexistent.

Parcarea privată a hotelului este în afara resortului. Erau destule locuri libere. Nu au fost probleme. În Turcia nu mi-e teamă că-mi fură mașina. Riscul mai mare este să o lovească.

Am făcut check out-ul la ora 12.00, am dus bagajele la mașină, dar am rămas până seara la hotel și am beneficiat de toate facilitățile acestuia, mai puțin de cameră.

Drumul de întoarcere a fost același ca și la dus. În jurul orei 7 dimineața intram în Bulgaria, iar la ora 12 eram deja acasă.

Ce nu mi-a plăcut: resortul are un teritoriu restrâns. Nu ai unde să te plimbi seara. Nu am avut artificii, cum aveau hotelurile din jur.

Recomand hotelul, în special familiilor cu copii.

Trimis de Pus in 22.08.15 18:52:55
Validat / Publicat: 22.08.15 20:12:29
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA.

VIZUALIZĂRI: 2509 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Pus); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 76.50 EUR pe cameră

webmaster69 [22.08.15 20:04:44] »

@Pus - Câteva fotografii de pe acolo ar fi mai mult decât bine-venite... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew.php?id=7501

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA [22.08.15 22:04:33] »

@Pus -

Chiar ai ce regreta. Pentru un cuplu tânăr, fără copii, Royal Adam & Eve ar fi fost alegerea perfectă. Petrecerile organizate acolo v-ar fi plăcut cu siguranță.

Despre animație nu ai scris nimic, probabil nu a fost pe gustul tău. La 20 de ani nu știu cât de amuzant poate fi să dansezi seară de seară pe aceleași melodii vechi de prin anii 80. Nouă ne trezeau nostalgii, dar voi nici nu erați născuți la vremea respectivă.

Ai obținut un preț foarte bun pentru acest hotel.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [300] [150][10 voturi]

nicole33