ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.08.2015
DIN: Cluj Napoca
ÎNSCRIS: 29.07.13
JUN-2015

Care e mai animal. Noi sau Voi?

Am ajuns si in Targu Mures si daca tot am avut timp am zis sa trecem sa vedem si Gradina Zoo, desi nu suntem incantati de ideea de astfel de gradina si nici de circ. In Cluj exista Moara de Vant (Ciurila) unde animalele sunt corespunzator ingrijite. De la inceput m-am dus cu o strangere de inima si fara asteptari... si am avut dreptate. Zona oferta multe posibilitati, spatiul este mare, frumos. Inainte de a ajunge la intrare la zoo e Platoul Cornesti, o zona amenajata cu de toate pentru toti, o zona in care copii sunt in lumea lor.

Biletul pentru Gradina Zoo este 10 lei adulti, 3 lei copii, insa sunt si oferte pentru familii (grupuri). Se pot vizita reptile, pesti, mamifere, pasari. Inca de la inceput unde e zona cu maimutele am ramas dezamagita. Zona, atat cea de afara, cat si cea din interior, sufera, mizeria e la ea acasa, animalele nu au un spatiu generos.

Pentru a face turul gradinii si a vedea linistit tot ce este de vazut e nevoie de aproximativ 2 ore. In afara de zona recent amenajata din spate, unde sunt felinele, zona bizonilor, cerbilor restul e deprimant. Doi crocodili se inghesuite intr-un acvariu mic, elefantii in interior erau intr-o mizerie maaare, in cupola mizerie, sticla murdara de nu se vedea ce animal e in spatele ei... apa majoritatii animalelor era murdara, ursii nu aveau nici mancare, nici apa, se chinuiau sa ia cu labutele printre gratii firele de iarba inca verzi. Sincer se vede ca majoritatea celor care lucreaza acolo nu e pasionata, nu se implica in ceea ce fac si din pacate animalele sunt cele care sufera. Poate se datoreaza si lipsei fondurilor, insa, daca nu sunt bani sa nu ia in grija animale si sa le faca sa sufere. Ce mi-a pus zambetul pe fata au fost puii de lei care se jucau cu leul si erau tare dragalasi si un pui de maimutica care se juca cu o nuca, foarte mic, slabut si energic, care a si atras lume in jurul custii sa il admire.

De recomandat... sunt si pro si contra, deoarece pentru adulti e putin sau mai mult deprimant, insa pentru copii e ceva dragut... recomand doar pentru cresterea bugetului si sper ca tot ce se strange este folosit pentru animale.

Trimis de andr2eea in 21.08.15 12:31:33
Validat / Publicat: 21.08.15 13:34:11
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TÎRGU MUREȘ.

VIZUALIZĂRI: 2397 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (andr2eea); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P06 Gradina Zoo Tg-Mures

sunflower [22.08.15 10:27:17] »

Grădinile zoologice din Româna sunt deprimate!

Cum treci granița însă, se schimbă situația. Am fost la Zoo Budapesta in luna decembrie, anul trecut, aproapte toate animalele erau în adăposturi mari, cu spațiu suficient, cu design spectaculos, ce recompunea specificul zonei din care provin... Și asta iarna... La noi, din păcate, spații strâmte, gratii și... aspect ce îți stârnește un profund sentiment de milă...

andr2eea [22.08.15 11:38:28] »

@sunflower - asa e, s-a incercat la noi o expozitie de fluturi, insa si ea a fost slabuta. Imi doresc sa ajuns in Budapeste pentru fluturi. Deocamdata la noi, ce am vazut eu si animalele sunt ingrijite si au conditii decente, insa majoritatea sunt animale pe care le poti intalni la noi, e Moara de Vant.

sunflower [22.08.15 13:42:52] »

O expozitie de fluturi exceptionala e la Sibiu in cadrul Muzeului de Stiinte ale naturii. Deasemenea am vizitat Casa Fluturilor de la Praid si ne-a placut.

CATAAS [22.08.15 16:04:28] »

De curand am vizitat zona Oradea-baile 1 Mai. Nu am ratat Gradina Zoologică Oradea, si nu regret. Am rămas impresionaţi de ce am vazut acolo-curăţenie, animale ingrijite, zone unde te poţi plimba sau admira animalele în voie. Sper sa reuşesc să fac în curând un review pe tema asta. O recomand cu mare plăcere!

andr2eea [22.08.15 16:06:11] »

@sunflower - Multumesc frumos de informatii, chiar nu am stiu de expozitii

andr2eea [22.08.15 16:08:18] »

@CATAAS - ma bucur sa aud ca ati gasit ceva frumos, astept impresiile mai pe larg si poze

andr2eea, CATAAS, sunflower
Alte impresii din această RUBRICĂGrădina zoo Tîrgu Mureş: