ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.08.2015
ÎNSCRIS: 16.07.15
JUL-2015

Vom reveni cu drag!

Pentru ca ne-am indragostit iremediabil si ireversibil de Arieseni, de Apuseni, dar nu in ultimul rand de fam. Avram care ne-a fost gazda la pensiunea Poarta Ariesului, le suntem suntem datori oamenilor si locului sa ne exprimam placerea si bucuria ca i-am descoperit si sa le multumim si prin aceste randuri.

Am ales Apusenii pentru acest concediu pentru ceea ce aveam de vizitat (zona se batea/dezbatea in consiliul de familie cu Maramures, dar... poate alta data :)), insa nici nu banuiam ce concediu de vis ne astepta.

Am ales asadar zona, unde ne cazam? Si pentru ca fetita noastra ne-a spus ferm ca vrea cazare cu piscina, pentru ca nu mergem anul acesta la mare... marea noatra ne-a scarbit anul trecut, scuze, dar asta e..., am cautat dupa urmatoarele criterii: piscina si permis animale... Lady, o bichonitza de 1 an si jumat ne-a spus si ea ferm ca nu ramane acasa :)).

Nu sunt multe optiuni in zona, ne-am convins, ori prea scump, ori cu piscina exterioara, ceea ce era exclus. Chiar nu ne doream sa ne clantzane dintii in piscina. Pe short list sau the only list erau SkiAlpin si Poarta Ariesului. Am sunat la a 2-a pentru ca am vazut in poze curtea maaaaare - piscina pentru copil, curte pentru catel, toata lumea happy.

Ne-a raspuns Dna. Mariana cu o voce calda, dar "de profesoara", cum spune sotul meu. Incredere castigata de la telefon, rezervat, abia asteptam, lesinati fiind de caldurile de iad din Bucuresti. Eram pe AMR rau de tot.

Fam. Avram, proprietarii pensiunii, nu ne-au dezamagit pe tot parcusrul sejurului, din contra ne-au surprins de fiecare data in mod placut, ne-au convins ca oamenii din Apuseni sunt oameni, niciodata nu ne-au spus ca nu se poate la vreuna din solicitarile noastre. Ba chiar o data ne-au servit masa de seara la 12 noaptea!! , intorsi fiind noi dintr-un traseu de munte lung si greu, lesinati de foame. Ne cerem scuze inca o data ca i-am tinut treji pana la aceasta ora si le multumim din suflet!!! Nu o sa se mai intample! Si inca ceva despre fam. Avram: el foarte haios, tot timpul o lasa pe Lady sa ii fugareasca ratele, spunea ca le mai plimba si pe ele, ea, Dna. Mariana, foarte serioasa si niciodata grabita, oricata treaba avea, vorba sotului, "mergea, parca plutea".

Pensiunea este asezata pe malul raului Aries, dar ce spun eu, Ariesul trece prin curtea pensiunii, am avut camera cu vedere si auz la el, am vrea si azi sa il mai auzim, in loc de zgomotul stupid si fara rost din Bucuresti. In curtea imensa poti face plaja, la iarna poti sa te dai cu sania pana in Aries, te poti juca volei, fotbal, badminton, te poti rostogoli, poti face spagatul, sfoara - v. fii-mea - poti alerga ratele sau alerga de jur imprejurul curtii, daca esti caine :).

Micul dejun, pranzul sau cina poti sa le iei in bucataria interioara, in sala de mese de la parter, de la etajul intai sau de la etajul doi sau, cel mai minunat, in foisorul de langa Aries. De fapt ai 2 foisoare, unul imediat ce iesi din pensiune, spre curte, mai micut si unul chiar langa Aries, cu vedere de ansamblu asupa zonei. Unde vrei tu, Dna. Mariana iti aduce mancarea pe care a pregatit-o cu toata dragostea, garantam ca si dupa o portie de cartofi prajiti va veti linge pe degete, dar si dupa preparatele traditionale. Asa cum cred ca am mai spus aici, totul este posibil, si atunci cand este vorba de mancare.

Camerele sunt modeste, curate, functionale, utile, ai dat drumul la apa calda, a venit, patul nu scartaie, salteaua buna, patul suplimentar foarte bun, daca nu e libera camera tripla, ca in cazul nostru. Peisajul din oricare camera este de vis, ca ai vedere spre Aries, ca ai vedere spre sosea, pe care noaptea chiar nu circula masini, deci nu-i deranj. Spun asta, pentru ca noi ne-am prelungit sejurul cu inca o zi si, pentru ca aici nu mai era nimic liber, nici macar sa ne mutam dintr-o camera in alta :((, ne-am mutat peste drum, in Cabana Andreea, cabana fratelui D-nei Mariana, unde am avut camera "pe fata" si nu se auzea nimic noaptea. Cine sa mai circule la ore tarzii? Si daca mai trece vreo masina ratacita, nu o auzi la ce somn ai de la aerul de munte si eventual un traseu de munte. Si spun ca si peisajul dinspre sosea este frumos, pentru ca imediat dupa sosea vine dealul pe care te poti catara dupa o masa copioasa. De altfel, de jur imprejurul pensiunii sunt peisaje de vis si trasee sa tot urci si cobori.

Am vazut si restul camerelor, nu-i vorba de noroc, toate sunt ok.

Buuun, piscina, punctul de atractie maxim. Sunt multe pensiuni in zona Apusenilor cu piscina exterioara, dar putine sau chiar foarte putine cu piscina interioara. Dl. Avram este inginer de meserie, a gandit-o singur, foloseste apa de rau pe care o filtreaza, ca deh! , fiintele padurii - umane sau animale - prin nu stiu ce sistem destept conceput tot de el, asa ca va balaciti intr-o apa de rau, la minim, MI-NIM 30gr Celsius, cu o adancime de 1.20m si 1.40m. Da, are 2 adancimi, pentru cine vrea sa faca scufundari, dar e foarte dreapta :). Imi placea foarte mult ca majoritatea turistilor, dupa ce isi incordau muschii prjn Muntii Apusenilor, seara se relaxau la piscina... vedeti, inca un motiv ca piscina sa fie acoperita :). Fetita mea abia astepta sa se termine haladuiala prin munti, sa ajunga in piscina. Si, avand o adancime potrivita pentru copii, nu trebuia sa intram si noi de fiecare data, se descurca si singura, nestiind foarte bine sa inoate.

Pentru cei care vin cu de-ale gurii de acasa, exista un frigider incapator doar al turistilor, amplasat in sala de mese de la parter, acces la bucatarie sa-ti prepari singur/a micul dejun, ciorba, friptura, daca te tii tare si nu vrei nimic din bucataria D-nei Mariana... dar cred eu ca nu o sa rezisti mult :)

Ce sa va mai spun... ? am umblat mult prin tara asta, dar ca in Apuseni si ca la Poartea Ariesului nici unde nu ne-am simtit atat de bine. Si am stat la pensiuni mai pretentiose si ca lux, si ca pret... palesc in fata acesteia din atatea motive. Motiv pentru care, Doamnia-Ajuta :), vorba motilor, si la anul tot aici vom fi in concediu. Si pentru ca ne-am simtit extraordinar, si pentru ca mai avem de explorat multe. Si la nici una din celelalte zone vizitate sau pensiuni unde am stat nu ne-am dorit sa revenim, dar aici Vom reveni! :)

Trimis de iuliaioana in 19.08.15 16:06:29
Validat / Publicat: 19.08.15 20:06:17
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ARIEȘENI [AB]. A mai fost în/la: Valea Prahovei, Bran-Moieciu, Gorj, Valea Oltului, Bucovina, Dobrogea, Vrancea, Transalpina, Transfagarasan

VIZUALIZĂRI: 2595 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (iuliaioana); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[19.08.15 19:32:38]

Bun review de debut, merită remarcat

@iuliaioana: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

iuliaioanaAUTOR REVIEW
    [20.08.15 18:58:49]

@webmaster10 - va multumesc pentru incurajare, de mult vroiam sa debutez , dar bine ca am facut-o cu Poarta Ariesului.

mult succes in continuare si voua.

sogal*
    [08.10.16 11:18:17]

Buna ziua. Am o singura întrebare : Daca v-ați simțit atât de bine, pensiunea fiind deosebita, oamenii excepționali si locurile de vis, ce v-a determinat sa nu acordați nota maxima? Multumesc!

iuliaioana, sogal*
    Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Poarta Arieșului [Bubești]: