ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.01.2010
DE Alb
DIN: BUCURESTI
ÎNSCRIS: 16.01.10
JUL-2008

Barbati- hotel Pantokrator o panorama minunata

Lafteris pantazis - Skopia

Recomand tututor hotelul Pantokrator, din localitatea Barbati, desi are 3 stele. Este situat pe coasta de est, hotelul este construit in trepte si are o panorama de vis catre mare, catre Grecia continentala si catre Albania. Statiunea Barbati este mica, cocheta, are plaja cu pietricele iar apa este limpede. Recomand acest hotel si aceasta statiune cuplurilor ptr ca este foarte romantic.

De asemenea, recomand sa achizitionati camerele de hotel superior, chiar daca veti plati un supliment, merita. Camerele clasa "superior" sunt foarte bune, sunt echipate modern, si fiecare are un stil aparte. Este foarte romantic si relaxant. Hotelul are o psicina mare cu o vedere superba catre mare, un restaurant si o terasa remarcabile.

Hotelul Pantokrator este format din mai multe cladiri, la care se urca... multe trepte... dar este un motiv in plus, pentru a face miscare... Este construit in stil traditional, stil "casute separate" panoramic, iar ultimele "casute" sunt construite in munte.

Barbati este un satuc traditional deosebit in care simtiti chemarea naturii... Chiar daca plaja din Barbati nu este de nisip fin, ci are pietricele, este foarte frumoasa, ptr ca muntele ajunge pana aproape de apa... , ...

Hotelul este situat la inaltime, si de acolo privelistea este incantatoare, desi se coboara ceva pana la plaja... dar e un motiv sa explorati locurile... Este o mare diferenta intre camerele simple si cele de lux. Luati-va un supliment ptr camera de lux, ptr ca merita.

Barbati este o locatie f. fumoasa, apa este calda, albastra, desi plaja este cu pietre este amenajata, superba si f. diferita de ceea ce obisnuiesc romanii sa inteleaga prin plaja... Plaja cu nisip fin gasiti pe coasta de vest.

Din camera hotelului vezi Grecia continentala si Albania. Este o panorama superba. Dar in momentul in care esti in apa, in Barbati si te uiti catre tarm privleistea iti taie respiratia, vezi maretia muntelui de deasupra plajei... Sunt restaurante bune in zona si ieftine. Un alt loc minunat este Nisaki... este o mica localitate imediat dupa Barbati. Viztiati si orasul Kerkyra-Corfu, sunt cateva vestigii acolo.

. In Corfu sunt si plaje de nisip, la Kavos, la Agios Gordios, Agios Georgios sau in Agios Nikolaos, pe coasta de vest. Este frumoasa si plaja Myrtiossa, desi mai izolata, dar intima. Va recomand sa luati excursia cu barca in jurul insulei (se ofera mancare la bord), sa luati neaparat excursia optionala catre Paxos si Antipaxos-care sunt doua insulite superbe-in plus, va veti distra de minune la bordul vasului si neparat sa inchiriati masina-daca va permiteti inchiriati un jeep decapotabil.

Urcati pe muntele Pantokrator cu masina.

Si coasta de vest este superba. Merita vizitata.

Oricum, a merge in Corfu fara a inchiria masina este ca si cum ati face drumul de pomana pana acolo, caci nu veti intelege nimic din insula.

Recomand Agios Gordios (sunt 2 plaje cu aceasta denumire, ambele sunt minunate), Myrthiossa- o plaja de nudisti senzationala, Marathias (in sud) - o plaja cu nisp, larga, marea cu valuri, Glyfada, Agios Georgios... cu nisp fin si incredibil... Iar plaja Marathias este superba, trebuie sa treceti pe acolo. !!! Luati pranzul la o terasa de pe malul marii din Agios Gordios......au peste delicios!!!!

Corfu este superb, daca inchiriezi masina, vizitezi cat mai multe, agentiile noastre de turism vand in general oferte ieftine dar e bine sa stiti ca pretul face diferenta... vacanta inseamna cheltuiala.

Statiunile Barbati si Nisaki pe coasta de est sunt frumoase, au niste golfulete pitoresti si Sudul cu Kavosul- este dragut -acolo sunt multi englezi, iar coasta de vest este pitoreasca...

Nu trebuie ratata nici excursia in Paxos Antipaxos sunt 2 insulite splendide si eventual o croaziera in jurul insulei. Veti fi multumiti cu siguranta. Corfu este o insula frumoasa, si sunt multe locuri pe care merita sa le descoperi cu sufletul deschis si curat.

Nu uitati: nu va asteptati sa vedeti in Corfu un fel de Monaco sau Miami sau Nisa... Corfu, ca si Zakynthos, de exemplu sunt insule traditionale, rurale, dar fermecatoare. Este un moment de liniste si contemplare.

Trimis de Alb in 25.01.10 00:39:54
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 10303 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Alb); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P02 voie buna... este timpul ptr diving!

mario 110
[25.01.10 07:52:37]

- cit a costat sejurul?

- ce regim de masa?

- ce transport?

decebal12345
[25.01.10 21:39:28]

Interesant. Nu am fost niciodata in Corfu si cum Thassos s-a cam dus de pe lista s-ar putea sa fac o incercare mai ales ca nevasta pomeneste de vreo 2-3 ani de Thassos sau Corfu.

Daca ai da niste preturi as fi recunoscator.

M-am uitat pe site-ul lor dar double room arata ca o camaruţă. O chestie mica si ingusta... Insa cele de lux arata foarte bine.

[25.01.10 23:59:56]

Hotelul merita, daca va luati camere de lux. Ptr hotelul Pantokrator platiti un supliment ptr imbunatatiri. Luati cu mic dejun sau demipensiune. Sejurul de 8 zile cu avion direct Corfu, cazare, demipensiune ar costa in jur de 600-700 EURO (cred) de persoana cu toate taxele (inclusiv cele de aeroport). Bineinteles plus banii de cheltuiala. Nu stiu ce preturi sunt in 2010... Dar va recomand sa luati mic dejun, sunt destule terase...

Cristian_h* CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
[31.01.10 02:38:32]

uups ! a sosit si muzica si cu ea si 2000 bonus bine meritat !!!

[31.01.10 19:20:32]

multumesc christian

webmasterXY*
[31.01.10 21:21:55]

Imbogatit si aceste impresii cu melodia aleasa de Cristian

[20.02.10 19:16:11]

buna!

foarte frumoase impresiile si fotografiile tale! cred ca este o destinatie care s-ar potrivi nevoilor noastre de concediu.

la vara vrem sa mergem doua sejururi in corfu - primul in agios gordis (multumiri pe aceasta cale lui ionescunic care m-a convins pentru aceasta locatie), insa ma tot razgandesc pentru al doilea sejur in ceea ce priveste statiunea.

am gasit o oferta pentru hotel pantokrator cu mic dejun inclus si as avea cateva intrebari:

cum este mancarea la acest hotel referitor la calitate si diversitate? este gen bufet?

imi poti recomanda niste taverne unde mancarea este buna si accesibila la pret? (valabil si pentru nisaki)

ceva distractie gen seri grecesti exista?

la vf. pantokrator se poate ajunge cu masina mica sau este nevoie de jeep?

circula autobuze prin aceste statiuni?

multumesc mult!

numai bine!

[21.02.10 23:10:45]

Cel mai bine este sa va luati o camera superior si mic dejun. Este o mare diferenta la hotelul Pantokrator Barbati intre camerele standard si cele superior.

Despre taverne... exista o multitudine pe langa plaja cu preturi accesibile. La fel si in Nisaki. Nu le mai stiu denumirea, dar se mananca bine.

Si statiunea Agios Gordios este frumoasa. (atentie exista 2 statiuni ambele pe coasta de vest cu aceeasi denumire).

Despre varful Pantokrator se poate ajunge cu orice fel de masina, exista si autobuze care circula frecvent, pe ruta Nisaki-Barbati-Kerkyra, dar nu cred ca ajung in varful muntelui. Strazile sunt inguste si e bine sa aveti o masina mica.

Mancarea este gen bufet, va recomand sa va luati numai mic dejun, nu va luati cina.

Micul dejun este ok, cina asa si asa. De aceea, mai bine luati mic dejun si cu cina va descurcati.

Hotelul are 3 stele, dar ce face diferenta sunt camerele superior (desi platiti un supliment, luati-va neaparat camera de lux cu vedere la mare, au si balcon), dar mancarea este la fel ptr toata lumea.

Hotelul este construit in trepte, in sensul ca sunt mai multe casute, la cele din spate (care au si privelistea cea mai ampla) se urca ceva.

Hotelul este cam la 300 de plaja cu pietricele, dar cu apa limpede si calda.

Muntele coboara foarte abrupt in apa.

Este foarte bun hotelul ca si raport calitate-pret.Are o panorama ampla asupra marii si Albaniei, o piscina mare, un bar modern.

Sttiu ca receptionerul era roman. Am fost multumiti de hotel, dar luati-va doar mic dejun.

Pe coasta de vest va recomand plaje cu nisip Marathias, Myrtiossa, Agios Gordios, Agios Nikolaos. Puteti merge si in Kavos-sunt multi englezi si multe baruri.

Nu ratati excursia in Paxos-Antipaxos.

Puteti lua si excursia cu barca de 1 zi, va ofera mancare la bord si va duce la o plaja draguta (dar apa e cam rece acolo fiind munte)

Mergeti si in orasul Kerkyra sau Corfu, aveti ce face.

Succes si vacanta placuta.

[22.02.10 20:33:16]

multumesc mult pentru aceste informatii pe care le gasesc foarte utile. review-ul tau m-a convins pentru acest hotel si aceasta statiune, am vazut si site-ul hotelului, foarte frumos!

inca o data, multumesc! numai bine!

[09.03.10 23:14:57]

Cu placere si sper sa aveti un concediu reusit.

[04.05.10 01:24:42]

Dupa f multe ore petrecute pe net in cautarea unei cazari frumoase in Corfu, am ales acest hotel deoarece este renovat in 2008, are note bune si plaja cu blue flag. Mergem la sfarsitul lunii iunie 2 adulti si un copil de 7 ani si am platit 214 euro pt 5 nopti cu demipensiune. Sper sa fie ok.

Nu avem asteptari de Antalya din punct de vedere al serviciilor, dar nu ne putem caza in orice conditii. Multi spun ca in camera stai doar sa dormi si nu conteaza cum arata, dar nu e chiar asa. Totusi esti intr-un concediu platit de tine. Meriti tot ce e mai bun.

Majoritatea locurilor de cazare din Corfu sunt ori f vechi si nerenovate, ori noi (gen pensiuni, cu studio-uri) in care lipseste cu desavarsire bunul gust, mobila e groaznica, iar la baie ce sa mai vorbim. In urma review-urilor din tripadviser m-am ingrozit, unii scriau ca au avut soparle in camera, la baie mirosea ingrozitor a canalizare, aerul conditionat nu mergea etc. Asa ca oameni buni interesati-va la greu inainte sa cumparati.

Cristian_h* CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
[04.05.10 07:32:35]

in Grecia ar mai fi o solutie, este adevarat mai ales cand nu sunt si copii, exceptand luna august cand majoritatea grecilor au concediu din experianta mea nu am avut probleme sa gasim cazare la fata locului, asa poti alege, asta bineinteles daca mergi cu masina personala!

[04.05.10 14:46:52]

Camelia X, la acest pret cred ca vei avea camera standard.

Eu plec la inceputul lunii iunie si mi-e tare teama, pentru ca am inteles ca sunt destul de sinistre aceste camere standard, ceva de genul saltele intinse pe jos.

Acum voi vedea ce va fi pentru ca nu mai am cum sa dau inapoi.

[04.05.10 16:38:45]

Camerele standard au balcon, sunt curate, zugravite, mobila curata si bine intretinuta, dar modesta.

Camerele superior sunt mobilate modern.

Mancarea este la fel ptr toata lumea.

Hotelul merita, este construit in trepte si are o panorama frumoasa.

Trebuie sa inchiriati masina si sa mergeti pe coasta de vest, acolo sunt plaje cu nisip. Va recomand Ahios Gordios - sunt 2, Marathias, Agios Nikolaos.

[04.05.10 16:52:41]

Alb, iti multumesc pentru mesaj! Ma simt mai linistita acum. Daca lenjeria si baia sunt curate atunci totul este O. K. Nu avem nevoie sa inchiriem masina pentru ca mergem cu masina. Crezi ca este posibil sa ajungem acolo intr-o zi?

Am inteles ca de anul trecut s-a redat in folosinta autostrada Egnatia Odos spre Igumenitsa.

[05.05.10 23:38:53]

Eu am fost cu avionul.

Nu stiu cam cat se face pana acolo cu masina.

Stati linistiti hotelul este foarte bun, are o panorama superba, personalul este saritor. Problema sunt protestele din Atena si criza economica.

Oricum, ocoliti Atena...

Eu deja ma ingrozesc la ideea ca plec si eu in Grecia in iunie cu avionul tot intr-o insula... si ma uit la tv si vad ce se intampla acolo si este incredibil: criza a dat peste cap totul, sunt valuri de proteste.

Sper sa se rezolve situatia acolo mai repede, ptr ca vor fi compromise multe vacante...

[06.05.10 13:25:46]

Cum vine asta: camera standard are mobila veche? Adica pozele de pe site-ul hotelului si de la multe alte agentii sunt doar de la camerele superior? In cazul asta grecii sunt niste nemernici si regret ca nu am ales tot Turcia. De ce nu sunt poze si de la camerele standard? Eu am cumparat de pe un site englezesc unde nu existau alte tipuri de camere.

[06.05.10 14:32:01]

Iti multumesc draga Alb pt toate informatiile, chiar acum m-am uitat pe voucher si nu scrie nici standard nici superior (nici alba, nici neagra), scrie twin sea view. Asta probabil este tot o strategie smechera, ca in cazul in care faci scandal pt ca nu arata camera ca in poze ei sa se scoata cumva.

[06.05.10 15:13:07]

Camelia, si eu tot de pe un site englezesc am cumparat, hotels4u se numeste, si tot asa scrie si pe voucher-ul meu.

Eu am stiut ce cumpar pentru ca m-am interesat foarte mult inainte si stiam ca exista 2 tipuri de camere.

Ca sa fiu lamurita pe deplin am trimis mail si pe site-ul englezesc si la hotel in Grecia si mi-au confirmat ca este camera standard.

Sincera sa fiu, la pretul asta (320 lire) cazare + demipensiune 2 adulti si un copil de 14 ani (7 nopti) nu-mi faceam iluzii ca iau camera luxury.

Uita-te pe site-ul hotelului ca sa-ti faci o idee click aici

[07.05.10 00:45:36]

Draga Laura 07, crede-ma ca m-am uitat inaite sa cumpar pe site-ul hotelului, ba chiar am si telefonat dar nu a raspuns nimeni si nu exista nici o poza pe site de la alte camere decat cele renovate si mobilate modern.

Nu stiu de ce tie ti se pare ca cealalta camera este "luxury", totusi este un hotel de 3 stele, are doar o mobila mai moderna. Iar pretul nu este ieftin sau chilipir, ci pretul corect.

Doar pt ca la agentiile din Romania se plateste mult mai mult nu inseamna ca daca cumparam cu pretul corect din strainatate trebuie sa ne multumim cu orice sau oricum.

Am facut studiul pietei inainte sa cumpar la tot ce inseamna agentii britanice si germane si am ales pretul cel mai bun, dar peste tot scria ca este un hotel renovat in 2008 (asta ma si facut sa-l aleg), dar nu scria ca este partial renovat sau ca sunt mai multe tipuri de camere.

[07.05.10 00:49:26]

Ideea este urmatoarea: deoarece nu am fost informata despre aceste camere diferite si nu am avut posibilitatea sa aleg, consider ca am fost inselata. Drept pt care o sa gasesc o rezolvare la fata locului, ca sunt fata desteapta si pa la 37 de ani am iesit din situatii mult mai dificile.

[17.05.10 22:08:08]

pentru camelia x

la inceputul lunii iunie am rezervat o camera dubla de lux la acest hotel cu 300 euro de persoana, 7 nopti cu demipensiune, asta in conditiile in care nu am mai gasit camere standard pentru care as fi platit cu 70 de euro mai putin (de persoana). i

ntr-adevar exista doua tipuri de camere- double de lux pentru care platesti un supliment de 70 euro de persoana si camerele standard.

cand eram in faza de tatonare, am gasit si poze cu camerele standard; pe site-ul oficial al hotelului cele mai multe poze sunt cu camerele de lux, dar

exista si una cu o camera standard si apoi am gasit si doua poze astfel de poze pe tripadvisor si am sa le postez pentru tine- p22, p23, p24.

[18.05.10 09:41:29]

Iti multumesc dianabzs, dar nu am gasit pozele.

Tu unde ai rezervat, la ei pe site?

Noi am platit la jumatatea lunii aprilie, pe travel republic, dupa ce am gasit si la altii cu diferente destul de mari de pret. Dar peste tot aveau doar un tip de camera, twin sea view.

Acum asta e, probabil ca va fi un cocediu mai de criza.

Anul trecut ne-am rupt in figuri cu 2 concedii in Antalya si Cipru la 5 stele, anul asta mai subtire.

Nu vreau sa ma gandesc de acum la ce e mai rau, vom vedea pe 26 iunie, daca putem plati diferenta.

Inca odata multumesc.

[18.05.10 21:49:23]

cu multa placere!

cu siguranta se va putea plati suplimentul pentru camera de lux.

pentru a putea vizualiza pozele atasate, trebuie sa intri direct din site-ul amfostacolo.ro pe hotelul pantokrator si pozele sunt primele trei din partea dreapta (vizualizate fara a intra in detalii rewiev).

[19.05.10 10:53:00]

In 2007 cand am fost eu incepusera sa faca renovarea completa a hotelului.

Hotelul este format din mai multe cladiri dispuse in trepte, si pe atunci cam jumatate dintre ele reau renovate, adica mobilier nou etc.

Pe atunci se platea un supliment ptr camera superior.

Acum nu mai stiu.

Cel mai bine este sa intrebati direct la receptie, sa sunati la hotel.

Baiatul de la receptie pe vremea aceea era din Romania, lucra de ani de zile la Pantokrator.

Eu zic sa nu va alarmati, hotelul este asezat foarte bine, are vedere la mare, este intim si cochet.

O sa mai pun niste poze cu camera pe care am avut-o atunci,

Succes.

ANDACRISTINA
[01.07.10 15:10:59]

Tocmai m-am intors din Corfu, statiunea Ipsos...am stat la Ipsos Beach Hotel de 3 stele...camere curate, mobilier relativ nou...amplasare intr-o gradina cu lamai si portocali....tot ceea ce am citit pe net inainte de plecare s-a adeverit...au fost numai pareri bune, la care o adaug si pe a mea...personalul e amabil, mancarea OK si arhisuficienta (am avut demipensiune, nu as fi rezistat la all inclusive, decat daca eram obeza)....statiunea mi-a placut, desi e micuta...am inchiriat o masina si am facut turul insulei...cel mai mult mi-au placut Agios Gordios si Glyfada, de pe coasta vestica...dar si Sidari din nord si Nissaki, situat in apropierea Ipsosului, langa Barbati (care pe mine nu m-a impresionat, dar, gusturile nu se discuta)...statiunile acelea sunt mai izolate, exclusiv pentru relaxare...mie mi-a placut Ipsosul pentru ca e gen orasel si e aproape de Corfu Town, deci am avut legaturi usoare spre toate zonele, cu autobuzul...nu mi-am inchipuit ca o sa imi place atat de mult...mai ca imi venea sa nu plec, sa iau avionul sau barcuta si sa ma indrept spre alte insule...mi-ar parea rau sa le vanda, cum se zvoneste...desi ma tenteaza la anul Antalya, cred ca repet experienta cu Grecia si, dupa ce epuizez insulele, ma voi duce si pe continent...

Totusi, pot sa spun ca am avut noroc...a 2-a zi dupa sosiresa in tara, am inteles ca au inceput iar grevele si s-a blocat totul...

webmasterXY*
[01.07.10 15:26:10]

@ANDACRISTINA, ar fi pacat ca aceste impresii sa ramana "ratacite" aici in loc sa stea la loc de cinste ca al doilea review aici. In josul acestei pagini vei gasi "Adauga review simplu", dai un click, apoi un copy/paste ecoului de mai sus, mai imbogatesti putin continutul si gata primul tau review pe AmFostAcolo.

Numai in acest mod impresiile tale vor putea fi citite de cei interesati de Ipsos Beach Hotel (dupa cum vezi aici se vorbeste despre un cu totul alt hotel) si, totodata, vei putea avea propria contributie la nota generala acordata hotelului. Nu uita si de fotografii, fac cat o mie de cuvinte

Multumim!

Sanziana
[01.07.10 16:17:12]

@andacristina, ai facut cumva si o plimbare cu capitanul Nemo la barbeque cu vaporasul? pentru ca am fost si eu

ANDACRISTINA
[02.07.10 10:18:33]

Din pacate, nu am mers cu vaporasul...

RaduD
[09.02.11 15:06:54]

As vrea sa imi spuneti si mie daca la hotelul Pantokrator din Corfu ati avut viespi (sau in imprejurimi). Am aflat ca viespii constitue un pericol pentru turisti, iar eu sunt alergic la intepaturile lor.

Va multumesc!

Radu D

mirelab
[09.02.11 15:28:52]

viespii constitue un pericol pentru turisti.

Nu stiu ce sa zic, viespi si/sau albine gasesti pe mai toate insulele in Grecia si sunt mai mai multe sau mai putine, mai vizibile sau mai putin vizibile in functie de anotimp. In ceea ce priveste pericolul... daca le ignori sau nu ai ghinionul sa calci pe vreuna (cum am reusit eu) nu prea ai de ce iti face griji. De obicei sunt evervante cand mananci sau bei ceva... ai senzatia ca acum vei inghiti una , dar cu un pic de atentie nu este chiar invazia lui Hickock.

Acum depinde si despre ce alergie vb. Foarte bine o intepatura poate trece cu putina sare frecata la locul faptei, cu un cub de gheata, dar de cele mai multe ori un antihistaminic sau un unguent cu cortizon in bagaje nu strica niciodata pe insule in Grecia. Daca tu stii ca ai o alergie severa, tb sa iti iei toate masurile ca vei ajunge in timp util la un centru medical pentru tratament injectabil (te interesezi de punctul medical cum ajungi, vezi care sunt conditiile, etc).

Sper totusi sa ai o vacanta linistita, viespile nu sunt un motiv pentru care sa nu mergi in Grecia

[09.02.11 17:59:05]

@RaduD

buna!

in primele doua saptamani din luna iunie 2010 am fost in corfu, in statiunea barbati, respectiv agios gordis, am inchiriat o masina si ne-am plimbat aproape in toata insula si nu am vazut nici macar o viespe sau albina. am inteles ca isi fac simtita prezenta si devin mai agasante in lunile caniculare, respectiv in iulie si august. probabil ca ar fi mai indicat sa eviti aceste luni foarte calduroase care sunt oricum mai scumpe si mai aglomerate. ideal este la inceputul lunii iunie in corfu si pe la mijlocul aceleasi lunii in thassos, cand apa marii este suficient de calda.

numai bine!

Alb, ANDACRISTINA, Camelia X, Cristian_h*, decebal12345, dianabzs, laura07*, RaduD
Alte impresii din această RUBRICĂPantokrator Hotel [Barbati]: