ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.01.2010
ÎNSCRIS: 20.12.09
DEC-2008

Nici nemulțumit, nici mulțumit

Revelion la Melia sau iarna in Bulgaria...

NICU ALIFANTIS - DECEMBRIE

Am ales acest hotel la recomandarea unor prieteni care isi petrecusera revelionul aici cu un an inainte, cand era inca in lantul Kempinski.

Ei spun ca a fost mai putin bun decat atunci cand nu era Melia.

Hotelul este spectaculos, camerele interesante, ai impresia ca esti intr-un palat.

Insa pe holuri a fost foarte frig in decembrie si nici la restaurant nu a fost foarte cald, ne temeam pentru "expunerea" in rochii de seara in noaptea de revelion.

Mancarea a fost foarte buna in general, cu multe varietati peste hotelurile de 4 stele din Bulgaria, gen faguri de miere, etc.

Insa m-a deranjat ca la Revelion ne-a pus o masa proasta si era singura masa fara scaune imbracate, facea discordanta cu restul si era si aproape de usa de la terasa, parca eram din personalul hotelului, de ce, nu stiu.

Spectacolul de revelion a fost insa frumos, nu am avut ce sa reprosez.

Noi am plecat pe 2 ianuarie dimineata spre tara, insa cei care au ales sa plece mai tarziu sau a doua zi, au avut de suferit. A fost acea iarna in care romanii au fost prinsi de zapada din Bulgaria si cei de la hotel nu mai vroiau sa ii tina, desi nu aveau cum sa ajunga acasa, ei doreau sa inchida hotelul. Nu stiu, dar poate in situatii de exceptie, se putea gasi o solutie.

Cine vrea sa mearga iarna in Bulgaria sa aiba grija, pe noi zapada ne-a prins atunci, nu mai puteam trece prin Ruse desi eram la 50 km de Ruse, ne-au pus sa ocolim prin munti, am facut o caravana de 8 masini in zona Razgrad si am mers spre Popov, Byala ca sa iesim pe autostrada E85.

A fost o noapte de cosmar, am facut 7 ore pana la granita, mergand cu 10-30 la ora. Pe drum am lasat pe multi, care au renuntat, desi aveau masini bune si noi un... Matiz! Fara lanturi, fara cauciucuri de iarna... Am vrut sa cumparam lanturi undeva langa Byala, dar bulgarii incepusera sa faca speculatii pe tema asta, auzisem de la altii si trebuia sa facem un ocol de 10 km, care ne-ar fi intarziat foarte mult. Au facut-o unii din caravana si acei 10 km de ocol au insemnat 10 ore... pentru ca intre timp se inchisese si granita pentru cateva ore...

Din 10 in 10 minute opream masina sa dezghetam stergatoarele care faceau gheatza si ajungeau ciocane.

A fost o noapte cumplita intoarcerea spre casa, am reusit sa trecem de politistii care intrebau de cauciucuri si lanturi si vroiau sa ne opreasca sa ramanem in orase.

De la Byala am prins un roman care venea din Grecia si ne-am tinut dupa el pentru ca nu vedeam nimic in fata si ne tineam dupa farurile lui, ramasesem singura masina din caravana... hotarata sa ajunga acasa chiar in acea noapte.

Am avut norocul ca am avut niste prieteni care fusesera in fata noastra, dar plecasera cu o ora mai devreme - care s-a transformat in 5 ore in final, au ajuns in Bucuresti la 9 noaptea si noi a doua zi la 2 dimineata - si vorbeam cu ei in privinta drumului, desi ne sfatuiau sa ramanem undeva, tinand cont de masina pe care o aveam, ca sigur vom ramane blocati in zapada...

Am ajuns in Ruse la 12 si dupa noi s-a inchis granita pentru cateva ore, masina nu vroia sa mai mearga si sa treaca un drum abrupt spre Giurgiu, dar eram in Romania! Am reusit, am trecut pe langa un camion rasturnat, ne-am strecurat si am ajuns inchinandu-ne la 2 noaptea in Bucuresti, dupa 12 ore de drum, pe care il faci in 3-4 ore in mod normal.

A doua zi, Matizul nostru ingropat in zapada era mort...

Mai pot spune ca statiunea Nisipurile de Aur e urata iarna, e parasita, daca nu ai ce face in hotel, afara e dezolant!

[Completare adusa ulterior prin ecou si inserata aici]

Insa punctul forte al hotelului este ca te imbie la relaxare. Camera este conceputa in asa fel incat poti cu usurinta sa petreci mult timp in ea daca esti un cuplu romantic si mai ales daca mergi iarna cand nu ai ce face in statiune.

Paturile sunt unele "imparatesti", mari si confortabile.

Multitudinea de perne te ajuta sa iti gasesti cu usurinta culcus.

In fata patului se afla un divan, cele cateva fotolii, taburete si scaune, plus un birou, intregesc imaginea unei camere utile, fara a o aglomera.

Nuantele de rosu inchis care predomina in camera te invita sa aprinzi focul din suflete si simtiri...

E o experienta care merita incercata in alte anotimpuri!

Trimis de magdalena in 24.01.10 08:50:39

VIZUALIZĂRI: 3155 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Unul dintre cele mai bune grupuri sanitare la hotelurile din Bulgaria in care am fost: Melia

raduu1972
    [19.09.10 10:09:25]

palpitant acest revelion, dar cu matizul ce ati facut?

magdalenaAUTOR REVIEW
    [20.09.10 07:45:24]

Era de servici... Am vrut sa il cumparam pana la urma, dar la luat altcineva inainte!

magdalenaAUTOR REVIEW
    [06.12.10 14:40:09]

Webm, as dori si eu completarea impresiilor cu urmatorul ecou:

Insa punctul forte al hotelului ...

Ecou mutat in cadrul reviewului

De asemenea, inserarea urmatorului clip muzical: http://www.trilulilu.ro/Acelashi/81746b523d200f

[06.12.10 15:40:09]

Am inserat completarea din ecou in textul reviewului si am atasat ilustratia muzicala. Auditie placuta!

magdalena, raduu1972
    Alte impresii din această RUBRICĂMelia Grand Hermitage Hotel: