ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.08.2015
DIN: Targu-Jiu
ÎNSCRIS: 08.07.14
JUN-2015

Lefkada – insula sălbatică cu plaje frumoase

Anul acesta am petrecut prima parte a sejurului din Grecia în stațiunea Nidri, din insula Lefkada. E destul de greu să scrii despre această destinație turistică după ce au fost scrise foarte multe review-uri pe această temă, dar întrucât suntem diferiți și percepem lucrurile în propriile moduri, am să vă povestesc cum ne-am petrecut noi cele 5 zile în care am stat aici.

Ziua 1

Am ajuns în Lefkada în jurul orelor 11.00 și am poposit pentru aproximativ două ore în Lefkada Town sau Levkas, capitala insulei. Aș dori să îi atenționez pe cei care vin aici să evite sosirea la ore fixe, pentru că astfel vor fi nevoiți să aștepte ceva timp la podul mobil (noi am așteptat cam 12-15 minute) situat lângă ruinele cetății. Acest lucru se întâplă pentru a permite plecarea / sosirea vaselor din / în portul Levkas.

După ce am vizitat orașul Levkas (frumos dar foarte aglomerat) și am servit un café frappe la o terasă situată pe faleză, ne-am îndreptat către Nidri. După ce ne-am cazat la Cosmos Studios ( impresii aici), am ieșit să servim masa și să luăm pulsul orașului. Întrucât pensiunea în care am fost cazați este situată pe strada principală, după numai 300 m de mers spre sud pe aceasta am ajuns la taverna Tasty. Deoarece aici erau 7-8 persoane la mese, ne-am așezat și noi, stomacul făcându-ne să nu mai căutăm altă tavernă și să încercăm preparatele de aici. Am comandat souvlaki (7,5 euro / porție) și pot spune că am făcut o alegere foarte bună, a fost cel mai bun preparat de acest fel dintre cele încercate de mine în sejurul din acest an.

După ce am rezolvat problema mesei, ne-am îndreptat spre port, pentru a ne interesa de croaziera în jurul insulelor ionice. Din review-urile citite pe AFA, ne hotărâsem încă din țară să mergem cu vasul Makedonia Palace, cel mai nou și cu cele mai bune dotări. Ajunși în port am constatat că vasul era plecat, așa că am căutat taverna El Greko, știind că proprietara acesteia este sora căpitanului Kostas de pe vasul menționat mai sus. Aici i-am întâlnit pe cei 2 frați români care lucrează la această tavernă, Ioan fiind cel de la care am achiziționat excursia pentru a treia zi a sejurului.

Nidri este cea mai dezvoltată și animată stațiune din Lefkada. Aici sunt numeroase magazine, taverne, centre de închiriere autoturisme și /sau scutere, din port se pot achiziționa diverse excursii. Seară, după ora 19.00 pe strada din centru stațiunii accesul cu vehiculelor este interzis pentru a facilita accesul pietonal.

În după amiaza zilei am explorat plaja din Nidri, o plajă modestă, un mix de nisip cu pietricele, dar totuși este cea mai bună plajă dintre cele de pe partea estică a insulei.

Ziua a 2-a

Întrucât cumpăraserăm excursia opțională pentru a treia zi a sejurului, ne-am adaptat planurile și am planificat pentru această zi vizitarea Mânăstirii Faneromeni, a satului Agios Nikitas, precum și a plajelor din acest / din jurul acestui sat.

Mânăstirea Faneromeni, situată la numai 3 Km de capitala Lefkada Town, impresionează nu numai prin frumusețea ei, ci și datorită minigrădinii zoologice pe care o puteți vedea în partea dreaptă după ce intrați pe poarta mânăstirii.

După plecarea de la Mânăstirea Faneromeni ne-am îndreptat spre satul Agios Nikitas, dar înainte de a ajunge în acesta am văzut indicatorul cu plaja Pefkoulia. Am coborât puțin pe drumul care duce spre plajă și foarte aproape am întâlnit o parcare generoasă. Plaja este lungă, sălbatică, cu nisip și câteva pietricele la intrarea în apa de culoarea turcuazului. Pe plajă este amenajată o zonă cu șezlonguri și umbrele, în spatele căreia găsește o terasă. Nefiind situată foarte aproape de localități, plaja este destul de pustie, în ciuda faptului că este una dintre cele mai exotice plaje din Lefkada.

În satul Agios Nikitas am ajuns după parcurgere a numai 1 km. Deși este destul de mic, putând fi vizitat într-un timp destul de scurt, este un sat pitoresc și totuși cea mai mare așezare de pe coasta de vest.

După ce am lăsat mașina pe marginea drumului în centrul satului, am coborât spre mare pe o străduță cu acces pietonal unde erau concentrate foarte multe taverne și magazine mici. Deoarece se făcuse ora pentru masa de prânz, ne-am oprit la o tavernă, unde serveau masa mai multe persoane. Mâncarea a fost gustoasă dar nimic ieșit din comun, așa că nu am reținut numele acesteia. Ceea ce am remarcat la tavernele din acest sat este faptul că sunt mai multe pisici decât la cele din Nidri și că sunt mai urâcioase.

Plaja, situată într-un mic golf înconjurat de stânci este micuță și îngustă, destul de aglomerată, dar frumoasă. Pe această plajă nu există șezlonguri, apa se adâncește treptat și are aceeași culoare frumoasă ca și la Pefkoulia, care poate fi văzută de pe plajă sau din apă.

Ziua a 3-a

Această zi a fost ocupată de croaziera în jurul insulelor ionice: Kefalonia, Ithaka, Meganisi, Scorpio, Sparti, Kastri și Maduri. Întrucât mi-am propus să scriu un review separat depre această excursie, acum mă rezum la a preciza că am mers cu vasul Makedonia Palace și am achiziționat excursia la prețul de 20 E / persoană.

Ziua a 4-a

În această zi ne-am îndreptat către partea de sud și vest a insulei, propunându-ne vizitarea stațiunii Vasiliki și a plajei Egremni, cea pe care nu am reușit să o vedem în croaziera organizată în jurul insulelor ionice deși era trecută în pliantul de prezentare, dar aceasta este altă poveste despre care voi scrie în review-ul dedicat croazierei în jurul insulelor ionice.

Fiind situată la numai 20 km de Nidri, în Vasiliki am ajuns repede și am parcat mașina în zona portului. Stațiunea este micuță și pitorească, fiind cunoscută pentru wind-surfing. Plaja de aici mi-a plăcut foarte mult datorită faptului că are nisip fin și intrare lină în apă, unde găsim același nisip fin. Vă recomand să mergeți la plajă în partea opusă portului, lângă acesta plaja este amenajată cu pietre.

În apropierea plajei sunt mai multe hoteluri / pensiuni cu locuri de joacă pentru copii și spații verzi, fapt ce face din Vasiliki o stațiune recomandată pentru familiile cu copii.

După plajă și baie în Vasiliki ne-am îndreptat spre plaja Egremni. Este una din cele mai frumoase, dar cea mai greu accesibilă plajă din Lefkada. Pentru a ajunge la ea se coboară 350 de trepte. Plaja este foarte lungă, destul de lată și foarte frumoasă. Este amenajată cu șezlonguri și umbrele de soare, dar este suficient loc și pentru cei care doresc să stea pe prosop sau cearceaf.

La întoarcerea spre Nidri, pe după ce am trecut de Vasiliki am observat un indicator către Sivota care ne arăta că sunt doar 2 km până în acolo. Micuța stațiune este amplasată de jur împrejurul unui mic golf. Plaja bineînțeles, este micuță, cu pietriș, fără șezlonguri, iar apa, acea culoare verzuie specifică plajelor de pe coasta de est.

Ziua a 5-a

Această ultima zi am dedicat-o stațiunii Nidri. Dimineața și după-amiaza am fost la plajă aici, iar la orele 11.00 am plecat să vizităm cascada Dimosari. Distanța de aproximativ 4 km până la cascadă am parcurs-o cu mașina, din centrul stațiunii am urmat indicatorul către cascadă, trecând pe lângă niște livezi de măslini, lămâi și portocali. După ce am lăsat mașina într-o parcare neamenajată situată lângă o tavernă, am mers pe o potecă aproximativ 10 minute până la cascadă. Drumul din dreptul tavernei măsoară 350 m și a fost relaxant iar peisajele până la cascadă și cascada sunt foarte frumoase.

Recomandări despre taverne

În general în Nidri tavernele sunt Ok, au preparate proaspete și gustoase sau cel puțin așa a fost la tavernele cărora le-am trecut pragul. În continuare eu voi recomanda câteva taverne, însă acest lucru nu înseamnă că celelalte taverne nu oferă servicii de calitate și nu merită să le treceți pragul.

The Barrel, dacă am enumerat-o la început nu înseamnă că și este prima în top, nu mi-am propus să fac așa ceva, dar este o tavernă de luat în calcul. Am servit masa de câteva ori la această tavernă și am fost mulțumiți de servire și calitatea preparatelor. Aici primiți din partea casei o sticlă 1 L de apă rece, precum și o gustare constând dintr-un amestec de ulei de măsline și oțet balsamic. La masa de prânz din partea casei se oferă desert un păhărel de înghețată.

Simposio, o tavernă Ok, aici am servit masa într-o seară când era organizată seară grecească (se organizează din 2 în două zile). Mâncarea a fost gustoasă, prețurile OK și am avut parte de multă bună dispoziție. La această tavernă lucrează și un român care se numește George. Acesta vă poate îndruma în alegerea preparatelor.

Mama Mia – situată în partea de sud a falezei, este o tavernă la care se creează o atmosferă deosebită de 2 ori pe săptămână: miercurea și sâmbăta, adică atunci când se organizează seară grecească. Proprietarul acesteia, pe numele său Spiros, participă activ la reușita programul artistic. Acesta a cântat la trompetă alături de cei 3 membri ai formației și a dansat împreună cu una dintre angajatele sale zorba, sirtacki și alte dansuri grecești, invitând și turiștii la dans.

Tasty- am mai făcut referire la această tavernă în partea referitoare la prima zi de ședere în Nidri.

Concluzii și recomandări

-Lefkada este o insulă sălbatică, dar pentru a vă bucura cu adevărat de frumusețile ei aveți nevoie de mașină, dacă veniți cu avionul luați în calcul închirierea uneia;

-În Lefkada veți descoperi multe plaje frumoase, toate fiind situate pe partea vestică a insulei. Majoritatea merită vizitate, dar plajele Porto Katsiki, Egremni și Katisma, din punctul meu de vedere sunt must see;

-Cea mai animată stațiune din Lefkada este Nydri, are multe taverne magazine, posibilități de distracție, excursii opționale, dar plaja și apa nu se ridică la nivelul celor din vest;

-Cea mai liniștită stațiune este Agios Nikitas, situată pe partea de vest, în apropierea capitalei Levkas;

-Familiilor cu copii le recomand stațiunea Vasiliki, pentru plaja cu nisip fin (mergeți în partea opusă portului) și intrarea lină în apă;

-Nu ar fi rău să aveți papuci de apă, nu atât de frica aricilor de mare (eu nu am văzut și nu am auzit pe nimeni să fi văzut, dar asta nu însemnă că alți turiști nu pot întâlni), ci pentru faptul că pietrele din apă care pot fi întâlnite pe mai multe plaje vă pot răni la picioare;

-Capitala Levkas, Mânăstirea Faneromeni și cascada Dimosari sunt alte obiective care merită vizitate, din punctul meu de vedere orice turist care ajunge în Lefkada nu terbuie să rateze aceste obiective;

-Insula este înconjurată de o șosea din care se ajunge în orașele / satele și plajele importante ale acesteia. Între localitățile importante din insulă se poate ajunge și cu autubuzul care are plecare din capitală.

În încheiere recomand vizitarea insulei Lefkada, pentru peisajele sălbatice și plajele sale superbe, pentru atmosfera din stațiunile sale.

Vacanțe frumoase vă doresc!

Trimis de costy69 in 19.08.15 22:44:19
Validat / Publicat: 20.08.15 01:12:31
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 9655 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (costy69); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P16 Plaja Porto Katsiki

costy69 [19.08.15 23:28:34] »

@costy69 - webmaster, rog atașarea următorului clip:

https:www.youtube.com/watch?v=OkSG8H43R44

Mulțumesc!

webmaster [20.08.15 01:14:05] »

costy69 [20.08.15 07:06:12] »

@webmaster: Multumesc frumos!

alinafulg [20.08.15 16:22:01] »

@costy69 - Am avut cazare in urma cu cativa ani, deasupra de Taverna Mama Mia, atmosfera era intradevar deosebita iar Nidri noua ne-a placut mult chiar daca era un pic mai departe de vestitele plaje din vest.

costy69 [20.08.15 17:40:51] »

@alinafulg - Mulțumesc pentru vizită și vot!

Și nouă ne-a plăcut Nidri. De fapt asta am căutat, o stațiune animată. Știam că plaja nu este una din cele mai bune, dar în Lefkada nu e de stat ci de umblat. Singurul lucru legat de Lefkada pe care-l regret este că am stat doar 5 zile, e puțin.

Numai bine!

alinafulg [20.08.15 18:24:27] »

@costy69 - Si noi am stat doar 5 zile in Lefkada, dar in acea vacanta am mai stat anterior 7 zile in Halkidiki Kalithea.

costy69 [21.08.15 19:23:08] »

@alinafulg - După cele 5 zile din Lefkada am mai stat și noi 3 zile în Parga. Eu am vrut să spun că 5 zile în Lefkada au fost puține pentru că nu am reușit să văd mai multe plaje. Cine știe când mai ajung acolo? La câte locuri frumoase sunt (pe care mi le pot permite, bineînțeles) încerc să nu merg de 2 ori în același loc.

alinafulg, costy69
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Nidri și împrejurimile: