ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.08.2015
ÎNSCRIS: 30.03.10

Definiția vacanței

Dedic aceste rânduri celor care NU m-au cunoscut până acum, dar și celor care pleacă neinformați în vacanță.

Ce este vacanța?

Nu vreau o definiție din DEX, vreau ca fiecare să-și definească singur cuvântul.

Pentru fiecare înseamnă altceva. Pentru mine înseamnă un singur cuvânt: dragoste.

De ce? Nu are legătură? Eu zic că are!

Dacă te iubești, dacă te respecți, dacă iubești viața și oamenii, dacă iubești natura și tot ceea ce te înconjoară, vacanța înseamnă dragoste.

Există vacanțe de mai multe feluri: pentru distracție, pentru relaxare, pentru copii, pentru împăcare, pentru cunoaștere și cercetare.

Cele mai dulci? Cele pentru împăcare. Știți că îndrăgostiții se ceartă de dragul împăcării.

M-am născut sub o stea norocoasă: nu mi-au lipsit vacanțele, deci nu mi-a lipsit dragostea.

Cea mai frumoasă vacanță? Cea petrecută la țară, la bunici, cea cu cortul prin Europa, cea luxoasă din Turcia, cea în care m-am distrat cu prietenii în Grecia sau... nu există ”cea mai”!

Știți câți oameni nu au fost niciodată în vacanță? Mai mulți decât noi, ceilalți.

Ați avut o vacanță ratată? Nu cred! Ceva tot trebuie să apreciați: că nu ați stat prin spitale, n-ați fost la sapă sau la cules de porumb.

Cineva scria că în Grecia, la AI nu a primit apa la masă și a fost nevoit să-i dea copilului apă de la baie. Eu m-am întrebat: dar de bere o fi avut bani, săracu om?

Alții spun că nu se schimbă lenjeria la nu știu câte zile-oare de câte ori schimbă alpiniștii sacii de dormit?

Ba că pensiunea are scame, ba wc-ul nu are formă de ventuză, prosoapele nu sunt Luis Vuitton, patul scârțâie când pășești în labirintul dragostei, oglinda mă arată prea bătrână... și multe alte nemulțumiri.

NOI suntem vinovați pentru că nu ne-am informat suficient, trebuie să luăm totul așa cum e, să facem dintr-un lucru mărunt ceva fabulos și atunci vacanța se va contopi cu dragostea.

De curând, un coleg drag ne-a anunțat că nu va mai scrie pe site. Îl înțeleg, îl respect, dar nu sunt de acord cu el. Ce contează un MG sau niște puncte atâta timp cât ai unde scrie când ai ceva de scris, când oamenii așteaptă cuvintele tale cu o mare nerăbdare.

V-ați gândit că o simplă informație furnizată, poate contribui la reușita unei vacanțe pentru un prieten virtual? Mulțumirea unui om va fi nemărginită în comparație cu un MG sau cu niște puncte.

Credeți că cei bogați sunt fericiți în vacanțe? Lor de lipsește dragostea pentru oameni.

Cât timp vă bucură un răsărit de soare, un zâmbet de copil, o frunză dansând sub adierea vântului, îmbrățișările tandre ale persoanei iubite, înseamnă că iubiți și sunteți iubit, vacanța va fi o reușită.

Nu aveți bani de vacanță? Nu-i nimic! O cină romantică pregătită cu și pentru cel drag, sau poate o plimbare în parc cu copilul, vă poate face fericit.

Ce trebuie să conțină un bagaj de vacanță: niște zdrențe, câteva medicamente, câțiva bănuți, un ghid propriu de vacanță rezultat dintr-o bună informare, bună dispoziție și... o să râdeți: dragostea.

Să vă amintiți că există oameni care nu au gustat fericirea, n-au simțit fiorul dragostei, n-au văzut muntele niciodată, nu au simțit mirosul mării, nu au mâncat niciodată o prajitură.

În urmă cu 30 de ani am vizitat Auschwitz-ul. Dacă n-ați fost acolo, vă recomand cu drag, poate veți înțelege mai bine cele scrise de mine.

Îi mulțumesc lui Cornel pentru că mi-a dat șansa să vă cunosc, să învăț câte ceva de la fiecare dintre voi.

Îi mulțumesc Mariei55 pentru lecția de viață oferită, un exemplu demn de urmat.

Am râs cu Zăpăcitu, cu Căpcă1, m-am distrat cu Papone, m-am contrat cu Dabator, am colindat cu Ariciu prin țări ploioase, am vizitat muzee cu Mireille, m-am înfuriat când unii fac reclamă mascată unor locații mai puțin plăcute, virtual am călătorit cu fiecare dintre voi, sunt încântată și vă mulțumesc.

Am scris despre toate și despre nimic, dragoste sau nepăsare, las la aprecierea voastră dacă merită sau nu efortul de a vă necăji pentru nimicurile din vacanță.

Nu uitați să zâmbiți, fericirea se citește pe chip!

Trimis de krisstinna in 20.08.15 17:01:49
Validat / Publicat: 20.08.15 18:22:31

VIZUALIZĂRI: 3860 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

[1 PMA]
PUNCTAJ CRT: 0 PMA (std) PLUS 22096 PMA (din 96 voturi)
NOTĂ: Acest articol nu beneficiază de punctajul standard acordat automat.

ECOURI la acest articol - pg. 1 / 3

se afișează ecourile [1 - 30] din total 76
Testosu' [20.08.15 18:49:51] »

@krisstinna: Felicitari pentru cele scrise!!!

gettyy [20.08.15 18:59:05] »

Minunat! Minunat! Minunat!

Sunt întru totul de acord cu tine!

"Dacă dragoste nu e, nimic nu e"... !

Ne trebuie atât de puțin pentru a fi fericiți...

De noi depinde TOTUL!

Felicitări!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][0 vot]
dorgo [20.08.15 19:07:23] »

@krisstinna

In primul rand e bine de stiut ca (daca cei de la TV spun adevarul), 80% din romani nu merg in concedii, nu-si permit. Ma refer la sejururi platite prin agentii. Merg la tzara pe la neamuri sau pe la prieteni in strainatate ca sa nu plateasca cazarea si masa. La polul opus ar fi cetatenii, dupa aceeasi sursa, din Norvegia si Marea Britanie, care o-ntind cel mai des de-acasa.

Privitor la "cometele sau meteoritii" (fie chiar de aur, parafrazandu-l pe Jules Verne) care apar si dispar de pe cerul saitului, sa stii ca daca ai iesit, a doua zi te uita toti. E ca-n viata, dupa 3 zile nu mai plange nimeni dupa tine. Oamenii privesc mereu inainte, apa trece, daca privesti un rau frumos ce curge, niciodata nu vei vedea acelasi picaturi dar spectacolul raului te va incanta mereu. Azi totul e viteza, nimeni nu mai are timp de jale si lacrimi. Nimeni nu e de neinlocuit. (Cu exceptia fostului nostru conducator iubit care se naste, dupa cum se afirma in presa vremii, doar odata la 500 de ani). Uzerii cauta mereu alte surse de informare, divertisement sau distractie. Daca privesti, de la an la an, voturile ce le aduna "cei retrasi", nu vei vedea mare diferenta. (Vorba lui Eminescu "caci morti saunt cei muriti". Omenirea te uita repede. Incearca sa dispari un an de pe sait, nimeni n-o sa te mai caute. Te mai citeste doar cel interesat de cate ceva din reviurile tale. Esti apaludat si votat doar atat timp cat te produci pe scena, apoi, cand cortina a cazut, la revedere, sala se goleste. Asta e valabil cam peste tot, nu doar pe AFA. Din pacate exista multi uzeri de tipul "veni, vidi, arriverederci" pe saitul nostru.

Intr-adevar, daca esti o fire cat de cat pozitiva si optimista, n-ai voie sa ai concedii ratate. Doar faptul ca schimbi mediu monoton de la locul de munca, cu altceva, la care visezi un an intreg si care e de regula un tarm insorit de mare sau o carare ozonata de munte, e deja un castig.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][14 voturi]
Dragoș_MD [20.08.15 19:24:12] »

@krisstinna -

Aș îndrăzni să completez:

- ai avut totuși ghinionul de a fi internat în spital? Păi dacă mai citești aceste slove, înseamnă că totuși ești un norocos și ai reușit cumva să supraviețuiești, mai ales dacă întâmplarea a fost în România;

- n-ai fost la sapă? da' la sală ai bani să mergi, da?!? Păi vezi? mai bine caută un moș și mergi la el la țară și-ajută-l, că e gratis! Ba poate-ți va da și-o glajă de vin de buturugă, eco!

- cum?!? nici la porumb n-ai fost? Da' de ce? știi ce fain e? toată ziua să smulgi știuleții de pe strujeni, să-i pui în târnuri și-apoi în remorcă sau căruță... într-o zi frumoasă de toamnă târzie, cu miros de fructe coapte, de pământ reavăn, cu un codru de pâine mâncat la margine de tarla, la umbra unui salcâm, lângă o bucată de telemea și o ceapă fărmată-n pumn, udate cu o cană de apă rece din fântâna cu ciutură din capul tarlalei... ce AI?

Cum? n-aveți porumb? veniți la mine la țară, vă găsesc io de lucru!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][13 voturi]
fanespoitorul [20.08.15 19:29:59] »

@krisstinna - ba wc-ul nu are formă de ventuză

Mie nu-mi place WC-ul in forma de "nu-te-uita". Pana acum nu am gasit nici unul pe la hotelurile vazute.

Zoazore [20.08.15 20:03:58] »

@krisstinna - După așa o minune de ”filozofie”, mi-e foarte greu să mai scriu ceva! Ca să nu strivesc corola de minuni a lumii noastre turistice!

Poate, din punctul altora de vedere, vacanțele mele sunt plate, plicticoase, sărace și fade, dar pentru NOI DOI, ele sunt PARADISUL. Mergem la Albena. Fiindcă așa ne place. Și vom mai merge. Eu colecționez... liniște. Da-da! Liniște.Vreau să lenevesc, să nu-mi pese de nimic, decât de locul unde s-o fac.Am o viață foarte agitată, așa că, odata pe an, o săptămână, vreau să NU FAC NIMIC!

Nu se schimbă lenjeria zilnic! Ei și? Acasă o schimb zilnic? Nici prosoapele! Așa, și? Nici eu nu le schimb zilnic. Nu se mătură de zece ori pe zi! Eu, acasa, n-am timp nici măcar zilnic! Șmotrul îl fac la sfârșit de săptămână.

Odată, mai demult, am zis eu p-aici că lumea e ca o oglindă: dacă-i zâmbești, îți va zâmbi!

Să zâmbim mai des și-atunci și lumea va fi mai frumoasă! Vacanțele sunt în lume! De aici rezultă că (aici fiecare scrie ce rezultă din pedeveul lui)

Mulțumesc mult, @cristinaoranici!

Vacanțe însorite!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][8 voturi]
fanespoitorul [20.08.15 20:08:52] »

@Zoazore - Poate, din punctul altora de vedere, vacanțele mele sunt plate, plicticoase, sărace și fade

NU te cred. Si eu urmaresc doar liniste si sa ne simtim bine si nu conteaza de cate ori s-a schimbat cearceasul sau de cate ori schimba prosoapele. Si daca gasesc ceva de mancare astfel incat sa nu dau in purgatie si ceva de baut cat de cat OK, inseamna ca am o super vacanta.

Cele bune sa se adune cele rele sa se spele

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][2 voturi]
Zoazore [20.08.15 20:30:49] »

@fanespoitorul - Coane Fănică, am citit mul printre rânduri. Darnoi, românii, avem multe proverbe frumoase cu urși, caravane, câini...

Că și voi iubiți Albena fix din aceleași motive ca și noi, e cu totul altceva.

De multe ori am găsit nereguli, dar le-am tratat cu haz de necaz, ne-am distrat, n-am făcut crize de nervi și nici n-am înjurat partidul și poporul. Ba am făcut motiv de bucurie și de distracție! Și neregulile chiar s-au rezolvat. Pe bune!

Dacă am LINIȘTE (liniștea aia profundă, pornită din suflet), eu am CEA MAI FRUMOASĂ VACANȚĂ!

@cristinaoranici - asta-i definiția mea pentu vacanță: LINIȘTE. Din pacea asta sufletească rezultă și dragostea.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][3 voturi]
fanespoitorul [20.08.15 20:36:06] »

@Zoazore - CORECT. Si noi la fel

adryana [20.08.15 21:04:59] »

@krisstinna, da, cam asa stau lucrurile cu vacanta.

Daca nu pui dragoste in tot ce faci nu prea iese nimic. Eu as mai adauga ca cei care merg in vacanta fara sa se intereseze dinainte unde anume pleaca ori nu se respecta suficient ori au diverse alte motive: nu au timp, nu au rabdarea sa o faca, nu au chef si sunt prea comozi si asteapta mura-n gura informatii sau pur si simplu le place surpriza de la fata locului. Uita ca de multe ori surpriza poate fi una urata si atunci spun ca e pacat de timpul pierdut, de banii dati si mai ales de zilele de concediu ratate. Un lucru este totusi clar: oamenii sunt diferiti si au conceptii diferite, pretentii diferite, unora le place ceea ce tie nu iti va placea niciodata. Pentru tine o cazare excelenta s-ar putea ca pentru altul sa fie un adevarat dezastru si asta nu numai la cazare ci si la mancare, plaja, etc. De aici vin si impresiile diferite din vacante. Sa nu uitam totusi ca sunt multi care nu au fost niciodata in strainatate, multi nu au vazut cum arata marea, muntele si cei care scriu ca la hoteluri de 5 stele au murit de foame si au mancat paine cu masline sau au murit de sete, ar fi bine sa faca un concediu la tara la cules de roade, unde sa manance din traista la umbra pomilor, le-ar prinde bine asa ceva.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][5 voturi]
papone [20.08.15 21:33:53] »

@krisstinna - Frumos scris! Si extrem de corect!

Ştiţi câţi oameni nu au fost niciodată în vacanţă? Mai mulţi decât noi, ceilalţi. Aţi avut o vacanţă ratată? Nu cred! Ceva tot trebuie să apreciaţi: că nu aţi stat prin spitale, n-aţi fost la sapă sau la cules de porumb.

Asta nici daca o coceam io mult si bine, n-o puteam spune mai bine! Pentru ca intr-adevar exista extrem de multi oameni care se pot plange despre orice, dar nu despre o vacanta

Cineva scria că în Grecia, la AI nu a primit apa la masă şi a fost nevoit să-i dea copilului apă de la baie. Eu m-am întrebat: dar de bere o fi avut bani, săracu om?

A avut, dar de bere, nu de apa la copil Si oricum, mult mai putini decat daca ar fi mers doar cu cazare si ar fi facut ce-ar fi vrut el cu diferenta de bani. Iar aici nu cred ca se include problema dragostei nici daca te chinui.

PS: Stiu, nu puteam sa lipsesc eu la o filozofare Multumesc pentru mentionarea in articol si ma bucur ca (inca) mai distrez pe cineva

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][3 voturi]
dorgo [20.08.15 22:10:44] »

@Zoazore - uneori ecourile sunt mai faine decat filozofia in sine, filozofie care deschide doar o poarta spre pestera lui Aladin, cutia Pandorei sau te impinge in labirintul minotaurului din Teba si-al Ariadnei... @motaneata era tare in ecouri, mai ales cicladiene dar acum si-a cam pierdut ciclicitatea si a intrat in, cum sa zic eu, in pauza... eu in concediu umblu ca un titrez (uneori ma-ntorc mai obosit decat plec) ca sa acumulez senzatii si imagini noi de care ma bucur si ma relaxez altadata, mai tarziu, uneori tocmai in sezonul toamna-iarna. Ciudat, nu? Fiecare om vede altfel concediul care e foarte personalizat. Linistea incerc sa mi-o asigur noaptea caci oricum omul isi doarme 33% din viata sa, si e mare pacat, caci el oricum doarme mult, inainte de-a se naste si dupa ce da coltul.

@adryana

Am avut odata o discutie in contradictoriu, cat un review lung, parca era scris de @aeerdna (andreea scris in oglinda) pe vremuri, cu un amic... cum e mai bine? sa-ti pregatesti tot concediul in amanunt sau sa iti trasezi numai niste linii generale? Eu eram adeptul liniilor generale si lasand loc si surprizelor, amicu meu, l nu si nu... ma intreb, daca tu vezi 3-4 filmulete pe youtube cu destinatia, plus citesti totul despre ea, plus mai privesti si 100 de imagini pe "google images", atunci locul iti devine atat de familial, incat nu mai are rost sa mergi acolo... dar poate gresesc... oricum, momentul in care vei savura un suflaki intr-un port din Elada, asezonat cu sos de cipuri si calatorind mental (din cauza cipurilor) prin toata insula, ca apoi sa iei ferry spre o alta insula in care vei servi un tsatsiki plin cu carduri de memorie, fara sa mai vizitezi nimic, nu e departe... (suna prea SF?)

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][3 voturi]
puiutea [20.08.15 23:21:30] »

Vacanta? Dar, stimata colega, toata viata poate fi o vacanta! Daca exista dragoste! O copilarie fericita, fara certuri in familie, o scoala urmata cu placere si admiratie pentru dascal, o pasiune perfectionata intr-o facultate, un servici cu colegi buni, o casnicie unde dragostea e dublata de respectul pentru partenerul de viata, niste urmasi conceputi din dragoste si cu dragoste, niste prieteni de-o viata, nu seamana toate astea cu o vacanta fara sfarsit? Oare nu asta ne-am dorit cu totii? Camera mica? Masa si mai mica? Plaja minuscula? Intr-o luna le-ai uitat, faci alte planuri, importante sunt cele enumerate de mine mai sus! E prea mult??

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][5 voturi]
Zoazore [20.08.15 23:37:04] »

@dorgo -

Dar n-am zis că dorm! Am zis că lenevesc. Asta însemnând că citesc (mult, și doar cărți scrise pe hârtie), admir marea, pădurea sau doar cerul, dezleg rebus... Fac orice să-mi relaxez singurul neuron rămas în viață.

Plimbări de cât vreau eu ca timp sau lungime... (de-aia nu mi-a prea plăcut circuitul ăla în Corfu. Prea în viteză!)

Liniștea, pacea mea interioara mi-o asigur doar odată pe an, în vacanță.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][4 voturi]
Zoazore [20.08.15 23:42:03] »

@puiutea - Teoretic nu, practic... Sunt prea mulți săraci sufletește, care aleargă doar pentru bani și lux, uitând că viața e alcătuită, de fapt din ce zici matale mai sus.

Și-atunci, ce-ar fi trebuit să fie vacanță, e un șir infinit de frustrări: camera mică, efectiv n-a avut ce mânca, nu s-a măturat camera de hăăăt, juma de oră, nisipul e de granulatie 1,8 în loc de 0,3... d-astea!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][2 voturi]
puiutea [20.08.15 23:50:49] »

@Dragos: Ai uitat sa mentionezi " distractia" de final : urcatul tarnelor (cosurilor) de porumb in patul si rasturnarea lor prin aruncare Mai adauga, te rog, si capatanile "acordate" cu succes stalpilor ce sustin acoperisul In rest, e bine!

puiutea [20.08.15 23:57:09] »

@Zoazore: Da, asta anul asta, DALAS... da las' ca la anu' le aratam noi lor (sau ei noua??) Vedem noi!

elviramvio [21.08.15 07:40:40] »

@krisstinna -

Frumos, inteligent si de luat invatatura pentru multi. Pentru ca am facut concedii si la cort in pustie si cu trenul in tinerete, pentru ca stiu cum este sa vrei doar natura, bucurie, oameni placuti pe care sa-i cunosti pe unde mergi, istorie, pentru ca imi fac "temele" inainte de a pleca undeva (se intampla uneori sa fie si "hai ca vedem acolo", timpul, bata-l norocu), pentru ca nu fac depresie din orice moft si pentru multe altele pe care le-ati scris aici, pe scurt, pentru ca o vacanta este pentru mine o adevarata evadare din rutina zilnica spre o boema controlata, va felicit cu mult drag.

Vacante cat mai frumoase sa aveti!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][2 voturi]
adryana [21.08.15 07:42:29] »

@puiutea, ce ai spus tu este un vis, un ideal, in realitate nu exista chiar daca ne-am dori asta.

@dorgo, ai dreptate pana la un punct. Eu sunt adepta vacantelor pregatite din vreme, imi plac vacantele, le iubesc, pun mult suflet si pasiune cand pregatesc o vacanta si pana acum nu am mers la ,,plesneala'' niciodata.Nu imi plac surprizele de genul asta, e prea riscant cand e vorba de mai multi, nu doar de tine. Planificarea unei vacante nu inseamna pentru mine sa aflu totul, totul e prea mult si fiecare intelege altfel acest ,,tot''. Mie imi place sa stiu de la inceput unde merg, adica in ce zona, ce am in jur, cam cum e hotelul in general, ce pot vedea in zona, daca merita sau nu sa merg acolo cititind pe mai multe site-uri despre locatia respectiva. Si te asigur ca stiind aceste lucruri dinainte, cand ajung la fata locului alte mici detalii zilnice, excursile facute m-au determinat sa iubesc fiecare zi din vacanta. Chiar daca am vazut poze si impresii din concediile altora, nu se compara cu ce traiesc eu cu adevarat cand ajung acolo. Dar pentru toate astea in mare masura conteaza si banii pe care ii aloci unei vacante. Asta ca sa nu trecem in extrema cealalta, a viselor si sa visam ca ne-am cazat la Susesi Deluxe, de ex., cand noi avem bani in buzunar doar pentru un sejur mult mai ieftin, adica ne permitem sa dam pe o intreaga vacanta cat am da pe o singura noapte la Susesi. Trebuie sa fim realisti.

Hai sa va mai spun un secret: pentru vacanta care se apropie am solicitat ajutorul fetitei mele pentru a alege dintre multele obiective turistice, cu localizari GPS, preturi, poze.Ce a rezultat ? ceva minunat.Fiica mea a vazut in fotografii niste locuri extraordinar de frumoase si spun sincer ca este cea mai dorita vacanta din viata ei,tocmai pentru ca i-am solicitat ajutorul. Multa sanatate tuturor si vacante cat mai reusite sa aveti.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][10 voturi]
sunflower [21.08.15 08:00:05] »

Da, sunt de acord!!! Fericirea se naste din lucruri simple. Totul e să luăm frumosul din ceea ce trăim, simtim, experimentam... Atitudinea pozitivă, o minima (macar) documentare, o strângere de mana, un zâmbet sugubat si multa dragoste pt. copii, partener, natura, călătorii... acestea sunt si pt. mine ingredientele vacantei perfecte... Vacante sub seninul dragostei sa avem cu totii!!!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][8 voturi]
Michaell [21.08.15 11:13:20] »

@dorgo -...

80% din romani nu merg in concedii, nu-si permit.

Cu citeva zile in urma am facut greseala de a vizita statiunea Sovata. O inghesuiala si ingramadeala cum inca n-am vazut in viata mea. Am renuntat la rezervare, la tratament... la tot si am disparut cit am putut de repede. Nici la Praid nu am mai ajuns...

Daca asa arata o statiune atunci cand doar 80% dintre locuitori tarii respective isi permit sa mearga in vacanta atunci nu indraznesc sa-mi inchipui cum ar arata aceasi statiune daca procentajul ar fi mai ridicat.

Straini nu erau aproape deloc in schimb virstnici (necajiti cu pensii mici) din toata tara... -

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][2 voturi]
kelyboy [21.08.15 12:47:57] »

Cata dreptate poti sa ai!

O data, fiind cazat intr-o anumita locatie cu familia - nu spun care - am gasit dupa televizor un soricel decedat (cautam o priza), ce crezi, am facut scandal la management, am sculat tot hotelul, m-am luat la tranta cu receptionera? Nu!

Am tras frumusel dulapiorul la loc iar la plecare I-am spus receptionerei sa ridice cadavrul, sa nu care cumva ca si alt turist curios sa nu pateasca ca si mine, si cine stie, sa aibe vre-un soc, sau mai rau, sa-si puna in cap tot familionul pentru tot restul sejurului...

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][3 voturi]
neimportant [21.08.15 13:26:57] »

Știi că mi-ai pus ”râșnița” în mișcare? ... Adică m-ai făcut să privesc altfel ultimele două sezoane estivale pe care le-am trecut cu... dragoste. N-am reclamat nimic (și aș fi avut destule), nu din comoditate, feeria zămislită de vacanțele petrecute alături de cei dragi a fost peste diversele inconveniente întâlnite.

Bagajul de vacanță spartan pe care l-ai descris asigură satisfacția mult căutată în special ultimelor două secțiuni, cele din sfera intangibilului corazon. Prozaic, mi-aș îngădui să completez cu ceva ingrediente care pot totuși să lipsească, dar dacă-s luate, vacanța are alt gust. Bunăoară, o carte de citit în afara ghidului, o frânghie de vreo 2-3 m (pentru zvântarea estetică, la vedere, a zdrențelor de care ai pomenit, nu pentru altceva...), o ”șurubelniță” pentru acțiuni intempestive și o ”lanternă” necesară inspirării neiluminaților de pretutindeni...

Fii amabil, iubit vei fi - Ut ameris, amabilis esto

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][5 voturi]
Zoazore [21.08.15 14:01:45] »

@zapacitu - Ha-ha! Ca o ingineră ce mă aflu, eu am în poșetă șurubelniță, izolir-band, lanternă, ruletă... Nu, ruj n-am! Ba chiar, câteodată și frânghie!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][1 vot]
dorgo [21.08.15 15:42:27] »

@Michaell - La Sovata sau Praid, dac-ai nimerit in week-end, pai atunci sa stii ca multi din acei turisti sunt veniti din orasele din imprejurimi, turisti ce vin dimineata si pleca seara, achita cei 25-28 de lei intrarea, la ora 10, adica nu! coada se fomeaza la 9,30, pentru a prinde un loc pe "plaja de scandura" (prea mica) si acolo raman pana la ora 18, cand se anunta parasirea lacului. Intre orele 13 si 15 mai exista o perioada de interdictie la balaceala, se pune lantul, motivata stiintifica ar fi ca "heliotermia", (incalzirea direct de la soare) a apei lacului trebuie mentinuta prin reasezarea straturilor de apa sarata si dulce. Michaell, pune-te in pielea sovateniltor, ce traiesc mai ales din turism, 3 luni pe an... lacul e deschis intre 15 iunie si 15 septembrie (parca), deci el trebuie sa functioneze in aceasta peroada la capacitate maxima. Chiar si cand ploua, apa din lac e calda, ea nu scade sub 36 grade (la 1-1,5 medti adancime). Tot asa e si la Praid. La Praid a aparut si un SPA, pe langa strandul sarat. Noi cei din Tg. Mures, ne bucuram ca avem 4 statiuni balneare (Sangeoriu Mures, Ideciu, Sovata, Praid) pe o raza de 70 de km, chiar daca e inghesuiala vara. Poti, daca doresti sa faci baie si la bazele de tratament de la hotel Danubius sau la hotel Alunis, in conditii civilizate, in orice perioada a anului dar costa mai mult. Mai exista si lacul Alunis, langa lacul Ursu. Treaba cu 80% dintre romanii care nu-si fac concedii prin agentii turistice (lucru ce poate fi monitorizat), o cred. Ei gasesc alte cai... se cupleaza 2 familii si pleaca pe cont propriu, sau se cazeaza la "cetatean", camping, etc si impart banii de cazare si benzina. Sau pleaca la neamuri la tzara sau in strainatate.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][2 voturi]
Michaell [21.08.15 16:02:18] »

@dorgo - Revin pentru ati spune ca am ramas foarte dezamagit. Am disparut din statiune si nu voi mai revenii in umratorul timp cu siguranta.

Toata statiunea plina cu masini de la intrare si pina in ultimul colt. Totul iti da impresia unei mari masinarii de facut bani. Valea Prahovei inclusiv Sinaia e o nimica toata fata de haosul pe care l-am intilnit la Sovata.

Eu vin dintr-o zona cu sute de mii de masini si oameni - am cautat umpic de liniste, racoare si relaxare - am gasit exact contrariu. La noi in Sighisoara acelasi lucru...

Noroc ca am unde sa ma retrag... ca daca nu as inebunii.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][3 voturi]
krisstinna [21.08.15 16:55:52] »

@Testosu - Mulțumesc!

krisstinna [21.08.15 16:57:30] »

@gettyy - Suntem pe aceeași lungime de undă. Îți mulțumesc!

krisstinna [21.08.15 17:06:27] »

@dorgo - E o onoare pentru mine vizita ta.

Nu am interacționat cu tine până acum, mă bucur că ai spart gheața!

Îi respect pe toți cei care au scris pe site, scriu și vor mai scrie.

Chiar dacă dispar de pe site, nu toți oamenii mă vor uita - în ceea ce mă privește.

Consider că e important și cum dispari!

Dacă o faci pe mutește, poate vei fi uitat, poate nu, sau poate ai motive întemeiate.

Eu am avut grijă să strălucesc la întâlnirile AFA și vreau să cred că zâmbetul meu și buna dispoziție nu vor fi uitate niciodată.

Îți mulțumesc!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][1 vot]
krisstinna [21.08.15 17:17:45] »

@Dragos - Am avut (din păcate) ghinionul de a fi internată în spital de foarte multe ori, am zile de spitalizare mai multe decât zilele de vacanță dintr-un an, ale unui om normal, am supraviețuit pentru că am avut noroc, dar și pentru că iubesc viața.

Datorită faptului că știu să sap și-mi place munca, am primit în dar de la moșul meu, casa bunicilor, cu terenul aferent, un loc drag inimii mele, un loc în care amintirile îmi răscolesc simțurile.

Cum? n-aveți porumb? veniți la mine la țară, vă găsesc io de lucru!

- vai dar ce m-ai nimerit! chiar am de lucru!

Mulțumesc, mă onorează vizita ta!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][1 vot]

21 utilizatori sunt abonaţi la urmărirea acestui fir de discuţie (primesc instiinţări la adăugarea unui ecou):
adryana, ANILU, avoc, calatorul, corinka, dorgo, elviramvio, fanespoitorul, icristis, Kalimachi, kelyboy, kiwivik, maria55, Michaell, michaella, Mihai18, mishu, neimportant, SUFLETEL, sunflower, Zoazore
Alte articole din această RUBRICĂFilozofări de suflet (mai puţin turistice):