ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.08.2015

Nici nemulțumit, nici mulțumit
    Sub orice critică

Sejur Orchideya, 50% ok, 50% not ok

50% ok

-plaja curata, fara gunoaie aruncate si nisip curat fara sticle sparte sau scoici ascutite

-dune de nisip la intrarea in mare, foarte placut ca nu exista pietroaie ascutite in mare sau scoici unde sa ma intep la picioare cum am patit de nenumarate ori la noi in tara.

-liniste pe plaja, nu muzica la maxim, foarte relaxant.

-nu exista caini in albena, nici in statiune nici pe plaja, zici ca i-ar fi exterminat pe toti intr-un lagar

-foarte placuta vegetatia de la Hotel Orchideya pana la plaja, curatenie.

-dupa ora 23, liniste in statiune, bulgarii inchid magazinele si buticurile.

50% not ok:

-trebuie sa te trezesti pe la ora 7 sa prinzi sezlong in randul 2 sau 3, probabil pt randul 1 la mare sa nu mai dormi deloc)), lumea vine dimineata devreme pe la 6 banuiesc si pune prosoapele, apoi pleaca la somn, si revin la 9-10.

-cei care se ocupa de sezloange nu lasa 3 sezloange sub o umbrela, ci numai 2, probabil pt a mentine un fel de ordine si distanta intre ele, am vazut familii cu copii in care unul din ei stateau pe jos pe nisip pt ca erau pusi sa plateasca pt al 3 lea sezlong sub acceasi umbrela.

-mancarea de la hotel: EXECRABILA, si nu sunt pretentioasa la mancare dar bunicii fac mancare mult mai buna, desi au materie prima pt a gati, nu stiu sa o gateasca si sa ii dea gust

-in sala de mese, unde se gatea pe gratar, se scurgea unsoarea pe carne de pe hota

-multa mizerie pe mese, farfurii ciobite, cesti ciobite si nespalate, tacamuri si pahare insuficiente

-calitatea mancarurilor indoielnica, sarailie umpluta cu pesmet si neinsiropata

-prajituri cu acceasi compozitie marea majoritate, unele prea dulci si fade

-sucuri facute din prafuri cu multa apa, berea indoita cu apa de asemenea

-cafea la piscina groaznica, cafea la restaurant mai okay

-marmelada NO COMMENT, o fi fost marmelada?

-sosuri de r***t, carnea a fost mai okay dar si aia numai pulpa de porc si piept de pui

-apa din sucuri cu miros de clocit

-inghetata okay si nu prea, nimeni nu supraveghea zona de inghetata si copiii bagau cornetul cu tot cu mana in tavile cu inghetata si multa mizerie pe langa tavile cu inghetata, tot sistemul frigorific de pe timpul lui Ceausescu

-desi nu am mancat sa facem paguba, cum a facut unii, nu ne-am simtit prea bine de la mancare, dar slava Domnului nu a trebuit sa chemam salvarea.

-poate ma injura unii, dar animatorii nu au fost cine stie ce, desi apreciez ideea de animatori, la noi nu prea am vazut, exceptie pitipoancele de la Mamaia.

-muzica de la piscina doar bulgareasca si doar 3 melodii, prefer pe plaja mai liniste si mai relaxant, la piscina toti kinderii rusi se arunca ca grenadele in apa.

-camera de dormit okay si nu prea, usile de la balcon sunt stricate, au fost fortate, chiar nu se inchid unele, nu e adevarat ca se face curat si se schimba prosoapele zilnic, am vazut ca cineva a scris asta (probabil era un angajat bulgar de la hotel care stie bine romana)

-daca vrei sa lasi la seif bunurile pkatesti 8 leva pe zi, pe site scrie ca platesti, pe hartia lor la recptie scrie ca e all Inclusive, pana la urma se plateste!

-angajatii hotelului: receptie, cei care fac curat la mese obositi si plictisiti si deranjati.

-70% rusi, 20% romani si restul alte nationalitati

-toata Statiunea Albena e un model vechi comunist, incluzand cladiri cu peste 30 de ani vechime, care se aseamana cu hotelurile comuniste de la noi care actual sunt inchise si in paragina, decat ca bulgarii au stiut cum sa atraga turistii prin diferite facilitati: All Inclusive.

-In Albena nu ai unde sa parchezi decat pe iarba sau pe trotuar

-gropi si denivelari la tot pasul.

per total, am platit pentru curatenie si liniste pe plaja care e super

restul e Cancan.

Trimis de cristynuk* in 18.08.15 14:19:43
    Validat / Publicat: 18.08.15 15:50:42
    • A fost prima sa vizită/vacanță în BULGARIA

VIZUALIZĂRI: 2433 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cristynuk*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com

webmaster69 [18.08.15 15:44:22] »

@cristynuk: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Câteva fotografii de pe acolo ar fi mai mult decât bine-venite... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew.php?id=1851

Zoazore [18.08.15 19:23:07] »

@cristynuk - camera de dormit okay si nu prea, usile de la balcon sunt stricate, au fost fortate, chiar nu se inchid unele, nu e adevarat ca se face curat si se schimba prosoapele zilnic, am vazut ca cineva a scris asta (probabil era un angajat bulgar de la hotel care stie bine romana)

Oricum, angajatul âla bulgar vâd eu, știe româna mult mai bine ca tine!

Restul e Can-can

fanespoitorul [18.08.15 19:36:46] »

@cristynuk - 50% da, 50% ba si totusi i-ai dat 4. Stiai ca este o statiune comunista, de ce ai rezervat si apoi te dai blazata??

