Pensiunea 'La Marele Moft'

înscris/ă în 27.06.11
AUG-2015
nu stiu

Omul sfinteste locul

o pensiune superba la slanic prahova. Remarcabil amenajata, stil, confort si curatenie la nivel inalt.

Intrand in Slanic dinspre Ploiesti se urca spre pensiune pe un drumeag ingust de munte din pietris. Ascunsa in spatele portilor inalte se ascunde "La marele moft", o pensiune cu putine camere dar cu multa personalitate, oglinda celei ce i-a dat viata: D-na Magda.

Am locuit pentru trei zile intr-un colt de rai. Camera ca dealtfel intrega pensiune este mobilata cu suflet, detalii nenumarate m-au facut in fiecare zi sa ma bucur de ceeace vad in jurul meu.

O combinatie discreta de stiluri ce armonizeaza pefect, dantela din "La Medeleni" cu gobelin austriac, in calitate de varf.

Curatenie fara cusur, lenjerie fara pata, mobila perfect conservata, gradina bine intretinuta, piscina super-curata.

Insa cel mai mult conteaza omul: D-na Magda cu intregul personal. Cei ce sunt acolo stiu si simt ce si cum trebuie sa faca astfel incat omul care le trece pragul sa se simta minunat si sa plece cu bucurie in suflet acasa.

Un loc deosebit pentru cei ce vor sa petreaca ceva timp departe de tumultul oraselor, de stres, sedinte, termene si programari.

Impresii încărcate de vreausastiu in 19.08.2015 23:52:12

Validat / Publicat: 20.08.15 00:54:08

• Alte destinații turistice prin care a fost: Venezuela, Porto Rico, Jamaica, Republica Dominicana, Curacao, Aruba, USA, Franta, Austria, Ungaria, Cehia, Slovacia,

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (vreausastiu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  3150 PMA (din 6 voturi) nota2

[20.08.15 00:53:52]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Pensiunea 'La Marele Moft', SLĂNIC" (deja existentă pe sait)

- vreausastiu
[20.08.15 01:04:17]

Cele mai frumoase momente

am stat si m-am gandit mult pana am gasit un titlu. As fi vrut sa scriu " der wahre Beruf des Menschen ist, zu sich selbst zu kommen", citatul ii apartine lui Hermann Hesse si caracterizeaza in ochii mei pe deplin aceste cateva zile petrecute la Slanic. De cum am intrat in curtea casei D-nei Magda o intrebare a inceput sa-mi dea tarcoale: " Care este motivatia celui care a conceput acest loc? ".

"La marele moft" este o poarta deschisa spre sufletul cuiva. Normal ca eu sunt o turista care in cautare de cazare am luat prima pensiune de patru stele care mi-a sarit in fata masinii in Slanic. Dar nu am primit doar cazare, am primit mult mai mult de atat. Casa "La marele moft" este pentru cei ce vor sa se rupa de cotidian, sa doarma in lenjerie cu dantela si perdele albe la fereastra, sa miroasa in jurul lor a curat, sa se lase treziti doar de cocos la rasarit de soare.

Casa aceasta este pentru cei ce vad frumosul in detaliu, pentru cei ce cauta liniste si o vorba buna si cugetata. Oamenii casei sunt cu sufletul acolo, de la camerele intr-un stil aparte amenajate si pana la micul dejun sau cina se simte si se vede inima lor. Este un loc special cu oameni speciali.

Pe scurt: "La marele moft" este o "pensiune" cu stil amenajata, piscina in cea mai buna stare de functionare, curatenie ireprosabila, mancare de calitate superioara si bauturi fine! Frumos ar fi ca cei ce se duc acolo sa priveasca cu respect acesta lucrare si sa realizeze ce se ascunde in spatele perfectiunii.

"Adevarata meserie a omului este de a se gasi pe sine. " Hermann Hesse

BY WEBM: Text trimis spre publicare ca review. Cum nu sunt acceptate două seturi de impresii -- şi mai ales două seturi de note, care să contribuie dublu la media pensiunii, din partea aceluiaşi autor, din acelaşi sejur, a fost mutat ca ecou, la articolul imediat anterior, al aceluiaşi autor.