Canionul 'Şapte Scări' [Dâmbu Morii]

DIN Romania
înscris/ă în 20.08.12
AUG-2015

O drumetie superba

A fost excelent, recomand o vizita la canion tuturor iubitorilor de drumetie.

Este o mica problema cu parcarea, nu este amenajat nimic - insa se pot gasi locuri pe drumul ce iese din DN.

Traseul pana la canion a fost usor (circa 1 ora si 30 minute) si foarte frumos, se urmareste traseul unui rausor. Am remarcat ca zona este relativ curata (spre deosebire de alte trasee...). Exista pentru amatorii de asa ceva si un traseu de tiroliana.

Canionul in sine este exceptional, scarile au fost refacute total de la ultima vizita aici. Doar una din scari mi s-a parut un pic periculoasa (inaltime foarte mare si pozitie perfect verticala) dar senzatia urcarii ei este de nota 10.

Aerul in canion este super-racoros (dat de cascade etc), o senzatie binevenita in ziua caniculara in care am fost noi acolo.

Impresii încărcate de FlorinMr in 18.08.2015 11:51:12

Validat / Publicat: 18.08.15 12:25:42

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (FlorinMr); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  900 PMA (din 2 voturi) nota2

[18.08.15 11:54:54]

Câteva fotografii de pe acolo ar fi mai mult decât bine-venite... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew.php?id=5531