Oriunde trebuie sa te trezesti la ora sapte, chiar si in Romanica. Daca vrei pun niste linkuri de la jurnalele de stiri.

Mi se pare correct sa lase doua sezlonguri la o umbrella, chiar asa scrie si in voucher. Mancarea este cu specific bulgaresc, daca nu-ti plac mirodeniile lor cauta un hotel mai bine cotat cu bucatarie internationala. Dupa ce citesc comentariile referitoare la mancare cred ca esti pretioasa.

La camera de 75 euroi pe noapte in plin sezon cu AI. gasesti in Romanica??

cristynuk* [18.08.15 21:24:49] »

Se pare ca singur iti faci reclama proasta, bulgarule.

Iti dau aici un link ca sa realizezi prostia care ai scris-o.

sau cauta varianta in dictionarul roman, dar nu cred ca-l ai.

webmaster69 [18.08.15 21:32:59] »

@cristynuk - Slow down & chill out. Nu-i o rugăminte.

cristynuk* [18.08.15 21:35:39] »

@fanespoitorul -

Ai vrut sa spui "pretioasa" sau "pretentioasa"?

E prima oara cand ajung in Albena. Clar nu aveam de unde sa stiu ce va fi. Am fost indulgenta cand am spus 50%ok, 50% not ok.

Salata bulgareasca facuta la noi e mult mai buna decat salata bulgareasca facuta de ei, daca o poti numi asa la ei.

Mancarea chiar nu contine condimente, sau mirodenii cum spui tu. Poate niste scursura de ulei ranced de pe hota, vreun rest de mancare de la alta tava cu altceva in ea.

In Romanica nu exista AI, pentru ca romanii nu-si permit sa bea cele mai ieftine si penale sucuri, cea mai proasta bere de pe piata, cele mai ieftine si ingrozitoare produse care le gasesti in hipermarketuri care se dau la promotii: IEFTIN, MULT SI PROST.

cristynuk* [18.08.15 21:38:46] »

@webmaster69 -

Eu sunt foarte calma, dar vad ca alte personaje s-au suparat la postarea mea si au inceput sa jigneasca.

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / BULGARIA [18.08.15 22:56:51] »

@cristynuk -

Mai documentează-te. Pe litoralul românesc numărul hotelurilor care oferă all inclusive crește an de an. Exact ce anume se oferă în cadrul AI nu știu să-ți spun pentru că nu am încercat varianta autohtonă. Oricum părerile turiștilor sunt împărțite și oricum prețul este peste all inclusive-ul bulgăresc, adesea extrem de criticat.

ovi2012* [06.01.16 20:05:33] »

Am fost in aceeasi locatie in iulie 2014. Am trait si eu aceleasi experiente pe care le-ati descris. Numai ca eu nu am stat tot sejurul ci am renuntat la 4 zile si am fugit din cloaca aia dupa 3 zile. Mi-a fost frica sa nu-mi imbolnavesc copii de la lăturile pe care ni le serveau prietenii nostri bulgari.

Am citit articolul tau acum, in ianuarie 2016, cand caut sa-mi rezerv concediul pe anul 2016. Sunt perfect de acord cu tine despre ce ai scris in impresii. La fel am gasit si eu acum 2 ani. Totul e o spoiala de o calitate indoielnica.

Litoralul romanesc este mult deasupra celui bulgaresc... cu toate hibele lui: cainii, pitipoancele, alge, etc... Din punctul meu de vedere!

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / BULGARIA [06.01.16 20:20:28] »

@ovi2012 -

Ai omis din enumerare ceea ce poate era cel mai important: PREŢURILE!

Din punctul meu de vedere raportul calitate preţ încă este mult mai avantajos la vecini, evident în condiţiile alegerii informate a hotelului potrivit.

fanespoitorul [06.01.16 21:06:38] »

@ovi2012 - Ai dreptate dar asculta: youtube minutul 0:39.

Cu siguranta nu ne vom intalni in bulgarica mai ales ca eu nu mai merg in romanica (pe litoral) dar cred ca ma voi intalni in bulgarica cu Zoazore si/sau nicole33.

Pe viitor incearca un hotel de 4* cum spune nicole33, bine documentat si apoi vb

Succes pentru vacanta pe 2016

ovi2012* [14.01.16 18:36:34] »

@nicole33 - OK... va respect parerile... oricum familia mea nu va mai merge niciodata in... cum sa-i spun... fara sa jignesc pe nimeni... SPOIALA BULGAREASCA!!!

Succes la "prietenii" nostri in anul 2016!

ovi2012* [14.01.16 18:48:56] »

@fanespoitorul - Fane iti doresc toate cele bune si sejururi la mari cat mai insorite!!! Pe mine nu o sa ma mai gasesti pe jegul bulgasesc niciodata.

Inainte de conditiile oferite si respectul pentru turisti... ar trebui sa primeze si un oarecare atasament patriotic fata de tara care iti plateste salariul si siguranta familiala.

Asa ca du-te la bulgari sa le dai munca ta de cateva luni de zile ca sa poti sa te lauzi ca ai fost pe un litoral "mult mai frumos" decat cel al tarii caruia ii esti cetatean!! Daca am exagerat cu cuantumul castigurilor tale pe luni de zile... te rog sa ma scuzi!! Eu iti doresc sanatate si castiguri la locul de munca sa mergi cel putin in... DUBAI la 7 stele.

cristynuk*, fanespoitorul, nicole33, ovi2012*, Zoazore
    Alte impresii din această RUBRICĂClub Orchideya & Orchideya Park Hotel: