ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.08.2015
DIN: Cluj-Napoca
ÎNSCRIS: 15.08.15
AUG-2015

Cetatea medievala Sighisoara - escala pe drumul de intoarcere catre casa

Luna august 2015, pe la mijloc. Concediu, destul de scurt, ca atat putem de la serviciu. Ne hotaram sa profitam la maxim de el. Asa ca ne facem din timp rezervare la o pensiune din Bran. A fost frumos, voi face un review numai despre pensiune, in zilele urmatoare, voi atasa si niste poze semnificative.

La finalul concediului, pe drumul catre casa, ne hotaram sa facem un efort si sa vizitam cetatea medievala a Sighisoarei, in drumurile noastre prin tara nu am apucat sa intram aici.

Chiar la baza dealului pe care este cocotata cetatea, se afla o parcare, nu foarte mare dar nici foarte mica, plina ochi de masini. Dupa doua ture prin parcare si nici un loc liber, il ochim pe baiatul care incaseaza tichetele si il rugam sa ne rezolve cumva. Foarte amabil, ne gaseste un loc, cam inghesuit, langa niste scari, dar problema este rezolvata.

Linistiti ca masina e in siguranta, purcedem la drum. Cetatea e situata pe un deal, oarecum in centrul orasului, asa ca avem de urcat si de coborat. Nu e foarte greu, scarile alterneaza cu stradute mai mult sau mai putin inguste, cu pante nu foarte obositoare. Fiind luni, muzeele sau obiectivele mai importante nu se pot vizita (de exemplu turnul cu ceas), fiind inchise. Asa ca, nu ne-a ramas de facut decat sa strabatem strazile si stradutele, de la un cap la altul. Totul este amenajat si renovat corespunzator, casele (locuite - o mare parte) sunt zugravite in culori vii, strazile sunt pavate cu piatra cubica sau piatra de rau. Nota 10 pentru acest aspect, se vede ca s-a muncit! Ma bucur ca totul arata frumos si ingrijit, este plin de turisti, romani si straini, si ar fi pacat sa ne facem de rusine!

Am ajuns si la scara acoperita, lunga si destul de dificil de urcat, dar, cu un pic de efort, se poate cuceri! La finalul scarii, se ajunge in varful dealului, unde se gaseste o biserica in stil gotic (inchisa, fiind luni) si un liceu german. Ma gandesc la saracii copii, au ce urca si cobori in fiecare zi!

Toate stradutele sunt intesate de magazine de suveniruri, mai mari sau mai mici. Suvenirurile sunt cam la fel peste tot, cu mici variatiuni.

Ne-a apucat o ploaie zdravana, am reusit sa ne refugiem langa o casa, la fel ca si toti turistii, care pe unde au apucat. Dupa ploaie, fiind ora mesei, am hotarat sa ne parcam fizicele intr-o locanta, sa servim ceva cu specific local. Fatalitate, toate erau pline! Se pare ca turistii, mai mult sau mai putin speriati de ploaie, au navalit si ocupat restaurantele. Intr-un final, am gasit o pizzerie, mai la baza dealului, destul de decenta, atat din punct de vedere al conditiilor cat si al produselor servite. Nu am asteptat prea mult, in 35 minute eram deja satui si pregatiti de drumul de intoarcere catre casa.

Recomand cetatea Sighisoarei, are acel farmec medieval de care te poti indragosti si poti experimenta o intoarcere in timp intr-un burg transilvanean.

Trimis de Lucian_1971 in 19.08.15 10:08:43
Validat / Publicat: 19.08.15 12:20:38
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SIGHIȘOARA [MS].

VIZUALIZĂRI: 2151 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Lucian_1971); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P06 Casuta de langa biserica din varful dealului, nu m-am prins a cui era, probabil a clopotarului :)))

Lucian_1971AUTOR REVIEW
[20.08.15 17:19:46]

Multumesc pentru voturile de la poze!

Lucian_1971
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Sighișoara şi împrejurimile: