ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.08.2015
ÎNSCRIS: 18.08.15
AUG-2015

Pelagos View - o vacanta perfecta

Mergem in Grecia de vreo 12 ani la rand, cel putin o data in fiecare vara si de obicei incercam sa schimbam locatia, pentru a cunoaste cat mai multe locuri.

Din motive de copil mic (5 ani), de vreo cativa ani ne-am limitat la zone cu acces mai facil, gen Halkidiki sau Thassos, iar anul acesta - dupa multe cautari pe internet si sfaturi de la prieteni - ne-am hotarat sa incercam statiunile din regiunea Kavala si am ales zona Nea Iraklitsa - Nea Peramos, statiuni de care recunosc ca nu stiam mare lucru.

Asa ca, hotarata fiind locatia, am purces la cautare de cazari prin toate metodele posibile - atat prin site-urile clasice pe care le stiti, dar mai ales direct prin e-mail trimis direct locatiilor care ni s-au parut mai interesante. Ne-a surprins ca am primit rapid raspunsuri de la mai multe locatii si chiar am avut de unde alege. De ce Pelagos View? Pentru ca ne-a cucerit privelistea splendida din prezentare si pentru faptul ca oferta era noua pe piata si am fost convinsi ca proprietarul este o persoana serioasa. Doar ca o paranteza, ca si oameni cu experienta in ale Greciei, de cate ori am cautat idealul de hotel pe plaja, ori am gasit un hotel bun dar cu plaja care a lasat de dorit (si atunci a trebuit sa ne urcam in masina si sa cautam plaje bune la niste kilometri), ori daca era plaja buna, gaseam locatii destul de departe, asa ca de data asta am decis sa gasim o cazare buna si sa luam in considerare masina pentru mers la plaja.

Pelagos View este un complex de trei apartamente mari, fiecare cu dormitor separat, bucatarie fara repros cu de toate, plus un balcon splendid unde am luat micul dejun in fiecare zi si am admirat privelistea absolut superba. Apartamentele au aer conditionat, plase de tantari, plus o clima mult mai prietenoasa, fiind la o altitudine ceva mai mare.

Am gasit tot ce ne trebuia la Lidl si Magoutis - cele doua mari supermarketuri din oras, plus ca taverne sunt fara numar peste tot. Recomandam restaurant Vournelis pentru mancaruri gatite inclusiv ciorba de fasole :) si Paradiso pentru fructe de mare si peste proaspat.

Fiind cu masina, am mers in fiecare zi unde am avut chef pentru plaja. Distantele nu sunt mari (cativa kilometri), ori in Nea Peramos la superba plaja Ammolofoi - una din cele mai bune din Grecia - ori in Nea Iraklitsa in capatul dinspre est, in zona hotelului Vournelis. Plajele sunt curate, amenajate si line, beach baruri, umbrele si sezlonguri peste tot.

Cateva cuvinte despre proprietari - ne-au asteptat la sosire si ne-au dat multe sfaturi pentru tot ce-am avut nevoie, curatenia fara repros cu schimbare de cearsafuri si prosoape la fiecare doua zile.

Ca si familie cu mare experienta in vacantele in Grecia, cred ca anul acesta am avut una din cele mai buna vacante, cel putin din punct de vedere al cazarii si a posibilitatilor de mers la plaja. Cu toata increderea, vom lua in considerare Pelagos View pentru anii urmatori.

Am atasat aici si cateva poze din multele sute pe care le-am facut, din albumul personal.

Trimis de Laurbg in 18.08.15 17:21:42
Validat / Publicat: 18.08.15 22:27:55
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Corfu, Creta, Halkidiki

VIZUALIZĂRI: 8128 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Laurbg); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P07 Plaja la Nea Peramos

[18.08.15 22:27:37]

Bună recomandarea

@Laurbg: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Mutat în rubrica "Pelagos View [Nea Iraklitsa], MACEDONIA [NORD]" (nou-creată pe sait)

[28.05.16 06:53:47]

Hotelul a fost relocat in sectiunea MACEDONIA [NORD], odata cu mutarea tuturor referintelor la Kavala in sectiunea geografica corespunzatoare (pe continent)

[28.05.16 10:25:24]

@Laurbg - Am setat în program coordonatele GPS ale acestei destinaţii, rezultând următoarea poziţionare pe hartă -- click aici.

calatorul
[08.06.16 20:41:37]

Inteleg ca locul si hotelul v-au placut foarte mult si in comparatie cu cele cca. 10 alte statiuni si hoteluri vizitate in Grecia. As fi interesat sa stiu cam care ar fi topul acestor destinatii pe care le-ati comparat, dar nu am mai gasit nicio alta relatare pe AFA. Intreb asta pentru ca zona de nord est de langa Kavala vad ca se ridica tot mai mult turistic si e aproape de noi si usor de ajuns. Am trecut prin Kavala in drum spre Thassos dar nu am oprit si nu stiu cum sunt statiunile, plajele apa etc. Multumesc.

Denisa13
[11.01.18 12:09:51]

@calatorul: Personal am aceeasi curiozitate. La vara ne-am propus sa petrecem cateva zile in zona. Recomadarea a venit de la o grecoaica pe care am cunoscut-o in Sithonia. Pe Sithonia am ajuns tot la recomandarea unei semi-grecoaice. Sunt curioasa cum se prezinta zona din punct de vedere al plajelor si al apei marii. Kavala am vizitat-o de vreo 2 ori pentru cateva ore. O sa revin cu impresiile mele daca ma ajuta Dumnezeu sa ajung aici.

calatorul
[11.01.18 13:41:09]

@Denisa13: Multumesc pentru raspuns, asa am sa procedez si eu daca la vara ajung pe acolo macar pentru cateva zile. La buna reauzire si vacante frumoase.

calatorul, Denisa13