ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.08.2015
DIN: Moreni
ÎNSCRIS: 02.09.11
AUG-2015

Bellevue, bon choix

Frumoasă priveliște, bună alegere am făcut. După circa 5 ore de căutări intense pe internet, cu aproximativ o lună înainte de check in, împreună cu încă două familii am rezervat trei camere duble la această vilă. Fără îndoială că a cântărit mult și peisajul căci intr-adevăr Bellevue își merită renumele de priveliște frumoasă aflată chiar în spatele vilei. De fapt potențialul peisagistic e mare in Băile Herculane dar din păcate autoritățile au lăsat în paragină această milenară stațiune. Abia acum se mai mișcă câte ceva: bordure noi a la Berceanu care cică ar fi achiziționat și băile centrale, astfalt, renovarea unor clădiri de patrimoniu etc

Proprietarii particulari de vile și pensiuni încearcă să atragă turiști sau beneficiari de tratamente balneare dar modernizarea stațiunii se mișcă încet spre foarte încet. Ștrandul Cerna e doar vopsit un pic dar tencuiala a căzut după atâta amar de ani pe ici pe colo iar la Șapte Izvoare nici n-am mai fost pentru că am auzit că toboganele nu erau funcționale și în plus, fără nici o jenă o șleahtă țigănească s-a băgat în bazin îmbrăcată și cu câinii după ei fără ca cei resposabili să intervină. Bine că n-au băgat și caii!

Dar nu despre asta mi-am propus să scriu aici ci despre locația unde am fost cazat.

Recunosc că am fost destul de stresat de faptul că se află în apropierea Regiei de Salubritate, pe lîngă pensiunea Dolce Vita cea mult hulită în ultima perioadă din cauza poziției dar mai ales a serviciilor pe care le oferă. Țin să vă anunț că Regia respectivă e dezafectată, părăsită, păzită doar de câțiva cîini comunitari și nu ajung nici un fel de mirosuri urâte în atmosferă decât doar dacă voi înșivă vă propuneți să emanați în aer așa ceva după vreo masă copioasă.

Vila Bellevue e chiar lângă stadion, un teren de fotbal sătesc, ars de soare și de dezinteres. Gazdele sunt amabile, primitoare iar sufletul acestei afaceri de familie e dna Florica care, din spusele ei, a lucrat în străinătate în Germania vreo 7 ani tot în turism după 18 ani de vechime în hotelurile din Herculane.

Am observat chiar din pozele expuse pe internet camerele mari, spațioase și la ochi, intrând în una dintre ele, respectiv camera 2, am apreciat o suprafață cam de 30 mp. Un balconaș mic dar cochet în care poți servi cafeaua de dimineață dar nu am facut-o niciodată pentru că e mult mai comod pe terasă, jos, sub bolta de viță de vie plină cu struguri. Baia e cam ca marea majoritate a celor din zonă adică un spațiu mic cu o cabină de duș cu un 0,8 pe 0,8m dar dacă hipopotamul de mine, de 120 de kg s-a descurcat, sunt sigur că nici voi nu o să aveți probleme căci vorba aia nu am venit să-mi fac sejurul în baie. La ora cazării se lucra la mansardă, acolo unde sunt apartamentele, la instalarea aparatelor de aer condiționat pentru că era o căldură înăbușitoare și sus se simțea intens cu toată izolarea termică.

Am remarcat calitatea slabă a semnalului tv în cameră dar meciul Stelei din deplasare cu Partizan nu l-am urmărit acolo ci în livingul mare cu băieții unde se vedea perfect și am urlat și eu la goluri și m-am întristat și eu la final cu toate că nu sunt stelist. Tot sejurul nu știu dacă am adunat cinci minute să mă uit la tv în cameră pentru că mă lua mai mereu somnul instantaneu după oboseala distracției de peste zi. Pentru că Băile Herculane pentru gașca noastră a fost doar un centru de cazare. În rest am colindat în lung și-n lat munții Banatului, Dunărea cea frumos curgătoare.

Am discutat destul de mult cu gazda. E bine să fii comunicativ. Chiar am fost critic observând că dacă ne conectam mai mulți la wi-fi, seara, rețeau cădea. Și gazda a admis că lucrurile sunt perfectibile și mai pot fi îmbunătățite destule (mirosul de canalizare prin lipsa unei ventilații firești din unele băi, căldura infernală de la mansardă în caz de caniculă care déjà se remedia prin montarea aparatelor de aer condiționat, etc) dar că multe din aceste neajunsuri la început de afacere în 2016 nu vor mai exista. Eu am mers pe mâna ei și consider că nu am greșit. Prețul a fost destul de corect față de condiții ba chiar aș spune ieftin mai ales pentru baia nocturnă ce am făcut-o în piscina luminată căci doar la hotelurile sau pensiunile de fițe care nu sunt multe în Herculane mai puteți face așa ceva.

În plus am înțeles de la dna Florica că în 2016 va încerca să atragă și un alt segment de turiști respectiv cei carora mâncarea de acasă, borcanul de zacuscă pe ziar, șunca sau afumatura de la un grătar ad-hoc nu le convine. În sensul ă sta dumneaei le promite un mic dejun și prânz contra cost începând cu 2016. I-am spus părerea mea despre acest subiect și am afirmat că se expune, că or să fie destui cei cărora deși nu sunt chipurile ,,sacoșari’’ ci dispun de bani or să li se pară prea scump, că le pui două ouă și două felii de salam un ceai și le iei 15 lei sau nu știu cât, că ciorba e prea acră sau prea îngustă, că felul doi a fost gătit fără ulei de măsline s. a. m. d. Cu toate argumentele mele dna consideră că eu am o părere ușor deformată despre semenii mei și că nu o să se întâmple așa ceva.

Timpul va demonstra. Că de aia e. Ca să ne demostreze dacă părerile noastre subiective vor fi împărtășite și de alții sau dacă vor fi contrazise vehement. Eu unul mă simt mulțumit de vacanța mea, de locație, de bellevue.

Trimis de damn in 21.08.15 19:03:36
Validat / Publicat: 21.08.15 20:19:26

VIZUALIZĂRI: 1754 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (damn); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P05 cafeaua cu struguri

zlatna
[31.08.15 21:52:24]

V-am spus ca merita sa va cazati la acesta pensiune.

damn, zlatna
Alte impresii din această RUBRICĂVila Bellevue: