ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.08.2015
AUG-2015

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 4 MIN

Mi-am retrait copilaria in 5 zile

Am reusit sa ajungem in Gardaland datorita unor buni amici care ne-au cazat la San Bonifacio (la vreo 40 km de Gardaland).

Ce este Gardalandul? Un parc de distractie cum probabil putini au reusit sa vada... Ce stim noi de pe litoralul nostru sau pe unde am mai fost nu are nici o legatura cu acest imens complex de montagne-russe, rauri tumultoase, calatorii in lumi de mult apuse, trenulete, caluti, s. a. m. d.

M-a surprins din start PARCAREA... IMENSA, impartita in cateva parcele distincte numerotate A, B... pana pe la H parca... Nu am reusit sa ajungem niciodata la ora 10 (cand se deschide parcul) dar pot sa va spun ca la 11, 11 si ceva greu mai gaseai un loc de parcare chiar si prin zonele G sau H. Ideal ar fi pentu cei care pasesc pentru prima oara in parc sa fie insotiti de cineva care a mai fost in zona (si eventual are abonament pentru a nu mai plati parcarea - 5 euro). Daca nu aveti aceasta posibilitate, parcati unde reusiti (va recomand zonele G-H, in celelalte parti este aproape imposibil sa gasesti un loc liber) si indreptati-va inspre partea stanga unde este intrarea.

Aici a aici... Pentru cei care stau doar 1 zi e simplu - bilet si gata, se poate intra in parc. Cei care doresc sa intre mai mult de 2 zile atunci clar abonament. Da, dar de care? Am avut aceasta dilema vreo 2 luni si nici asa n-am reusit sa fac chiar cele mai bune alegeri.

Acum au 3 versiuni : 52 e (nu ofera decat parcarea gratuita si parca intrari la Sea Life - care va spun sincer m-a dezamagit, mai bine mergeti in Parcul Natural Viva care este la cativa km in apropiere si puteti vedea acolo mai multe). 62 e (cu 10 intrari rapide la cateva atractii - e recomadabil pentru un copil cu inaltimea intre 110-140 cm) si 72 e (astea sunt de 2 tipuri family si adrenaline, VIP Family ofera intrari rapide (treaba asta cu intrarile rapide este esentiala in perioadele de varf, cum am fost noi, cozile erau intre 30-60 min la principalele atractii iar pe caldurile care au fost era aproape imposibil sa rezisti atata timp.

Cat despre intrarile expres preturile sunt intre 7 si 5 euro) la Jungle Rapids (niste barci rotunde care aluneca de-alungul unui rau, Fuga da Atlantide (cum spune si titlul o cursa prin Atlantida intr-o barca care are 2 caderi rapide si in rest e o plimbare linistita de-a lungul unui rau (atentie copii sub 110 cm nu au acces aici SUNT FOARTE STRICTI LA REGULILE ASTEA), Mammut (un rollercoaster cu 3 urcusuri si tot atatea coboriri in viteza - sincer sa fiu mie mi s-a parut cel mai horror nu neaparat datorita vitezei ci mai ales a hurducaturilor si a faptului ca nu stateai intr-un scaun asigurat bine (ca la Raptor, Blue Tornado sau Oblivion) ci intr-o bancuta ca la un tren personal (aici au acces copii peste 100 cm), I Corsari (am fost o singura data acolo, e o calatorie pe sub pamant cu niste corsari carae ataca o cetate, etc etc - nimic impresionant), Ortobruco Tour (un rollecoaster pentru cei mai timizi si copii mici);

Abonamentul VIP adrenaline ofera intrari rapide la principalele atractii ale parcului "OBLIVION - THE BLACK HOLE", Blue Tornado, Raptor, Magic Mountain, Space Vertigo - pe acesta in recomand celor carora nu le este frica ca timp de 20-40 sec sa cada liber timp de 4 sec (Oblivion), sa fie rasturnati, rasuciti, etc etc...

Mie personal imi pare extrem da rau ca nu mi-am luat acest abonament datorita faptului ca amicilor mei nu au crezut ca ma voi urca in aceste atractii si mi-au recomandat varianta family (deh fiecare cu ale lui)...

Am avut noroc cumva cu aceste calduri cand afara erau 40 grade parcul a fost mai liber si am prins cozi de cateva minute la Raptor, Blue Tornado, Magic Mountain... Recordul a fost intr-o zi cand la Raptor coada era de 1 min... Cred ca m-am dat de 4-5 ori pana cand s-a prins lumea din parc si s-a aglomerat :)

In alta ordine de idei, preturile destul de piperate in parc: 5e portia mare de cartofi prajiti, 3 e un suc de 1/2 l...

Ce este bun este faptul ca te lasa sa intri cu absolout orice mancare/baut in parc pe care le poti lasa linistit in zona de servit masa. Exact la intrare, in partea stanga, este un fel de cort imens cu mese si cateva umbrele... Nu s-a atins nimeni de ei, ore intregi cat am lasat rucsacii izotermi acolo.

Ca alte informatii despre excursia noastra in Italia as mai putea adauga pretul benzinei ~1,7-1,8e pe autostrada (de acea recomand sa luati din statiile mici din orase unde pretul este ~1,5-1,6 - de multe ori acestea sunt benzinarii cu plata la automat), taxele de autostrada de vreo 7e/100 km...

Trimis de johnnybegoode in 20.08.15 09:45:00
    Validat / Publicat: 20.08.15 10:50:15
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ITALIA.

VIZUALIZĂRI: 5155 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (johnnybegoode); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

• Alte impresii din această RUBRICĂGardaland (parc de distracții):