ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.08.2015
DIN: Targu-Jiu
ÎNSCRIS: 08.07.14
JUN-2015

Hotelul Asteri Metsovo - o bună variantă de cazare intermediară în drumul spre insulele ionice

Anul acesta ne-am petrecut vacanța în insula Lefkada și pentru că distanța este destul de mare, am optat pentru cazare intermediară. Citind diverse review-uri (pe AFA bineînțeles) am decis să rezervăm o camera dublă pentru o noapte la Hotelul Asteri Metsovo, în pitorescul orășel … Metsovo. Încă de la început doresc să aduc mulțumiri tuturor celor care au scris despre această destinație și m-au ”convins” să mă cazez aici, nu am regretat.

Hotelul

Este situat la doar 250 – 300 m de centrul orașului, fiind o construcție tradițională compusă din 2 corpuri cu 2 etaje, legate între ele printr-un hol.

Subsolul este destinat parcării, parterul este ocupat de recepție, bar și spațiul de relaxare, la etajul 1 sunt camere, iar la etajul 2 sunt camere și restaurantul.

Hotelul dispune de un lift cu care se poate ajunge din parcarea subterană până la etajul 2, deci căratul bagajelor nu este o problemă pentru cei care sunt cazați în primul corp al hotelului, cel cu recepția.

Cazarea

Rezervarea am făcut-o pe Booking încă din decembrie, ținând cont de imaginile, impresiile și nota mare pe care o are hotelul. Trebuie să precizez că toate acestea se confirmă.

Am ajuns la hotel seara la ora 18.30 și m-am prezentat la recepție cu rezervarea listată la imprimantă. Ne-a întâmpinat proprietarul, dl. Aristidis, care ne-a ajutat să cărăm bagajele de la mașină și ne-a cazat imediat. După ce am rezolvat formalitățile de cazare am ieșit să facem o plimbare prin oraș, moment în care am cunoscut-o și pe soția acestuia, d-na Urania, o aromâncă plină de viață și comunicativă. Aceasta ne-a invitat la o cafea și un pahar de țuică, dar, întrucât ora era destul de înaintată, am amânat-o pentru a doua zi (doar cafeaua). Știind că suntem din România, ne-a cerut să vorbim în limba română, fiind convinsă că ne vom înțelege pentru că suntem ”frați”, și a avut dreptate. Dacă nu ne înțelegeam în română-aromână, treceam pe engleză, iar dacă și așa eram în impas existau semnele.

Lobby-ul este un spațiu foarte generos, aici găsim recepția, în dreapta o zonă cu măsuțe înconjurate de băncuțe din lemn ornate cu țesături tradiționale, un șemineu, iar în stânga recepției, barul. Tot spațiul destinat lobby-ului este decorat cu multe icoane și țesături tradiționale. Acest lucru nu este întâmplător, la parterul hotelului, într-un spațiu mai retras se poate observa un război de țesut.

Camera

Camera noastră a fost una dublă, situată la etajul 1, destul de spațioasă, mobilierul de calitate, confecționat în mare parte din lemn de brad, foarte bine finisat și lăcuit.

În cameră am avut un pat dublu generos cu saltea de bună calitate, 2 noptiere, o măsuță cu 2 fotolii, telefon, frigider de mărime medie, televizor, dulap pentru haine foarte spațios și cu multe umerașe, oglindă și o masă îngustă.

Pereții camerei sunt acoperiți cu lambriu confecționat din lemn de brad desigur, iar pardoseala este mochetată, aceasta fiind însă puțin cam uzată.

Semnalul Wi-Fi este disponibil în tot hotelul și a funcționat în condiții foarte bune.

Lenjeria și prosoapele au fost de foarte bună calitate și curate. Deoarece nu am stat decât o noapte aici nu pot preciza dacă se face curățenie în fiecare zi și la câte zile se schimbă lenjeria, dar pot spune că în tot hotelul a fost curat.

Camera nu are chicinetă și nu dispune de instalație de aer condiționat. Fiind zonă de munte, la jumătatea lunii iunie nu am resimțit lipsa acestuia, dimpotrivă, afară era răcoare și noaptea a trebuit să ne acoperim cu pătura.

Baia a fost destul de îngustă, placată cu gresie și faianță, foarte curată și amenajată cu tot ce este necesar, inclusiv uscător de păr. Consumabilele asigurate au fost săpun și hârtie igienică. Singurul minus pe care pot să-l semnalez este lipsa perdelei la duș.

Balconul nu este foarte mare dar suficient pentru a încăpea cu ușurință o măsuță și două scaune, locul unde se poate servi cafeaua dimineața și de unde se pot admira Munții Pindului care sunt situați în apropiere. De fapt, în acest hotel din orice balcon pot fi admirați acești munți.

Micul dejun

Restaurantul este situat la etajul 2, fiind un spațiu generos care cred că a fost dimensionat pentru cel puțin 60 de persoane. La fel ca și spațiul destinat pentru relaxare și pereții restaurantului sunt plini de icoane și țesături tradiționale.

În prețul cazării am avut inclus doar micul dejun. Acesta nu a fost foarte diversificat, dar de bună calitate și îndestulător. A fost servit chiar de către proprietară și a constat în: ouă fierte, brânză (fff bună, renumita brânză de Metsovo), sanwich-uri făcute la sandwich maker, măsline, unt, dulceață de casă, pișcoturi și chec făcute în casă, suc de portocale, ceai, cafea.

Întrucât am fost singuri o perioadă la micul dejun, am continuat conversația cu gazda noastră. Cu această ocazie am aflat că are cunoștințe în comunitatea de aromâni din județul Constanța, precum și faptul că lemnul de brad din care sunt fabricate ușile camerelor din hotel este adus din România. Mie mi s-a părut ciudat faptul de a aduce lemn de brad din România, în condițiile în care în zona Metsovo acest conifer se găsește din abundență. Explicația este următoarea: lemnul din Metsovo este mai noduros și din acesta sunt confecționate alte obiecte de mobilier / stare de fixație cum ar fi mese, scaune, lambriuri, ușile de la spațiul de depozitare.

Parcarea

La subsolul hotelului sunt disponibile 6-7 locuri de parcare, dar dacă situația o impune, pot fi parcate mai mult de 10 autoturisme, acest lucru presupunând blocarea căilor de acces în / din aceasta. Am făcut această precizare pentru că în acest orășel locurile de parcare sunt o problemă. În perioada în care am fost cazați noi aici erau ocupate doar 3 dintre acestea.

Gazdele noastre, d-na Urania și dl. Aristides au încercat să ne facă să ne simțim cât mai bine. Unitatea de cazare este o afacere de familie, al cărei motor pare să fie d-na Urania. Dacă dl. Aristides mi-a făcut impresia unui om reținut (poate din cauza faptului că nu este aromân și s-ar putea să nu se descurce bine cu engleza), soția sa este exact opusul, o persoană comunicativă, plină de viață, cu o personalitate puternică.

Noi ne-am simțit foarte bine la Hotel Asteri Metsovo și-l recomand cu căldură turiștilor care doresc cazare intermediară în drumul spre insulele ionice.

Trimis de costy69 in 18.08.15 17:56:06
Validat / Publicat: 18.08.15 20:52:00

VIZUALIZĂRI: 2279 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (costy69); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P05 Flori la intrarea în Hotelul Asteri Metsovo
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 37.00 EUR pe cameră

webmasterX [18.08.15 19:01:15] »

Mutat la rubrica ”Asteri Hotel” nou creată pe site.

...

Te-am ruga să (re) verifici coordonatele GPS ale acestei destinaţii pe harta interactivă AFA. Ne poți spune dacă-i ok? (mărește zoom-ul cât e necesar, până la afișarea la nivel de stradă - dacă-i posibil)

Mulțumesc.

costy69 [18.08.15 19:13:10] »

@webmasterX - Cred că mai trebuie coborât f. puțin cursorul. După ce se virează la stânga este imediat pe partea dreaptă.

webmasterX [18.08.15 19:30:13] »

@costy69 - rog aruncă o privire peste următorul link amfostacolo.ro/src_google ... p.php?hid=19105.

• - fă click pe locul unde e amplasată
  • »» coordonatele GPS vor apărea într-o mică fereastră sus-stânga;
  • copiază coordonatele și scrie-ni-le te rog aici.
  • costy69 [18.08.15 20:05:33] »

@webmasterX - Coordonatele rezultate sunt următoarele 39.7728765,21.1799589

webmasterX [18.08.15 20:17:22] »

@costy69 - Mulțumim pentru ajutor.

Am decis confirmarea următoarelor coordonate 39.7730094,21.1802435 foarte apropriate de cele indicate.

crismis [18.08.15 20:57:45] »

@costy69: Fain hotel! De tinut minte!

costy69 [18.08.15 21:07:13] »

@crismis - Așa e. Hotelul e mai mult decât Ok, proprietarii sunt de treabă, zona e foarte frumoasă. Merită să te cazezi în Metsovo chiar și pentru o noapte. Din păcate noi am stat destul de puțin și am fost nevoiți să vizităm orașul ”pe fugă”. Dar... e bun și bronzul.

Mulțumesc pentru vizită și vot! O seară bună.

Cesere [19.08.15 23:11:53] »

@costy69 - joi pe 20 noaptea plecam si noi cu intermediara tot la metsovo... tot la asteri... si apoi tot in lefkada. am ales acelasi traseu doar ca iesim din craiova la pf. 2 si clasicul nis-macedonia si intentionez apoi prilep- bitola cu iesire la florina... multumim pentru impresii despre hotel.

costy69 [20.08.15 17:45:12] »

@Cesere - Cu multă plăcere!

Mă bucur că am putut să vă fiu de folos.

Drum bun și vacanță plăcută!

Cesere, costy69, crismis
    Alte impresii din această RUBRICĂAsteri Hotel: