ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.08.2015
ÎNSCRIS: 10.03.08
AUG-2015

Se poate si mai bine

Dupa o saptamana de concediu la mare in Grecia, am poposit si in Bulgaria pentru un sejur de patru zile la Green Wood Hotel & Spa din Bansko. Rezervarile le facusem din timp, zona o cunosteam bine din alte vacante, hotelul parea o. k., nota pe booking era 8,3. Deci, hai si la munte.

Trecerea din Grecia in Bulgaria am facut-o prin vama Esochi. Din orasul grecesc Drama, soseaua strabate un drum bun, dar serpuit, peste munte pana la vama. In vama doar o singura masina, asa ca am intrat repede si usor in Bulgaria. De aici pe o sosea ce parea proaspat refacuta se merge o bucata buna de drum, paralel cu raul Nestos. Din vama si pana la hotel, in aproximativ o ora, am parcurs cei 77 de km.

Odata ajunsi la hotel am primit imediat camerele noastre. Am luat bagajele, si hai la lift cu ele. Noi am avut camera la etajul intai, iar prietenii nostrii la etajul doi. Desi am rezervat doua camere identice, ele trebuiau sa aiba printe altele chicineta si feon, dar nu a fost chia asa. Una avea chicineta si una nu, una avea feon si alta nu.

Am coborat la receptie sa discut despre aceste lipsuri si am fost intrebat daca chiar am nevoie de chicineta in camera deoarece avem all inclusive. Daca asa am ales sa fie camera inseamna ca avem nevoie, mai ales ca am platit pentru aceasta. Nu s-a gasit nici o solutie si astfel noi am ramas in aceeiasi camera. La cealalta problema legata de uscatorul de par am avut success, primind unul de la receptie.

Masina am parcat-o pe o alee de langa hotel. Hotelul dispune si de parcare subterana, insa am vazut ca aceasta este folosita ca depozit de materiale.

In holul hotelului se gaseu mai multe locuri de recreere. Gaseai aici o sala cu diverse jocuri, o sala de fitness, o masa de billiard si o masa de tenis.

Tot aici era si un bar de la care puteai servi ce vroiai contra cost.

La subsol se afla piscina interioara si salile de SPA.

Restaurantul era mare si avea doar mese in interior. Afara puteai sta la masute doar la un suc sau la o cafea si cu conditia ca bauturile sa fie servite in pahare de plastic de unica folosinta. In prima zi am fost socati cand un ospatar a venit la noi, la masa de langa piscina, cu pahare de plastic in care ne-a desertat bauturile si cafelele.

Mancare era destul de diversa. Gaseai ce sa pui in farfurie, insa in primele doua zile rosiile taiate si bucatile de pepene verde au fost marea majoritate borsite. Nu se puteau manca. La micul dejun se putea servi dintr-o rama de lemn fagure de miere. Pentru noi aceasta a fost o noutate.

La bauturi a fost mai rau ca la mancare. Daca cineva dorea o bere se facea in spatele lui o ditamai coada, si asta deoarece de la dozator curgea intodeauna mai multa spuma decat bere. Pentru mine a fost prima data cand desi am avut all inclusive am cumparat bautura de la bar. Sortimentul de bauturi a fost doar de vreo cinci feluri, bulgaresti, si de o slaba calitate.

Camerele au fost mari si cu balcon, dar pe balcon nu era decat un uscator de rufe. Acesta l-am folosit pentru uscarea prosoapelor si a halatelor de baie dupa ce faceam baie in piscine.

Wi fi-ul mergea bine peste tot.

Piscina exterioara era destul de mare si avea si sectiune pentru copii. Din cauza ca nu avea sistem de recirculare a apei, tot timpul erau varsate in ea recipiente cu clor. Din aceasta cauza apa avea un miros puternic de clor. Piscina interioara era un pic mai mica, insa si ea mirosea puternic a clor. In jurul piscinei exterioare erau asezate sezlonguri si umbrelute insa insuficient de multe raportat la numarul mare de turisti. Tot langa piscina era si o zona cu baldachine, insa acestea erau cu plata.

Terenul de langa piscina avea gazon, si aici gaseai si un mic loc de joaca pentru copii.

Tot in curtea interioara se aflau si doua foisoare. Unul mai mic cu masa si bancute, si altul mai mare, situat chiar langa piscina, cu mese si scaune. Aici in seara de sambata, un DJ a incercat sa faca o discoteca in aer liber.

Camerele noastre au fost mari. Am avut paturi duble, dulap, noptiere, birou, tv cu ecran plat, frigider, telefon, masa cu doua scaune si cuier. In camera cu chicineta aveai la dispozitie un cuptor cu microunde si o cana de fiert apa, insa nu aveai nici un fel de vesela la dispozitie. In fiecare camera am avut doar cate doua pahare.

Baia a fost mare. Dusul era cu cabina, iar cu apa calda nu au fost probleme deoarece fiecare baie avea boilerul ei. Am avut la dispozitie halate, papuci, prosoape curate si articole de toaleta.

Curatenie se facea zilnic in camera, iar prosoapele si lenjeria le-au schimbat in a treia zi. Dupa ce faceau curat i-ti lasau in camera si doua bomboane de ciocolata. Cateodata uitau si te trezeai dupaamiaza cu femeia de servici ciocanind la usa ca sa-ti ofere bomboanele.

Camerele au fost racorose, curate si linistite si au avut vedere spre munte. Dar pana la munte vedeai si terenurile din jur, neingrijite sau cu constructii incepute si neterminate.

Zona orasului Bansko este foarte frumoasa. Poti face drumetii, poti urca pana la 2000 de metri cu masina sau poti ajunge cu telegondola la Banderitsa, care este un loc minunat.

Poti vizita la pas orasul vechi, poti manca la una din multele taverne, mehana, cum le zic ei, sau poti intra in multele magazine din centru, cele mai multe avand la vanzare echipament sportiv, in special pentru ski.

Zona Bansko merita din plin vizitata insa la cazare aveti grija. Noi am stat in Bansko si in alti ani, insa in hoteluri mult mai bune ca acesta. Iar ca un ultim sfat, renuntati la all inclusive. Nu se merita. In oras sau pe munte se poate manca foarte bine si ieftin, iar portiile sunt foarte mari.

Va doresc vacante placate oriunde veti ajunge.

Trimis de cristimicle in 19.08.15 05:23:02
Validat / Publicat: 19.08.15 06:57:17
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA.

VIZUALIZĂRI: 2477 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cristimicle); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P04 Curtea interioara
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 53.10 EUR pe cameră

calatorul [22.06.16 16:59:35] »

Multumim pentru informatii si pozele lamuritoare, ma bucur sa adaug votul pentru SB. Vacante frumoase!

calatorul
    Alte impresii din această RUBRICĂGreen Wood Hotel & SPA: